نمایش جزییات خبر
۶ تیر ۱۳۹۴ ۱۵:۳۱

وزیر فرهنگ در دیدار با سفیر ارمنستان در تهران بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد

کشور ارمنستان دارای دانشگاه هایی است که در آن اساتیدی مشغول به تدریس و آموزش زبان فارسی هستند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این آمادگی را دارد تا به تقویت و گسترش زبان فارسی در ارمنستان همت گمارد.
وزیر فرهنگ در دیدار با سفیر ارمنستان در تهران بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در دیدار با سفیر ارمنستان در تهران با تاکید بر این مطلب گفت: برنامه های اجرایی همکاری های فرهنگی میان دو کشور تا پایان سال 94 اعتبار دارد و باید آن را عملی کرد و برای ادامه آن در سال آینده تاکید داشت.

وی افزود: بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه ملی ارمنستان نیز تفاهم نامه همکاری امضا شده است و باید مدت اعتبار آن را تمدید کرد.

جنتی ضمن قدردانی از ثبت مسجد کبود در یونسکو از سوی دولت ارمنستان  ادامه داد: اهتمام دولت ارمنستان برای ترمیم و نگهداری این مسجد و ثبت آن در سازمان جهانی یونسکو اقدام ارزنده ای است و ایران آمادگی تبادل گروه های فرهنگ و هنری از جمله گروه های موسیقی با این کشور را دارد.

وی افزود: یکی از اقداماتی که در نزدیک کردن دو ملت به یکدیگر نقش به سزایی دارد، اعزام هیات های مطبوعاتی، رادیو و تلویزیونی دو کشور است تا از این طریق مردم دو کشور بیشتر و بهتر بتوانند با آداب، سنن و میراث فرهنگی یکدیگر آشنا شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بر اسکن و دیجیتالی کردن کتاب های خطی زبان فارسی که در کتابخانه های ارمنستان موجود است تاکید کرد.

جنتی گفت: ارامنه در ایران از شهرت خوشنامی برخوردارند و با رهبران مذهبی آنها به مناسبت های مختلف دیدارهایی برگزار می شود و وجود این رهبران نیز در نزدیکی دو کشور ایران و ارمنستان می تواند نقش به سزایی داشته باشد.

در ادامه سفیر ارمنستان در تهران گفت: ایران و ارمنستان دو کشوری هستند که دارای تاریخ مشترکی با یکدیگر هستند و بعد از استقلال ارمنستان این رابطه عمیق تر هم شد.

آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان ادامه داد: در آغاز روابط سیاسی ارمنستان با دیگر کشورها، اولین تفاهم نامه هایی که منعقد شد در زمینه تفاهم نامه های فرهنگی بود و روابط فرهنگی این کشور با دیگر کشورها در سطح بالایی قرار دارد.

وی افزود: روابط مستحکم فرهنگی با کشورها باعث می شود که بتوانیم روابط در تمامی زمینه ها را نیز گسترش دهیم و ارمنستان می تواند در حوزه های تئاتر، سینما، ادبیات، هنر و ... با کشور ایران همکاری های لازم را داشته باشد.

سفیر کشور ارمنستان گفت: دو کشور در مجامع بین المللی از جمله یونسکو همکاری های بسیاری دارند و لازم است این همکاری ها عمیق تر و گسترده تر شود.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید