• اخبار

کتاب «موسیقی ایرانی و هویت» منتشر شد

کتاب «موسیقی ایرانی و هویت» منتشر شد
کتاب «موسیقی ایرانی و هویت» نتیجه پژوهشی است به کوشش دکتر بهروز وجدانی و نظارت دکتر ایرج نعیمایی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، که انتشارات پژوهشگاه منتشر کرده است.

این کتاب مبتنی بر دیدگاه‌ها و نظرات رایج در علم مردم‌شناسی است که بین پژوهشگران حوزه مردم‌شناسی کشورمان نیز شناخته شده است.

این اثر، بر خلاف آثار غالب پژوهشگران و نویسندگان موسیقی که بیشتر بر «هویت موسیقی ایرانی»، ماهیت و ویژگی‌های آن ازجمله تکنوازی، بداهه‌پردازی، پیوند شعر و موسیقی و حضور در دوره‌های مختلف تاریخی و هنری به‌ویژه در جوامع شهری تأکید کرده‌اند، بر نقش و کارکرد موسیقی ایرانی در زندگی مردم به‌ویژه در«هویت سازی» توجه کرده است.

کتاب حاضر در دو بخش «مباحث نظری» و «موسیقی ایرانی و شکل‌گیری هویت» تنظیم شده است: در  بخش اول مباحثی ازجمله مفهوم موسیقی ایرانی، مفهوم موسیقی از دید دانشمندان ایرانی، فلسفه موسیقی، ماهیت موسیقی، زیبایی‌شناسی، هویت، هویت فرهنگی، هویت قومی، مفهوم فرهنگ (فرهنگ مادی و غیرمادی)، فولکلور،  میراث فرهنگی،  فرهنگ سنتی و غیره بحث شده و  در بخش دوم، به «موسیقی ایرانی و ماوراء‌الطبیعه»، «موسیقی ایرانی و طبیعت» و «موسیقی ایرانی و روابط اجتماعی» پرداخته شده است. بررسی باورها و اعتقادات مردم و پیوندهای قومی آنها در ارتباط با موسیقی،  بررسی رابطه انسان با محیط زیست با تأکید بر موسیقی و بررسی روابط اجتماعی مردم با یکدیگر با تکیه بر موسیقی از دیگر مباحث این کتاب است.

کتاب «موسیقی ایرانی و هویت» در 300 صفحه و با قیمت 13000 تومان منتشر شده است.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۰۸
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500