نمایش جزییات خبر
۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۰۹:۴۲

وزیر ارشاد: در حفظ و اعتبار تألیفات دانشگاهی اهتمام بیشتری صورت گیرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تقویت پژوهش در دانشگاه پیام نور و اخذ برونداد مطلوب از آن یعنی تألیفات علمی و درسی و نشر آن در قالب کتاب های درسی دیجیتال و یا نشریات علمی، اعلام همکاری کامل کرد و گفت: باید در حفظ و اعتبار تألیفات دانشگاهی اهتمام بیشتری صورت گیرد.
وزیر ارشاد: در حفظ و اعتبار تألیفات دانشگاهی اهتمام بیشتری صورت گیرد
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، علی جنتی در مراسم رونمایی از 150 عنوان کتاب جدید و نکوداشت انتشار دو هزارمین عنوان کتاب در دانشگاه پیام نور با اعلام این مطلب گفت: اکنون که نرم افزارهای قدرتمند تحلیل محتوای تألیفات ترجمه و تولید علمی از کپی برداری وجود دارد، باید در حفظ و اعتبار تألیفات دانشگاهی اهتمام بیشتری صورت گیرد.
وی با بیان اینکه مناسب است در شرایطی که محدودیت منابع مالی وجود دارد، سازوکاری فراهم آید که در سطح کشور تحقیقات و تألیفات علمی و درسی در سامانه های هوشمند قرار گیرند تا از دوباره کاری و موازی کاری یا انجام کارهای ضعیف جلوگیری شود گفت: رئیس جمهور، اساتید دانشگاه را جزو گروه های مرجع مردم می دانند. بیاییم در تقویت این مرجعیت با تمرکز بر یادگیری و یاددادن علمی و تقویت فرهنگ اسلامی - ایرانی در دولت تدبیر و امید کوشا باشیم و در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یاور دانشگاه خواهد بود.
جنتی تأکید کرد: راهبرد دانشگاه پیام نور مبنی بر تألیف و نشر کتب علمی مورد نیاز جامعه مخاطب و ایجاد سازمانی وسیع به نام انتشارات دانشگاه پیام نور که حسب اعلام رسمی سالیانه بالغ بر شش میلیون جلد كتاب به چاپ می رساند و در اختیار محققان، استادان، دانشجویان و عموم جامعه قرار می دهد، راهبردی صحیح و شایسته است و وزارت ارشاد نیز وظیفه خود می داند که این اقدام را تقویت کند.
وی افزود: داشتن نمایندگی فروش برای توزیع کتب درسی در سراسر کشور که حتی در برخی استان ها به بیش از 30 شعبه می رسد از مزیت های دانشگاه پیام نور است و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از آن برای توزیع دیگر محصولات علمی و فرهنگی بهره گیری کند.
وزیر ارشاد در ادامه سخنانش اظهار داشت: اکنون که دانشگاه پیام نور با 28 هزار عنوان جلد کتاب دیجیتال شده امکان دسترسی سریع برای دانشجویان و اساتید را فراهم آورده و عزم خود را برای بهره گیری از فناوری دیجیتال هم نشان داده، مرکز توسعه فناوری رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد هم مساعدت می کند تا سازمان انتشارات دانشگاه پیام نور در زمینه نشر دیجیتال گام های بلندتری بردارد.
نباید از کتب کمک درسی غفلت کرد
وی افزود: کتاب های کمک درسی و فرا درسی نیز از مقولاتی است که نباید از آن غفلت نمود و معاونت های پژوهشی باید نسبت به آن اهتمام نمایند.
وزیر ارشاد در ادامه اظهار کرد: راه ارتقای علمی کشور تبدیل تحقیقات به تألیفات و نشر به موقع، با کیفیت و گسترده آن است به گونه ای که هر تألیفی در هر زمان و مکان برای هر کسی از طریق هر ابزاری به دست طالبان علم برسد.
وی افزود: جهان امروز نه تنها تعداد تألیفات علمی را یکی از شاخص های ارزیابی دانشگاه ها می داند بلکه تیراژ انتشار آن کیفیت نشر، وسعت و سرعت رساندن محتوا به دست مخاطبان را از شاخص های توسعه جوامع محسوب می کند.
جنتی در ادامه تأکید کرد: هفته پژوهش فرصتی برای تقدیر از پژوهشگران و بررسی وضعیت پژوهش در کشور و تلاش برای نهادینه کردن این مقوله مهم در کشور است. اهمیت مقوله پژوهش باور و اذعان همگانی است اما واقعیت این است که هنوز این حوزه با دشواری های ساختاری و عملکردی روبروست و به نظر می رسد در این هفته بحث و بررسی و راهکارگشایی باید یکی از محورهای برنامه ها باشد.
به گفته وزیر ارشاد، هفته پژوهش فرصت مناسبی برای بررسی وضع موجود حوزه پژوهش و پژوهشگران و بخش های تحقیقاتی سازمان ها و نهادهای گوناگون علمی کشور و نیز فرصت مغتنمی برای نگاه به افق های پیش رو و به عبارتی تبیین وضعیت مطلوب و متناسب با نیازهای علمی و پژوهشی جامعه است.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: اهمیت این حوزه مهم در عرصه اندیشه ورزی و تولید علم در ابعاد مختلف حیات امروز بشر بارها بررسی و مورد تأکید قرار گرفته است و بدون تردید راهکار اصلی میل به نظریه جنبش نرم افزاری که مورد نظر مقام معظم رهبری است، از مسیر راهبردی توسعه معنادار و هدف دار پژوهش ممکن است.
جنتی تأکید کرد: محققان و پژوهشگران استوانه های نیرومند روحی، سرمایه های فکری و معنوی و روشن کنندگان راه پرپیچ و خم زندگی و مقدمه سازان عروج به کمال وعده داده شده خداوند هستند.
کمال و سعادت ابدی جز در سایه پژوهش و تحقیق به دست نمی آید
به گفته وزیر ارشاد برخلاف آنچه امروز پژوهش را صرفا در جهت تأمین منافع مادی بشر می دانند، مسئله پژوهش جایی برای معنویات و پرداختن به امور ماوراء مادی و متافیزیک قائل نیست؛ باید به این حقیقت غیرقابل انکار اذعان کرد که پژوهش و تحقیق نه تنها روشن کننده نیازهای عادی و جاری زندگی بشری است بلکه کمال و سعادت ابدی نیز جز در سایه پژوهش و تحقیق به دست نمی آید.
جنتی در ادامه سخنانش اظهار کرد: اگرچه دانش پژوهشی یک مسئولیت علمی و تخصصی است و اغلب دانش پژوهان متخصص حوزه های مختلف علمی با آن سروکار دارند اما نباید فراموش کرد که اهل علم موظف اند جامعه را به سمت و سوی تحقیق و پژوهش ببرند و یا حداقل به بهره مندی از یافته های پژوهشی متقن دعوت کنند و لذا دانش پژوهی علاوه بر همگانی بودن همیشگی است و باری از عهده انسان نمی افتد.
وی تأکید کرد: قرار گرفتن در قرن 21 با ویژگی و لوازم آن ضرورت مقابله با چالش های فراروی آن را برای داشتن کشوری مستقل و توسعه یافته ایجاب می کند و تمام ظرفیت های علمی و فرهنگی باید برای توسعه پایدار کشور به کار رود. در این میان نقش پژوهش در توسعه همه جانبه انکارناپذیر است و باید آن را محرک توسعه در همه حوزه ها اعم از فرهنگ، اقتصاد و سیاست جامعه دانست.
جنتی با بیان اینکه توسعه بدون پژوهش های گسترده مبتنی بر اصول علمی دست نیافتنی است، گفت: پژوهش گام نخستین و اساسی برای چیرگی بر چالش هاست و یافتن مجامع علمی-پژوهشی پرنشاط و تولیدکننده علم ضروری است. البته این مهم در صورتی دست یافتنی خواهد بود که فرهنگ پژوهش و تحقیق در تمام جامعه نمودی آشکار پیدا کند و پژوهش مبنای تمام فعالیت ها و تصمیم گیری ها قرار گیرد.
وزیر ارشاد در ادامه خاطر نشان کرد: دارا شدن فرهنگ پژوهش، جنبش و نهضتی را می طلبد که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان نهضت تولید علم یا جنبش نرم افزاری یاد کردند و تمام اقشار جامعه را به تحقق آن فرا خواندند.
وی افزود: جهان امروز در شرایطی قرار گرفته که متأسفانه نظام سلطه در آن، چنان سیطره خود را بر لایه های فرهنگ جوامع گسترده که حتی مقوله پژوهش و تحقیق را نیز تحریف کرده است. نظریه پردازان فرهنگ غرب با مبنا قراردادن عنصر مادی گرایی، خود را از پژوهش در حوزه های علوم معنوی و الهی محروم ساخته و تنها در حوزه هایی پژوهش و تحقیق می کنند که کاملا عینیت داشته و پیامدها و آثار آن در جهان عینی و دیدنی باشد.
به گفته جنتی، یکی از نتایج تلخ توجه صرف به پژوهش های مادی که جهان غرب کلا قصد دارد به ملت های جهان تحمیل کند ترویج بی قیدی و لجام گسیختگی به جای تقویت روح آزادی و آزاداندیشی است که خداوند در نهاد بشر قرار داده، از سویی با بهره بردن از تریبون ها و رسانه های پیشرفته ای که در اختیار دارند به طور مداوم فریاد آزادی خواهی سر می دهند و این عنصر ارزنده و نیاز درونی و فطری بشر را در حد نیازهای اجتماعی و مدنی تقلیل می دهند و از آزادی های معنوی نیز غافل می سازند.
وزیر ارشاد خاطر نشان کرد: در اندیشه دینی، معرفت تلاش پیوسته برای میل به حقیقت است و معرفت جز با اندیشه ورزی و پژوهش حاصل نمی شود.
اخلاق و معیارهای اخلاقی اجزای جدایی ناپذیر پژوهشگری
جنتی در ادامه تأکید کرد: اخلاق و معیارهای اخلاقی اجزای جدایی ناپذیر پژوهشگری هستند و به همه مراحل و عناصر پژوهش تأثیر می گذارند. از این رو هر گاه اصول اخلاقی در پژوهش رعایت نشود ممکن است محقق برای جلب رضایت گروه یا فردی نتایج یافته های علمی خود را تنزل دهد و نقش پژوهشگری را از دست بدهد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در مسیر اندیشه های ژرف و دقیق است که پژوهش های بنیادی شکل می گیرد و دست مایه انجام پژوهش های کاربردی می گردد تا خواست ها و نیازهای واقعی را پاسخگو بوده و از آن پس راه حل های مطلوب را برای مسائل و مشکلات جامعه بشری پیشنهاد کند.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید