نمایش جزییات خبر
۱ دی ۱۳۹۳ ۱۷:۱۱

وزیر فرهنگ در دیدار سفیر ترکیه پیشنهاد کرد: تشکیل کمیسیون فرهنگی مشترک

با تشکیل کمیسیون فرهنگی مشترک بین کشورهای ایران و ترکیه نهادها و سازمان های فرهنگی و هنری در کشورمان مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و آموزش عالی و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی می توانند در کنار همتایان خود در کشور ترکیه مسایل و اقدامات مشترک فرهنگی، هنری و علمی میان را بررسی کنند.
وزیر فرهنگ در دیدار سفیر ترکیه پیشنهاد کرد: تشکیل کمیسیون فرهنگی مشترک

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" در دیدار پیش از ظهر امروز خود با "رضا حاکان تکین" سفیر کشور ترکیه در تهران با تاکید بر این مطلب گفت: خوشبختانه روابط اقتصادی و فرهنگی خوبی میان ایران و ترکیه برقرار است و بایدبیش از گذشته بر اشتراکات میان دو ملت تاکید شود.

جنتی ادامه داد: بسیاری از آثار و کتاب های فارسی به زبان ترکی ترجمه شده  ولی متاسفانه آثار ترکی کمتر به زبان فارسی ترجمه شده است و ترجمه کتاب های تاریخی و رمان کشور ترکیه به زبان فارسی ضروری است و باید برای اجرای آن تلاش کرد.

وی افزود: در زمینه های فرهنگی و هنری ، تفاهم نامه های همکاری بسیاری در زمینه های مختلف از جمله سینمایی میان دو کشور برای 3 سال آینده به امضا رسیده است.

جنتی همکاری در زمینه های ادبیات، معرفی نویسندگان، شاعران، ترجمه، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و ... را از دیگر حوزه های همکاری های عنوان شده در تفاهم نامه همکاری های ایران و ترکیه برشمرد.

وی با تاکید بر اهمیت اجرایی شدن مفاد عنوان شده در تفاهم نامه همکاری های فرهنگی میان دو کشور ایران و ترکیه گفت: هر ساله سمیناری به عنوان "بررسی روابط ایران و ترکیه" در ایران و یا ترکیه برگزار خواهد شد و امسال نهمین دوره آن قرار است در شهر شیراز برگزار شود که برگزاری چنین نشست هایی بر تقویت و گسترش روابط فرهنگی دو کشور کمک بسیاری می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بزرگداشت برخی شخصیت های مشترک میان دو کشور ایران و ترکیه از جمله مولانا و خواجه نظام الملک در قونیه یا اصفهان اعلام آمادگی کرد.

در ادامه این دیدار "رضا حاکان تکین" سفیر کشور ترکیه در تهران  گفت: ایران کشور مهم و همسایه ارزشمندی برای ترکیه محسوب می شود و دو کشور فرهنگ و گذشته ای مشترک با یکدیگر دارند و همین باعث می شود روابط ویژه و پر معنایی با هم داشته باشند.

وی افزود: دو کشور ساختار فکری مشترکی با یکدیگر دارند و سفر اخیر رییس جمهور کشور ایران به ترکیه گام مهم و بزرگی در گسترش روابط دو کشور محسوب می شود.

سفیر کشور ترکیه در تهران  بر اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه های همکاری های فرهنگی میان دو کشور تاکید کرد و خواستار ایجاد شرایط لازم برای نزدیک شدن ملت های دو کشور به یکدیگر شد.

سفیر ترکیه در تهران گفت: سینمای ایران یکی از توسعه یافته ترین سینماها در دنیا است که در تمام جهان نیز شناخته شده است و در سال های گذشته در ترکیه آثار مهم سینمایی نیز تولید شده و به نظر می رسد همکاری در این زمینه بر گسترش روابط میان دو کشور کمک زیادی می کند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید