نمایش جزییات خبر
۱ دی ۱۳۹۳ ۱۵:۱۸

وزیر فرهنگ در دیدار سفیر اتریش بر احیای کرسی های زبان فارسی تاکید کرد

احیای کرسی های زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه های کشور اتریش امری مهم است و در گسترش روابط فرهنگی مین دو کشور نقش به سزایی خواهد داشت.
وزیر فرهنگ در دیدار سفیر اتریش بر احیای کرسی های زبان فارسی  تاکید کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" صبح امروز در دیدار  "اشتیفت" سفیر کشور اتریش در تهران با وی ضمن بیان این مطلب گفت: تبادلات فعالیت های فرهنگی و هنری و آموزش زبان و موسیقی بر تقویت و گسترش روابط میان کشورها و آشنایی ملت ها با فرهنگ و تمدن یکدیگر نقش به سزایی ایفا می کند.

وزیر فرهنگ ادامه داد: روابط کشورهای ایران و اتریش در زمینه های سیاسی، فرهنگی و حتی اقتصادی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی از تمایز خاصی برخوردار است و رایزنان فرهنگی کشور ایران در وین فعال هستند و از دیر زمان نیز بر فعالیت های فرهنگی وهنری خود در کشور اتریش اهتمام داشته اند.

وی افزود: دیدارهای مقامات و روسای مختلف دو کشور با یکدیگر نشان دهنده علاقه و تمایل دو کشور در گسترش روابط با یکدیگر است و سابقه روابط بین دو کشور نشان می دهد که همواره بر اساس احترام متقابل به یکدیگر بوده است.

جنتی گفت: در گذشته گفت و گوهایی میان رهبران مذهبی میان دو کشور صورت گرفته است و تفاهم نامه های مختلف همکاری بین دانشگاه های اتریش و علوم پزشکی و تهران ایران منعقد شده است که در گسترش روابط بین دو کشور نقش به سزایی داشته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در بازدیدی که در گذشته از یکی از دانشگاه های اتریش داشتم آثار پروفسور میلر را مشاهده کردم که با دستخط خود برخی اشعار شعرای ایران را به زبان فارسی نوشته است که این نشان دهنده علاقه این کشور به ایران و هنرمندان آن می باشد.

وی با اشاره به برخی از شخصیت های ایران شناس اتریش گفت: این شخصیت ها فعالیت های ارزنده ای در زمینه ایران شناسی

انجام داده اند که قابل تقدیر است.

جنتی افزود: دو کشور می توانند در زمینه های مختلف از جمله چاپ و انتشار کتاب های مورد علاقه یکدیگر و ترجمه آن به زبان های دو کشور، موسیقی، تئاتر، فیلم، نگارگری و هنرهای تجسمی و... همکاری های خوبی داشته باشند.

وی بر ضرورت تقویت انجمن دوستی ایران و اتریش برای گسترش روابط میان دو کشور و آشنایی ملت ها با فرهنگ، آداب و سنت های یکدیگر تاکید کرد.

وزیر فرهنگ با اشاره به برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگ و هنری در ایران ادامه داد: با شرکت در جشنواره های مختلف فجر از جمله فیلم، سینما، موسیقی و غیره می توان با محصولات فرهنگ و هنری ایران بیشتر آشنایی یافت.

در ادامه این دیدار "اشتیفت" سفیر کشور اتریش در تهران با اشاره به فعالیت های گسترده فرهنگ و هنری اتریش در ایران گفت: اتریش در ایران دارای انجمن فرهنگی است که از قدمت بسیاری برخوردار است که حتی در دوران های سخت نیز فعالیت های آن را متوقف نکرده است.

وی افزود: هر ساله هنرمندان بسیاری از کشور اتریش در زمینه های مختلف از جمله موسیقی، نویسندگی، عکاسی و ... به ایران سفر می کنند و از نزدیک با آثار فرهنگی و هنری هنرمندان این کشور آشنا و با دیدن این آثار شگفت زده می شوند.

سفیر اتریش در تهران ادامه داد: در دیدارهای میان هنرمندان دو کشور دوستی هایی صورت می گیرد که سهم قابل توجهی در گسترش روابط بین دو ملت را ایفا می کند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی در قالب 7 هزار سال تمدن ایران در سال 2001 میلادی در کشور اتریش افزود: این نمایشگاه در زمان خود موفقیت آمیز بود و اتریش علاقه فراوان برای برگزاری مجدد آن را دارد.

اشتیفت گفت: اگر ایران علاقه داشته باشد می توان نوشته های خطی اتریش در قرون وسطی را در قالب نمایشگاهی در ایران در معرض دید علاقه مندان قرار داد.

وی بر علاقه اتریش بر گفت و گوی بین ادیان از جمله مسیحیت و اسلام و گسترش روابط علمی میان دو کشور به ویژه تبادل دانشجو برای تحصیل و اساتید تاکید کرد.

سفیر کشور اتریش موزه هنرهای معاصر، سینما و موسیقی کشور ایران را غنی برشمرد و افزود: علاقه مندیم این آثار را به نحوی بتوانیم در قالب نمایشگاهی در معرض دید علاقه مندان کشورمان قرار دهیم.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید