نمایش جزییات خبر
۹ تیر ۱۳۹۴ ۱۹:۰۹

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اجرایی می‌شود

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اجرایی می شود و آیین نامه آن چند ماه قبل در دولت تصویب شد و پس از مراحل قانونی قابلیت اجرایی یافته است.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اجرایی می‌شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "حسین نوش آبادی" سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از ظهر امروز در نشست خبری خود در سالن اجتماعات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با اعلام این خبر افزود: هر شخص ایرانی حق دسترسی آزاد به اطلاعات عمومی را دارد. اطلاعاتی که متضمن حق و تکلیف برای مردم است.

وی گفت: کمیسیونی به ریاست وزیر ارشاد در چهارچوب این قانون به دستور رئیس جمهور تشکیل شده که نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد. حمایت از آزادی اطلاعات و دسترسی همگانی به اطلاعات موجود و تدوین برنامه ها در عرصه اطلاع‌رسانی و نظارت بر حسن اجرا و رفع اختلافات و ایجاد وحدت رویه از جمله وظایف کمیسیون است.

سخنگوی وزارت ارشاد افزود: دسترسی به اطلاعات همگانی موجود، نظارت بر حسن اجرا، رفع اختلافات، فرهنگسازی و ایجاد وحدت رویه از جمله وظایف این کمیسیون است.

نوش آبادی ادامه داد: قرآن کتاب نور و هدایت برای درمان همه دردهای بشری است. نمایشگاه قرآن از هفتم تا 27 ماه رمضان ادامه دارد و علاوه بر عرضه آثار مکتوب قرآنی و پژوهش‌ها از استعداد توانمندی قرآنی نیز استفاده شده است.

وی به حضور هنرمندان در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: 114 اثر فاخر هنری در این نمایشگاه عرضه می‌شود. در مجموع در این نمایشگاه علاوه بر ترویج فرهنگ قرآنی بستر تعامل سازنده میان مردم و هنرمندان قرآنی پدید آمده است.

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوالی  درباره صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان افزود: فلسفه تاسیس این صندوق حمایت از هنرمندان است و تمام اقدامات آن باید معطوف به حمایت از این افراد باشد.این صندوق با پالایشی کار خود را ادامه می‌دهد تا افراد ذی‌صلاح مورد حمایت قرار گیرند. وزارت ارشاد با ساز و کار جدید و به کارگیری توانمندی ها و توجه به منابعی که وجود دارد سعی دارد در جهت تقویت مسایل رفاهی هنرمندان، تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی آنها قدم بردارد. در این باره ما محدودیت مالی هم داریم البته جذب بیش از اندازه اعضا در گذشته و ثبت نام بی رویه گذشته این صندوق، ما را مجبور به پالایش کرد.

نوش‌آبادی ادامه داد: بیش از نیمی از اعضای قبلی صندوق که که هویت فرهنگی و هنری آنها زیرسوال بود و تعدادی از افراد هم داخل کشور نیستند یا فوت کرده اند اما مستمری می گرفتند که با پالایش این اطلاعات در دوره جدید، بخش مهمی از افرادی که استحقاق برخورداری از خدمات صندوق را نداشتند حذف شدند و با این پالایش، سطح اعضا را به حد قابل قبول رساندیم.

وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر عدم معرفی رایزن فرهنگی ایران 18 ماه پس از شهادت شهید انصاری گفت: با توجه به توسعه مناسبات فرهنگی ما و لبنان و روابط دیرینه ما با این کشور لزوم معرفی رایزن حس می‌شود و باید سریع‌تر به رایزنی فرهنگی این کشور توجه کنیم. باید برای جبران این اتفاق و تعیین ظرفیت‌هایی که در این کشور وجود دارد اقدام کنیم. ولی گاهی کارهای اداری به طول می‌انجامد، تبادل سفرا و رایزن‌ها بستگی به شرایط دارد و عقب افتادگی در معرفی رایزن جدید ناشی از بی توجهی نیست بلکه گاهی تشریفات نیاز است و یا ممکن است برخی مزاحمت‌هایی هم وجود داشته باشد. با توجه به این که عراق و لبنان و سوریه در معرض جریانات تروریستی است و حوادث تلخی را در این کشور شاهد هستیم. بنابراین این مسایل نیز از جمله ملاحظاتی است که در مناسبات سیاسی و فرهنگی مدنظر است و باید همه موارد را در نظر بگیریم و سطح رایزنی ‌ها را تقویت کنیم و با برنامه ریزی از بحران‌ها عبور کنیم.

نوش‌آبادی در ادامه درباره برگزاری جشنواره موسیقی سال جاری گفت: هنوز تصمیم نهایی برای واگذاری جشنواره موسیقی به موسسه‌ای گرفته نشده است اما متولی اصلی حوزه هنری و دفتر موسیقی است. و با توجه به سیاست‌های وزارت ارشاد طبیعی است از ظرفیت‌ های خانه موسیقی استفاده شود و سعی می کنیم از ظرفیت تمامی نهادهای دولتی، غیر دولتی و صنفی استفاده کنیم.

وی درباره پرسشی درباره معرفی مشاور وزیر در بخش جوانان افزود: استفاده از مشاور در حوزه جوانان تصمیمی است که برای توانمندی سازی حوزه جوانان در وزارت ارشاد اتخاذ شده است و با استفاده از تجارب فرد صاحب‌نظر و واجد شرایط سعی می شود  تا مشکلاتی که متوجه این حوزه است برطرف شود.

نوش آبادی درباره استعفای مدیرعامل بنیاد رودکی گفت که استعفایی در کار نبوده است و اظهار کرد: اخباری وجود دارد مبنی براینکه بنیاد رودکی تصمیم دارد دو معاونت جدید موسیقی و تئاتر تأسیس کند، تا بتواند خدمات بیشتری را در بخش موسیقی و تئاتر ارائه دهند. بنیاد رودکی نهاد دولتی نیست ولی با نظارت  وزارت ارشاد فعالیت می‌کند. بنابراین تصمیم جدید بنیاد رودکی در حال بررسی است به شرطی که با سیاست‌های حاکمیتی ارشاد تعارض نداشته باشد می‌تواند انجام شود، چراکه دفتر موسیقی و اداره هنرهای نمایشی دو جزء لاینفک معاونت هنری است و نقش آن باید تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به نظر نمی آید که وجود دفاتر دیگر در بنیادهای دیگر تضادی با واحدهای کنونی در وزارت ارشاد داشته است، چرا که معاونت‌های وزارت ارشاد وظیفه سیاست گذاری و نظارت دارند ولی معاونت‌هایی که بنیاد رودکی قصد تأسیس آنها را دارد، کارکرد اجرایی دارند. در مجموع تصمیم‌های بنیاد رودکی باید در چهارچوب وظایف و اساسنامه‌‌اش باشد. بنابراین این موضوع در حال بررسی است تا ابعاد آن به درستی مشخص شود و موازی کاری نباشد.

معاون حقوقی وزیر فرهنگ درباره چاپ افست « کتاب ایران در گذر روزگاران » گفت: سال گذشته وزارت ارشاد مجوز چاپ اول و فروش این کتاب را صادر کرد ولی چاپ دوم این کتاب چه به طور معمول و چه افست غیرقانونی و تخلف است
وی با بیان اینکه بحث موجود شکلی است و نه محتوایی و به رعایت پروتکل های قانونی مربوط می شود، افزود: از آنجایی که چاپ دوم این کتاب مجوز نداشته بنابراین موسسه مورد نظر اقدامی خلاف و غیرقانونی انجام داده است

نوش آبادی درباره تایید احکام منتشر شده در رسانه ها درباره 2 مامور خاطی سعودی در فرودگاه جده گفت: ما اعلام کرده ایم که احکام صادره تناسبی با جرم ندارند و هتاکی و رفتارهای خلاف شرع و عرف جسارت بزرگی به زائران ایرانی بوده است که به سادگی قابل اغماض و گذشت نیست

وی با اشاره به پیش شرط های تعیین شده از سوی ایران برای از سرگیری حج عمره  افزود: تا زمانی که دولت عربستان سعودی به طور رسمی عذرخواهی نکرده، و ماموران خاطی به اشد مجازات محکوم نشوند و امنیت کامل زائران ایرانی برقرار نشود، عمره از سر گرفته نخواهد شد.و تاکنون نیز گزارشی مبنی بر تنبیه و برخورد با ماموران خاطی فرودگاه جده توسط دولت عربستان دریافت نکرده ایم

نوش آبادی در پاسخ به پرسشی درباره دوگانگی در برگزاری نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس و مصلای تهران که باعث استقبال سرد از هر دو نمایشگاه شده، گفت: با توجه به ضرورت ترویج فرهنگ قرآنی هر نهاد دولتی و غیردولتی که در این عرصه سهیم باشد، ما استقبال می کنیم و تعدد برگزاری نمایشگاه های قرآن را یک حُسن می دانیم
وی ادامه داد: دلیل انتخاب نکردن مصلای تهران به عنوان محل برگزاری بیست و سومین نمایشگاه قرآن کریم، برگزاری نماز جمعه در این محل بوده است. و معتقدیم با پرهیز از برخی مشکلات مانند پارکینگ در مجموع محل برگزاری نمایشگاه کنونی، مکانی مناسب و ارزشمند است و همه نهادها و دستگاه ها باید امکانات و ابزار لازم را برای ارائه بهتر خدمات به آن ارائه کنند

سخنگوی وزارت ارشاد با اشاره به همکاری برخی نهادها در نمایشگاه قرآن از جمله شهرداری تهران برای فراهم کردن امکان برگزاری نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس، گفت: امیدوارم شاهد برگزاری  نمایشگاه سراسری و دائمی قرآن باشیم

نوش آبادی درباره پرسش دیگری مبنی بر افزایش قیمت بلیط تئاتر اظهار کرد: برگزاری تئاتر و موسیقی هزینه زیادی دارد و مخاطبین آنها و سالن های ما محدود هستند؛ نکته دیگر اینکه زندگی افرادی که در این رشته هنری فعالیت می کنند غالبا از این طریق تامین می شود که تمامی این مسائل بر روی قیمت بلیط تاثیر می گذارد. ولی  قیمت بلیط تئاتر و موسیقی در تمام دنیا گران است.

سخنگوی وزارت ارشاد درباره امضای یک تفاهمنامه با نیروی انتظامی درخصوص برگزاری کنسرت ها گفت: در مورد تفاهمنامه مذاکراتی با نیروی انتظامی داشته ایم که ماحصل آن به پیش نویس اولیه ای درباره شیوه نامه اجرایی کنسرت ها منجر شده و امیدواریم که در آینده ای نزدیک شاهد امضای این پیش نویس توسط مسوولان وزارت ارشاد و نیروی انتظامی باشیم.

وی با مقایسه تعداد مجوزهای صادر شده کنسرت های اجرا شده و کنسرت هایی که به هر دلیلی لغو شده اند اظهار داشت: تعداد کنسرت های لغو شده نسبت به کنسرت هایی که اجرا شده اند به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست و مقاماتی که اقدام به لغو کنسرت ها می کنند باید با مسوولان امر در وزارت فرهنگ و ارشاد هماهنگ باشند .

نوش آبادی گفت:تمامی مجوزها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه می شود و چنانچه نهادها یا افراد نقطه نظری دارند می توانند آن را انتقال دهند تا بدون حاشیه برنامه ای لغو یا اجرا شود.

معاون حقوقی وزیر ارشاد از ورود سران قوا به موضوعات فرهنگی و هنری از جمله موسیقی و تبعات اجرای یک موسیقی ابراز خرسندی کرد و افزود: موضع گیری شخص رییس جمهوری و رییس قوه قضاییه اظهاراتی مقابل هم و در تعارض با یکدیگر نیست و هر یک از سران قوا از منظری به موضوع موسیقی پرداختند و ما به دیدگاه های همه نهادهای مسوول در این خصوص توجه داریم و امیدواریم با هماهنگی هایی که صورت می گیرد دیگر شاهد لغو برنامه های هنری نباشیم.

وی ادامه داد: در طول سال های 1393 و سه ماهه نخست امسال 3 هزار و 946 مجوز برای اجرای برنامه های مختلف موسیقی جمله موسیقی صادر شده است. و در طول این مدت بیش از یک هزار مجوز برای موسیقی سنتی، 200 مجوز برای موسیقی مقامی، 200 مورد مجوز موسیقی کلاسیک و 12 مجوز نیز برای اجرای موسیقی بانوان صادر شده است.

سخنگوی وزارت ارشاد گفت: ما مسوول صدور مجوز برگزاری کنسرت ها هستیم و نهادهای دیگر مسوول پشتیبانی از مجوزها ولی برای تایید صلاحیت، تامین نظم و برخورد با جرم نهادهای دیگر مسوولیت دارند. و تا زمانی که قانون کنونی تغییر نکند، صدور مجوز برگزاری کنسرت ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نهادهای دیگر تنها می توانند از مجوز صادر شده پشتیبانی کنند.

وی درباره پرسشی مبنی بر سیاست وزارت ارشاد برای نظارت و برخورد با سایت ها در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: با وجودی پیگیری ها، برخی سایت ها همچنان بدون شناسنامه و هویت فعالیت می کنند و برخی افراد خود را ملزم به رعایت قانون نمی دانند و این موضوع ارتباطی با انتخابات ندارد؛ عده ای نمی خواهند شناسنامه دار باشند و گروه های فشار و جریانات بدون تعهد، دوست دارند غیرمسوولانه بنویسند و به انتشار اخبار بپردازند. در زمان انتخابات نیز به طور طبیعی جرایم سایبری و فضای مجازی و لزوم نظارت بر آنها جدی تر می شود زیرا اگر کنترل های لازم صورت نگیرد، آسیب های جدی به وجود خواهد آمد

 اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید