نمایش جزییات خبر
۱ دی ۱۳۹۳ ۱۴:۰۹

در دیدار سفیر نروژ با وزیر فرهنگ بر گسترش روابط فرهنگی برای مقابله با خشونت و افراطی گری تاکید شد

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با برگزاری سمینارهایی در حوزه های ایران شناسی و اسلام و مسیحیت و برخی نقاط مشترک دیگر که با کشور نروژ دارد از جمله مقابله با خشونت و افراطی گری که دنیای امروز هم از آن رنج می برد؛ می تواند با این کشور روابط گسترده داشته باشد.
در دیدار سفیر نروژ با وزیر فرهنگ بر گسترش روابط فرهنگی برای مقابله با خشونت و افراطی گری تاکید شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در دیدار  "اودلیسه نورهیم" سفیر کشور پادشاهی نروژ در تهران با وی ضمن بیان این مطلب گفت: روابط میان دو کشور از سابقه دیرینه ای برخوردار است و گرچه بین ایران و نروژ فاصله جغرافیایی زیادی وجود دارد ولی نقاط مشترک فرهنگی و هنری بسیاری با یکدیگر دارند.

وی افزود: کشور ایران آمادگی دارد تا با نروژ در زمینه های فرهنگی و هنری از جمله تبادل هیات های فرهنگی و هنری در حوزه های موسیقی، تئاتر، فیلم، هنرهای تجسمی و... همکاری های لازم را داشته باشد.

جنتی ادامه داد: در زمینه های علمی و دانشگاهی نیز ظرفیت های خوبی برای توسعه روابط علمی میان دو کشور وجود دارد که با استفاده از این ظرفیت ها می توان به گسترش روابط دو کشور کمک بسیاری کرد.

وزیر فرهنگ دولت تدبیر و امید با اشاره به حضور نخست وزیر سابق نروژ در اجلاس جهان عاری از خشونت و افراطی گری در تهران گفت: دو کشور همکاری های پراکنده ای در حوزه های فرهنگی و هنری با یکدیگر دارند و باید به سمتی برویم تا تفاهم نامه های همکاری های فرهنگی میان ایران و نروژ با هدف مشخص شدن حدود همکاری ها و ایجاد الزامات اجرایی به امضا برسد.

وی افزود: گفت و گوی مقامات کلیسایی نروژ با مقامات مذهبی جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوعات مشترکی که اسلام و مسیحیت به آن باور دارند؛ می تواند یکی از زمینه های همکاری میان دو کشور باشد.

عضو کابینه دولت یازدهم گفت: برگزاری هفته های فرهنگی و برپائی  نمایشگاه های فرهنگی می تواند در شناخت فرهنگ و تمدن ملت های دو طرف نقش به سزایی ایفا کند.

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی و هنری در دولت تدبیر و امید افزود: در این دولت اقدمات فرهنگی و هنری بسیار خوبی صورت گرفته است که از آن جمله می توان به تسریع در صدور مجوز چاپ کتاب، نشریات و صدور مجوز فعالیت برای تاسیس موسسات فرهنگی و هنری، فعالیت های هنری مانند تئاتر، موسیقی سینما و... اشاره کرد.

جنتی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه های فرهنگی و هنری نگرانی خاصی در کشورمان وجود ندارد و اگر برخی اختلاف سلیقه ها در این حوزه وجود دارد؛ طبیعی است  همان طور که در حوزه های سیاسی نیز این اختلاف سلیقه ها وجود دارد.

وی گفت: سیاست دولت تدبیر و امید گسترش آزادی های سیاسی، بیان و مطبوعات است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز همین سیاست را در پیش گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت های زنان در ایران اظهار کرد: زنان کشور ایران در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، هنری، مطبوعات و رسانه،کاگردانی فیلم و ... فعالیت های گسترده ای دارند.

در ادامه "اودلیسه نورهیم" سفیر کشور نروژ در تهران با ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: در اجلاس جهان عاری از خشونت و افراطی گری در تهران حضور داشتم و در آنجا بحث هایی درباره گسترش روابط با کشور ایران داشتیم و در حال حاضر موضوع افراطی گری و مبازه با خشونت در جهان در دستور کار وزارت امور خارجه کشور نروژ است.

وی افزود: فرهنگ و تمدن ایران از قدمت بسیاری برخوردار است و از لحاظ سنت ها، تاریخ و... بسیار کهن می باشد و در حوزه های هنری از جمله تئاتر بسیار قوی عمل کرده است و برخی گروه های تئاتر نروژ قصد دارند در این دوره از جشنواره تئاتر فجر کشور ایران شرکت کنند.

نورهیم ادامه داد: در زمینه های تحقیقاتی و علمی همکاری های خوبی میان دو کشور صورت گرفته است بنابراین فرصت های بسیاری برای ادامه و گسترش روابط میان دو کشور وجود دارد.

وی با اشاره به کیفیت بالای فیلم های سینمایی ایران گفت: ایران در این حوزه نقش برجسته ای در دنیا دارد و در زمینه کارگردانی در عرصه بین الملل جوایز خوبی دریافت کرده است و می توان گفت که این کشور کارگردانان زن بیشتری نسبت به دیگر کشورها دارد.

سفیر کشور نروژ در تهران با اشاره به پیشنهاد وزیر فرهنگ مبنی بر توجه به مشترکات دین اسلام و مسیحیت ادامه داد: از اولویت های سیاست خارجی نروژ گفت و گوی بین ادیان است و به نظر می رسد تفاهم و احترام به دانستن از فرهنگ یکدیگر به تقویت و گسترش همکاری های دو کشور کمک بسیاری می کند. 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید