نمایش جزییات خبر
۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۶:۰۷

مدیرکل ارشادکرمان:راه‌اندازی سایت های استانی جشنواره امام رضا(ع)، اتفاقی مبارک است/فلاح: سفر از دنیای واقعی به دنیای مجازی اجتناب ناپذیر است

«فرشید فلاح» کرمانی است اماسال‌ها ساکن مشهد بوده و در جوار حرم رضوی زندگی کرده؛ در همان اول مصاحبه که نام مبارک امام مهربانی ها به میان آمد، چشم‌هایش به اشک نشست و با حسرت گفت: «دلم برای امام رضا(ع) تنگ شده ، تا ساکن مشهد بودم قدر نمی‌دانستم و حالا...»
مدیرکل ارشادکرمان:راه‌اندازی سایت های استانی جشنواره امام رضا(ع)، اتفاقی مبارک است/فلاح: سفر از دنیای واقعی به دنیای مجازی اجتناب ناپذیر است

«فرشید فلاح» کرمانی است اماسال‌ها ساکن مشهد بوده و در جوار حرم رضوی زندگی کرده؛ در همان اول مصاحبه که نام مبارک امام مهربانی ها به میان آمد،  چشم‌هایش به اشک نشست و با حسرت گفت: «دلم برای امام رضا(ع) تنگ شده ، تا ساکن مشهد بودم قدر نمی‌دانستم و حالا...»

با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی دیار کریمان، درباره‌ی دوره‌ی اخیرِ جشنواره‌ی ملی شعر رضوی که بیستمین دوره‌ی آن بود و نیز راه‌اندازی زیرپورتال‌های استانی جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، گفت‌وگو کردیم.

همانطور که مطلعید سایت های جشنواره بین المللی امام رضاع) در تمامی استانهای کشور در حال طراحی است،چندی پیش در جلسه‌ای که در تهران برگزار شد، آقای جعفری مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع)، از آن به‌عنوان اقدامی بسیار مهم و ارزشمند یاد کردند، خواستم بدانم این اقدام یعنی راه‌اندازی زیرپورتال‌های استانی سایت جشنواره‌ی بین‌المللی امام رضا (ع)«شمس توس» که در پی آن، از این به بعد همه استان‌ها می‌توانند مستقلاً و مستقیماً در زمینه‌ی اطلاع‌رسانی فعالیت کنند؛ را چگونه ارزیابی می کنید؟
امروزه دیگر سایت یعنی نشانی. جشنواره‌ی بی‌سایت مثل این است که بگوییم جشنواره‌ی بی‌دبیرخانه و بی‌نشانی. سایت برای جشنواره بسیار حیاتی است و من این اقدام را اقدام مبارکی می‌دانم. جشنواره باید سایت داشته باشد و نه‌تنها سایت داشته باشد، خدمات هم باید ارایه بدهد؛ برای مکاتبه، برای ارسال اثر و... ما باید امکانات‌مان را از دنیای واقعی به دنیای مجازی ببریم؛ چرا؟ برای این‌که آن‌جا ارتباط آسان‌تر است، سرعت ارتباط بالاتر است، کیفیت بیش‌تر است... حتی باید کم‌کم دبیرخانه هم بشود جزوی از سایت.
البته این سایت‌ها به شرطی خوب‌اند که خدمات ارایه دهند؛ در طول سال هم باید فعال باشند؛ ترویج فرهنگ رضوی فقط محدود به دهه‌ی کرامت و ایام برگزاری جشنواره‌ها نیست.
در هر حال، الان در ابتدای راهیم. کم‌کم همه‌ی خدمات و مشارکت‌ها باید به این پورتال‌ها بیاید و الکترونیک شود.
آقای فلاح!«بیستمین  دوره جشنواره‌ی ملی شعر رضوی» را که شهریورماه امسال برگزار شد، چگونه ارزیابی می‌کنید؟
من خیلی از این بابت که استان ما میزبان این جشنواره است خوش‌حالم و جشنواره‌ی شعر رضوی را یک سند افتخار برای کرمان می‌دانم.
در دوره‌ی قبل، تعداد آثار -بنا بر گزارش مسئول دبیرخانه‌ی جشنواره- اصلاً قابل توجه نبوده، اما امسال خوش‌بختانه بیش از 5هزار اثر به دبیرخانه‌ی جشنواره رسید؛ این عدد یعنی تعداد زیادی شاعر نشسته‌اند برای امام رضا (علیه‌السلام) شعر گفته‌اند؛ بعد هم شعرشان را به دبیرخانه‌ی شعر رضوی پست کرده‌اند یا از طریق سایت شعر امام رضا (علیه‌السلام) فرستاده‌اند، یعنی نام مبارک امام رضا دائم و بارها تکرار شده؛ این یک اتفاق خیلی مبارک است.
من در روزهای جشنواره هم گفتم که کم‌تر جشنواره‌ای از چنین شرکت‌کننده‌ای برخوردار است. روز اول قرار بوده که شعر به کمک ترویج فرهنگ رضوی و منویّات امام رضا بیاید؛ الان امام رضا (علیه‌السلام) آمده به کمک توسعه‌ی شعر؛ اسم امام رضا (علیه‌السلام) باعث رونق‌گرفتن شعر شده؛ کسی نمی‌تواند این را منکر شود و در آن شکی نیست.
این‌ها برای کرمان مایه‌ی افتخار است. سیرجانی‌ها هم امسال خیلی مردانه وارد میدان شدند و بسیار حمایت و کمک کردند. اگر سیرجانی‌ها نبودند جشنواره با این کیفیت برگزار نمی شد؛ اگرچه رفتنِ جشنواره به سیرجان، کمی از بُعد خبری کار لطمه زد؛ به‌خصوص از جهت سرعت انتقال خبر؛ ولی در مجموع، از برگزاری جشنواره‌ی بیستم راضی هستیم و البته امیدواریم که خداوند متعال و حضرت رضا (علیه‌السلام) راضی باشند.

چه شد که جشنواره‌ی بیستم رونق گرفت؟
رونق جشنواره‌ی امسال، حاصل چند تدبیر بود. یکی این‌که در هر استانی یک نفر مبلّغ جشنواره شد که خیلی تدبیر خوبی بود. تدبیر دیگر این بود که یک شورای سیاست‌گذاری در کنار جشنواره بود؛ جمعی از شاعران استان بر کار و فرآیند جشنواره نظارت کردند؛ بر انتخاب داوران، بر برنامه‌های مختلف جشنواره و... مثلاً اگر این شورا نبود، استاد «م.مؤید» برای تجلیل در اختتامیه انتخاب نمی‌شدند؛ که بسیار انتخاب بجا و خوبی بود. این تدبیر شورا بود که جواب داد. نکته‌ی بعدی هم افزودن شعر با موضوع آزاد به جشنواره است. من از بودنِ شعر با موضوع آزاد در کنار شعر رضوی دفاع می‌کنم. به‌رغم این‌که تعدادی از دوستان کارشناس مخالف‌اند و شاید در آینده هم نظر دوستان غلبه کند، اما در حال حاضر من تصورم این است که اگر جشنواره‌ی شعر رضوی توانست از حیطه‌ی شعر آزاد کسی را جذب شعر ولایی کند هنر کرده، وگرنه ولایی‌سراها که ولایی‌سرا هستند. ما آدمی را که متوجه این عرصه نیست اگر متوجه کردیم هنر کرده‌ایم. البته این را هم بگویم که گاهی دوستان شاعری که به‌عنوان شاعر آیینی و ولایی هم شناخته نمی‌شوند، شعرهایی در این زمینه‌ها سروده‌اند که ناب و شاه‌کار است. 

فراخوان دوره‌ی بیست‌ویکم جشنواره‌ی شعر رضوی هم به‌تازگی منتشر شده؛ در فراخوان دوره‌ی جدید، تغییری نسبت به دوره‌ی قبل دیده می‌شود؟
فراخوان تغییر چندانی ندارد؛ چون در دوره‌ی بیستم جواب‌گو بوده. البته فراخوان قدری با شتاب منتشر می‌شود؛ چون می‌خواهند زودتر در استان‌ها کار شروع شود... اما ما هنوز به بحث‌های کارشناسی و ارزیابی کیفی و آسیب‌شناسی جشنواره می‌اندیشیم تا راه‌های ارتقای کیفیت جشنواره را پیدا کنیم. یعنی فراخوان ثابت است اما ما به دنبال ارتقای کیفیت جشنواره خواهیم بود.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید