نمایش جزییات خبر
۱۵ تیر ۱۳۹۴ ۱۱:۳۷

کتاب «سینمای تعاملی ابرروایت: مشکلات و راه‌حل‌ها» ترجمه می‌شود

بنابر اعلام پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، کتاب «سینمای تعاملی ابر­روایت: مشکلات و راه‌حل‌ها» ترجمه می‌شود.
کتاب «سینمای تعاملی ابرروایت: مشکلات و راه‌حل‌ها» ترجمه می‌شود
این کتاب که نام اصلی آن Hyper-Narrative Interactive Cinema: Problems and Solutions است توسط «نیتزن بن شائول» (Nitzan S. Ben-Shaul)، استاد مطالعات فیلم و تلویزیون، نوشته شده و در سال 2008 منتشر شده است. این کتاب توسط الهه شاکری ترجمه می‌شود.
مترجم درباره موضوع این کتاب می‌گوید: «فیلم‌های متعارف، مخاطب را پذیرنده‌ منفعل جریان ثابت تصاویر تلقی می‌کنند و تماشای دوباره‌ آن­ها به معنای تا آخر نشستن و دیدن مجدد همان جریان رویداد است. اما چه می‌شد اگر فیلم‌ها – به جای این که نمایش رویداد ثابتی باشند – متوجه مخاطب می‌شدند و او را در گشایش پیرنگ دخالت می‌دادند؟ چرا نمی­‌شود داستان‌های روایت نشده را کشف کرد و چرا اجازه نمی‌دهیم مخاطب در روند شکل­‌گیری رویداد مشارکت کند؟ بررسی روایت پنهان شده در لوای «چه می‌شد اگر...» و پیرنگ‌های قابل هدایت که مخاطبان در آن‌ها نه تماشاگر منفعل، بلکه مشارکت‌کننده‌ای فعال باشند، هم چالشی زیبایی‌شناسانه و هم فناورانه است. فیلم تعاملی علاوه بر نیاز به یک الگوی روایت مشارکت‌دهنده (روایت تعاملی)‌، مستلزم فناوری لازم برای ارائه نیز هست. آثار نظری، فرضیه‌های مختلفی را درباره روایت تعاملی با تغییر جهت‌های بزرگ‌تر فرهنگی (برای مثال پست مدرنیسم) و تاثیر آن‌ها روی موضوعاتی نظیر اصالت، خلاقیت، انسجام، همذات‌پنداری، هیجان‌پذیری و توجه ارائه کرده‌اند. جهت­‌گیری کلی این آثار به مفاهیمی نظیر:  تقسیم‌بندی روایی، بی‌عمقی، هیجان‌پذیری کمتر، گمگشتگی، هویت تقسیم‌شده، ترابشریت و شبیه‌سازی مربوط می‌شود.»
در این کتاب با استفاده از این اصطلاح به فرضیه‌ها و آثار عملی مختلف اشاره می‌کند که مخرج مشترک آن‌ها همان تمرکزشان بر تعامل با واسطه‌ کامپیوتر بین کاربران یا «تعامل‌کنندگان» و متون دیداری-‌ شنیداری متحرک است که از طریق استفاده از راهبرد سینمایی، می‌کوشد با جابجایی گزینه‌های از پیش تعیین شده‌ دیگر، گزینه‌ای را برای تغییر سیر کنش در نقاط از پیش تعیین شده‌ در اختیار تعامل‌کننده قرار دهد.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید