نمایش جزییات خبر
۳ تیر ۱۳۹۴ ۲۳:۰۲

وزیر فرهنگ در آیین گشایش بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن از تشکیل صندوق حمایت از فعالان قرآنی خبر داد

تعداد محدودی از فعالان و خادمان قرآنی در حال حاضر در صندوق حمایت از نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران عضو بوده و از خدمات بیمه ای آن برخوردار هستند اما لازم است تا فعالان قرآنی صندوق جداگانه ای داشته باشند، اساسنامه آن نیز آماده شده و بعد از تایید در مراجع ذیصلاح به ثبت خواهد رسید.
وزیر فرهنگ در آیین گشایش بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن از تشکیل صندوق حمایت از فعالان قرآنی خبر داد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین گشایش بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در باغ موزه دفاع مقدس با اعلام این خبر گفت: امیدوارم  با اعتباری که مجلس شورای اسلامی برای حمایت از فعالان قرآنی اختصاص داده، صندوق حمایت از خادمان و فعالان قرآنی تا پایان سال جاری راه اندازی شود.

وزیر فرهنگ  با اشاره به دلایل نزول قرآن افزود: این کتاب برای تعقل و تدبر نازل شده است و قرآن نور است که برای خروج از ظلمات و تاریکی ها باید به آن تمسک جوییم.

وی افزود: به فرموده امیرالمومنین (ع ) وقتی که فتنه ها به انسان روی می آورد شناخت حق از باطل دشوار می شود و زمانی که نمی توانیم حق را از باطل تشخیص دهیم باید به قرآن مراجعه کرده و راه نجات را از آن پیدا کنیم.

جنتی گفت: قرآن برای مومنین شفای روحی است و در آلام و دردهای روحی آنجا که انسان دچار پریشانی می شود و آنجایی که فشارهای روانی بر روح او وارد می شود، قرآن و ذکر خدا می تواند آرامش بخش روح او باشد و انسان را از آن پریشانی ها نجات دهد.

وی ادامه داد: از نظر جسمی هم همین گونه است. بسیاری از آیات قرآن در حراست جسمی انسان و شفای او از امراض جسمی موثر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرآن کتاب هدایت است. انسانی که فطرتش بر اساس خدا شناسی و خدا باوری است ولی بر اثر تربیت های ناصحیح ممکن است از این فطرت عدول کند و قرآن است که کتاب هدایت است و برای تمامی افراد بشریت راه گشاست.

وی ادامه داد: امیدوارم که تمامی محافل قرآنی از جمله برگزاری نمایشگاه های قرآنی نتیجه بخش باشد و منجر به توسعه و ترویج قرآنی شود و جامعه به قرآن عمل کند و با معارف نورانی قرآن بیشتر آشنا شویم.

جنتی با اشاره به  ایجاد معاونت قرآن و عترت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی دو سال گذشته اظهار کرد: به طور مرتب جلسات و کمیسیون هایی در این معاونت در چهارچوب شورای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی و با مشارکت دستگاه ها و نهادهای مختلف از جمله وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم برگزار می شود تا اگر امتیازاتی در زمینه فعالیت قرآنی در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار می گیرد به طور عادلانه و در جهت توسعه فرهنگ قرآنی استفاده شود.

جنتی تقویت نهادهای مردمی را یکی از سیاست های وزارت ارشاد در دوره کنونی عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم تا محافل قرآنی هیاتی که بعضا در خانه افراد تشکیل می شود هر یک دارای اساسنامه ای جداگانه شده و مسوول مشخصی پیدا کنند تا بتوان آنها را ثبت کرد.

وی افزود: پورتال جامع قرآنی در کشور به عنوان یک پایگاه مرجع در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته تا تمامی فعالیت های قرآنی را پوشش دهد.

عضو کابینه دولت یازدهم از تدوین  اساسنامه ای برای انجمن خادمان قرآن خبر داد و ادامه داد: این اساسنامه به تمامی شخصیت هایی که در طول سه دهه گذشته از انقلاب در زمینه قرآنی خدماتی داشته اند عرضه شده و در حال طی مراحل ثبت نهایی خود است.

وزیر ارشاد  بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های فردی و اجتماعی در کشور را ناشی از مهجور بودن قرآن و معارف آن دانست و افزود: گاهی انسان دچار غفلت می شود ولی وقتی در محافل قرآنی قرار می گیرد قلبش نورانی می شود.

جنتی تاکید کرد: در برخی از سایت های بی نام و نشان که هیچ گونه شناسنامه ای نداشته و مدیر مسوول و افراد پشت آن مشخص نیستند هر نوع اتهام و تهمتی به افراد و مسوولان نظام نسبت داده می شود، افرادی که بعضا عمری را با پاکی و صداقت برای مردم خدمت کرده اند.

وی  گفت: چگونه می توانیم مدعی حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی باشیم در حالی که شایعه سازی شده و ما آن شایعه را ترویج می دهیم؛ حتی برخی روزنامه های باشناسنامه نیز از این گونه موارد عاری نیستند و هر یک ستونی را در صفحات خود دارند و برخی از این شایعات را منتشر می کنند که در حقیقت محل دروغ سازی است.

وی انتشار این گونه شایعات را گناه کبیره توصیف کرد و گفت: این موارد از جمله حق الناس محسوب شده که خداوند آنها را نخواهد بخشید.

جنتی در پایان از تمامی افراد، سازمان ها و نهادهایی که برای برگزاری نمایشگاه قرآن تلاش کرده اند از جمله شورای شهر تهران و  شهرداری تهران  قدردانی کرد.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید