نمایش جزییات خبر
۲۵ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۲۵

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : موقوفه ها باید به نیاز جامعه پاسخ دهد

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این که موقوفه ها باید نیاز هر دوره زمانی را پاسخگو باشد افزود: ضروری است بخشی از موقوفه ها به سوی نیاز جامعه سوق داده شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : موقوفه ها باید به نیاز جامعه پاسخ دهد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ، علی جنتی روز سه شنبه در ششمین همایش وقف و رسانه با تاکید بر این که مقوله وقف تنها به ما مسلمانان و ایرانی ها مختص نیست گفت: بسیاری از انسان ها به دلیل حس نوع دوستی و عواطفشان به فکر دیگران و آیندگان هستند.

وی با بیان این که قبل از اسلام امر وقف در جوامع مختلف مشاهده شده است افزود: بعد از ظهور اسلام و حتی بین ادیان غیر توحیدی نیز وقف شایع بوده است.

وزیر ارشاد با اشاره به این که برخی از مناسک مانند زیارت بقاع متبرکه در اسلام و حتی در دیگر ادیان نیز مشاهده می شود افزود: هم اکنون بسیاری از بودایی ها در شرق آسیا در اماکن متبرکشان شمع روشن می کنند و در صندوق نذورات پول می ریزند.

وی با بیان این که بحث وقف در کشورهای غربی نیز گسترده شده است افزود: بسیاری از مراکز بهداشتی، آموزشی در غرب موقوفه هستند.

جنتی در ادامه افزود: بسیاری از دانشگاه های مطرح در غرب موقوفه هستند و حتی هزینه هایشان را از برخی موقوفه های دیگر تامین می کنند.

وی در خصوص وقف در ایران افزود: اقلیت های مذهبی همچون مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان نیز در ایران موقوفه های بسیاری دارند.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با بیان این که در دوره هایی در ایران وقف رونق بسیاری داشته است افزود: در اصفهان دوره سلجوقیان و خراسان بزرگ دوره تیموریان موقوفه های بسیاری ایجاد شده است.

وی در ادامه اوج موقوفه در ایران را در دوران صفویه و زمان شاه عباس اعلام کرد و افزود: در فرهنگ اسلامی ما سنت موقوفه امری مقدس بوده است و شهرهایی مانند سرخس، چناران و یاسوج و مشهد بخشی یا تمام آن موقوفه هستند.

جنتی در ادامه توجه به وقف نامه ها را منبعی برای مشاهده نیاز آن موقع جوامع دانست و افزود: در دوران کنونی ما وقف در حوزه های جدیدی همچون فرهنگ و حوزه های اجتماعی مشاهده می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد باید بخشی از موقوفه ها را به سوی ساخت کتابخانه، اهدای کتاب ، چاپ کتاب های مفید، ساخت فیلم و سمفونی های زیبای مورد نیاز جامعه سوق داد.

وی در ادامه افزود: اکنون نیاز است دانشجویانی را از هزینه موقوفه بورسیه تحصیلی دهیم تا علم بیاموزند.

جنتی بحث وقف رسانه را یک تعامل دو سویه بین رسانه ها و سازمان اوقاف دانست.

وی در ادامه تاکید کرد: استفاده از فضای مجازی که ما از آن گاه غفلت می کنیم می تواند به گسترش فرهنگ وقف کمک کند.

جنتی درباره برخی از آسیب ها به حوزه اوقاف گفت: با شفاف سازی و اطلاع رسانی می توان از برخی از شبهات جلوگیری کرد.

وی در این خصوص توضیح داد: انتشار حق نظارت سازمان اوقاف بر روی سایت سازمان اوقاف می تواند از بسیاری از شبهات جلوگیری کند.

جنتی افزود: اگر میزان هزینه های صرف شده و پول های دریافتی را سازمان اوقاف اعلام کند از بسیاری از آسیب ها جلوگیری می شود.

وی ادامه داد: هر اندازه با شفافیت و اطلاع رسانی در حوزه موقوفات با مردم برخورد کنیم زمینه ایجاد موقوفات جدید فراهم می شود.

مرکز روابط عمومی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید