نمایش جزییات خبر
۸ اسفند ۱۳۹۳ ۰۰:۳۳

تجلیل از استاد هوشنگ ظریف و تقی ضرابی در اختتامیه جشنواره موسیقی استان تهران

در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی استان تهران از مقام هنری استاد هوشنگ ظریف و استاد تقی ضرابی تجلیل شد.
تجلیل از استاد هوشنگ ظریف و تقی ضرابی در اختتامیه جشنواره موسیقی استان تهران

به گزارش روایط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی استان تهران که با حضور اسماعیلی و خیلدار معاونین اداره کل ارشاد استان تهران، کرمی فرماندار ملارد ، دکتر نعیمایی رییس انجمن موسیقی استان تهران و جمع زیادی از هنرمندان موسیقی استان و مردم هنردوست در سالن شهید طحانی ملارد برگزار شد از اساتید برجسته موسیقی کشور استاد هوشنگ ظریف و تقی ضرابی با اهدای لوح سپاس و هدایایی از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تجلیل به عمل آمد.

آن چه که برای حاضرین در مراسم بسیار دلنشین و زیبا بود اجرای هنرمندانه و تارنوازی زیبای استاد هوشنگ ظریف بود که برای دقایقی همگان را به حظ کامل رساند و نغمات تار استاد در دستگاه همایون و شوشتری فضای عارفانه ای را در سالن ایجاد کرد و حاضرین چندین دقیقه به تشویق استاد پرداختند.

استاد هوشنگ ظریف:

هوشنگ ظریف در سال ۱۳۱۷ متولد شد و پس از پایان دوره ابتدایی وارد هنرستان موسیقی شد و از حضور اساتیدی چون موسی معروفی، روح الله خالقی، جواد معروفی و حسین تهرانی بهرمند شد. پس از فارغ التحصیل شدن در سال ۱۳۳۷ به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در آمد و فعالیت خود را به عنوان نوازنده و تکنواز در گروه‌های مختلفی مانند ارکستر موسیقی ملی، ارکستر صبا و... شروع کرد. وی در دوره عالی هنرکده موسیقی از محضر استاد علی‌اکبرخان شهنازی جهت فراگیری ردیف بهرمند شد. هوشنگ ظریف از سال ۱۳۴۲ به مدت ۱۷ سال به تدریس تار در هنرستان موسیقی پرداخت و از جمله شاگردان وی می‌توان حسین علی زاده، داریوش طلایی، ارشد طهماسبی و حمید متبسم را نام برد. هوشنگ ظریف سال‌ها سولیست تار در ارکسترهای متعدد سازمان ملی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر در اجرای برنامه‌های موسیقی ارکسترهای مزبور درسازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران بود، او اجراهای متعددی با گروه فرامرز پایور داشته‌است و با این گروه در کشورهای اروپایی و آسیایی زیادی به اجرای موسیقی ایرانی پرداخته‌است. از دیگر فعالیت‌های ایشان می‌توان به نوازندگی تار در برنامه‌های موسیقی ملی ایران در رادیو تلویزیون ایران به مدت ۲۰ سال، اجرای برنامه‌های موسیقی اصیل و سنتی ایران در شهرهای مختلف ایران و کشورهای دنیا از جمله آمریکا، شوروی، کانادا،ژاپن، فرانسه، انگلیس، آلمان غربی، ایتالیا، مصر، تونس، مراکش، الجزایر، هندوستان، پاکستان، ترکیه و تمام کشورهای اروپای شرقی همراه با ارکسترهای موسیقی سنتی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر سابق اشاره کرد. ظریف علاوه بر سمت استادی تار با نواختن سه‌تار و تنبک آشنایی کامل دارد و شاگردان متعددی را در هنرستان و مؤسسات فرهنگی و کلاس‌های خصوصی و عمومی تعلیم داده‌است. او همچنین درجهت تدوین متد نوازندگی تنبک با حسین تهرانی همکاری داشته که حاصل این همکاری در کتابی تحت عنوان آموزش تنبک به چاپ رسیده‌است. دیگر همکاری وی در تصحیح ردیف‌های آوازی محمود کریمی استاد آواز ایران بوده‌است که تحت عنوان کتاب ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران به بازار عرضه شده‌است. او شش سال متوالی عضو هیئت مدیره خانه موسیقی و چهار دوره رئیس هیئت مدیره کانون نوازندگان سازهای ایرانی بوده‌است از دیگر آثار او می‌توان به کتاب‌ها و مجموعه‌های صوتی زیر اشاره کرد:

استاد تقی ضرابی:

متولد 1317 در تهران پس از تحصیلات ابتدایی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و پس از دریافت دیپلم با رتبه اول به دوره عالی رشته آهنگسازی و رهبری راه یافت. در سال 1343 به منظور پروژه رهبری ارکستر، قطعه موسیقی "اورتور قدرت سرنوشت" اثر "وردی" را با ارکستر سمفونیک تهران در تالار فرهنگ اجرا نمود و در این دوره نیز با رتبه اول فارغ التحصیل هنرستان عالی موسیقی شد. اساتید وی در این دوران، آقایان: یوسف یوسف زاده، مصطفی کسروی، هوشنگ استوار، حسن راد مرد، حشمت سنجری و حسین ناصحی همچنین کادتس از کشور آلمان بود. در سال 1357 جهت طی دوره تکمیلی رهبری ارکستر به "رویال مارینز" انگلستان اعزام شد و پس از دریافت مدرک (Band Master) و اجرای چند کنسرت در کشور انگلستان اقدام به اخذ مدرک رهبری ( Royal Academy of Music)(مدرسه موسیقی سلطنتی انگلستان) نمود که در آنجا نیز موفق بود.

در سال 1382 موفق به دریافت نشان درجه یک (دکترا) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. او از سال 1359 مشغول تدریس خصوصی و در مراکز فرهنگی : تدریس ساز شناسی و رهبری ارکستر موسیقی کلاسیک و نوازندگی باسون در هنرستان موسیقی  پسران و دختران، ارکستراسیون، هارمونی، ساز تخصصی "باسون" و رهبری ارکستر در مرکز علمی - کاربردی موسیقی ، دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و دانشکده موسیقی سوره می باشد.

ضمناً در حال حاضر مدیر گروه موسیقی نظامی، معاونت آموزشی و پژوهشی  دانشکده موسیقی کرج، همچنین عضو خانه موسیقی و مدیر کانون آهنگ سازان و رهبران کر خانه موسیقی است.

آثار و تالیفات وی به شرح زیر می باشد:

- کتاب ساز شناسی ارکستر سمفونیک برای تمام رشته های موسیقی (نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی جهانی و مبانی آهنگسازی و رهبری ارکستر سمفونیک) به سفارش مرکز آموزش و توسعه فعالیت های هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی (با همکاری استاد اتابک الیاسی)

- جزوه تاریخ موسیقی نظامی جهان (ترجمه و گردآوری)

آثار ارکستری او عبارتند از:

- اورتور "زمستان 1357" در چهارگاه برای ارکستر سمفونیک. «دوبار به وسیله مرحوم فریدون ناصری اجرا شد»

- اورتور"حکایت وصل" در همایون و چهارگاه برای ارکستر سمفونیک «به وسیله ارکستر صداو سیما اجرا و پخش شده است»

- قطعه موسیقی "صلح" برای ارکستر سمفونیک.«به وسیله ارکستر صدا و سیما اجرا و پخش شده است» تعدادی مارش جهت ارکستر سمفونیک و نظامی.

- قطعه موسیقی به فرم فوگ برای ویلن، ویولا و ویولنسل.

- قطعه موسیقی "حجله گاه آسمانی" به سفارش بنیاد شهید که از صدا و سیما پخش شده است. و کارهای تنظیمی دیگر برای ارکسترهای مختلف دیگر مانند ارکستر گلها و ....

 

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران
اشتراک در
کلیدواژه ها: جشنواره موسیقی استان تهران
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید