نمایش جزییات خبر
۱۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۱۵

مشاور رسانه و اطلاع رسانی قرآن و عترت وزارت ارشاد تاکید کرد: اهمیت کاربردی شدن قرآن در زندگی مردم

کاربردی شدن قرآن در زندگی مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ما باید کاری کنیم که خانه‌های یکایک مردم به عنوان یک پایگاه ترویج فرهنگ قرآنی باشد.
مشاور رسانه و اطلاع رسانی قرآن و عترت وزارت ارشاد تاکید کرد:  اهمیت کاربردی شدن قرآن در زندگی مردم

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علیرضا احمدی" مشاور رسانه و اطلاع رسانی معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد در گفت­ و­گویی با تاکید بر کاربردی شدن قرآن در زندگی مردم به نقش رسانه‌ها و جلسات خانگی قرآن و... در راستای رسیدن به این امر مهم پرداخت.

در زیر به این پرسش و پاسخ اشاره می­ شود:

جایگاه فضای مجازی در ترویج سبک زندگی اسلامی

سوال: با توجه به جایگاه فضای مجازی در دنیای کنونی، ترویج سبک زندگی اسلامی در این فضا به نظر شما چگونه است؟

پاسخ: سبک زندگی اسلامی محافظ ‌فرهنگ ایرانی و ترویج ارزش‌های دینی و اسلامی و مبارزه با سبک زندگی غربی است. نقش و اهمیت ترویج سبک زندگی اسلامی در جامعه از طرق گوناگون به خصوص در فضای مجازی که نوعی دیگر از جامعه را شکل داده است به دلیل تأثیر بسیار زیادی که بر گروه‌های مختلف اجتماع، خصوصا جوانان دارد از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است. همان طور که مقام معظم رهبری[امام خامنه‌ای] نیز در سخنان خود بر ترویج سبک زندگی اسلامی و ترویج ارزش‌های دینی در فضای مجازی تأکید کرده‌اند.

ضرورت نظارت همگانی برای حفظ جامعه از انحراف و سقوط

برای حفظ هر جامعه از فساد و انحراف و سقوط، نظارت همگانی و در بعضی از موارد، نظارت گروهی اشخاص، لازم و ضروری است تا افراد صالح بر آن چه بر جامعه می‌گذرد، نظارت داشته باشند و جامعه و فرد را از «رفتن به سوی فساد و انحرافات» محفوظ نگاه دارند.

تبلیغِ بی‌حساب ممکن است نتیجه معکوس هم داشته باشد

با تولید محتوای مناسب، انتشار به موقع و بجایِ محتوا، توزیع مناسبِ محتوا. در فضای مجازی مبلغان ما باید با جملات کوتاه و تأثیرگذار، ابهامات را برطرف کنند. تبلیغ و ترویج سبک زندگی اسلامی در فضای مجازی ظرافت‌هائی دارد که باید به آنها توجه نمود وگرنه تبلیغِ بی‌حساب ممکن است نتیجه معکوس هم داشته باشد.

اتحاد، انسجام و همراهی میان مردم و فعالان فضای مجازی با مدیران و مسئولان دستگاه‌های فرهنگی و اجرائی لازمه موفقیت در حوزه فضای مجازی و نشر ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

سوال: به نظر شماچه برنامه‌ای برای گسترش فرهنگ قرآن کریم درجامعه امروز ما اولویت دارد؟

پاسخ: الحمدلله پس از پیروزی انقلاب وشکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی برنامه‌های قرآنی در کشورما نسبت به گذشته بسیار پررنگ شده وامروزهم دستگاه‌های متولی ترویج فرهنگ قرآن کریم نیز کارهای ارزشمند و قابل توجهی را در امر آموزش و پرورش نیروهای متخصص و فعال قرآنی داشته‌اند، اما درعین حال هنوز نتوانسته‌ایم به آن حدمطلوب که مدنظرمقام معظم رهبری[امام خامنه‌ای](حفظه الله) است برسیم، در اولین قدم ما باید تا می‌توانیم فعالیتهای قرآنی را مثل هیئات مذهبی به صورت خودجوش و مردمی کنیم یعنی طوری عمل کنیم که خانه‌های مردم مملو ازعطرقرآن و معارف اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام شود، این نباشد که مردم اینطور استنباط کنند که فقط دستگاههای دولتی متولی امر قرآن هستند و مردم نگاهشان تنهابه این نهادها باشد و فعالیتهای قرآنی مردمی تعطیل شود، جلسات قرآن خانگی را می‌توان در طول تاریخ به عنوان یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین تشکل مردمی نام ببریم که می‌تواند بسیاری از معضلات و گرفتاری‌های فرهنگی و اجتماعی امروز ما را حل کند، ما باید کاری کنیم که خانه‌های یکایک مردم به عنوان یک پایگاه ترویج فرهنگ قرآنی باشد، و مردم با اعتقاد راسخ، خودشان پرچمدار فعالیتهای قرآنی باشند و دستگاههای متولی و نظارتی فقط امرساماندهی و حمایت را برعهده بگیرند.

درکل نمی‌خواهم بگویم که برنامه‌های دیگر را تعطیل کنیم، بلکه باید توجه داشته باشیم که برخی از برنامه‌های ما باعث نشود که فعالیتهای قرآنی مردمی به حاشیه رفته و تعطیل شود. ما باید کاری کنیم که هرفرد مسلمان در کشورماعلاوه بر رشته‌هائی که درعلوم مختلف تحصیل می‌کند نسبت به معارف دین خود نیز آگاهی کامل داشته باشد و این نباشد که یک فرد مسلمان در روخوانی قرآن هم مشکل داشته باشد، هرفردی در هرلباس و درهر شغلی باید به عنوان یک مسلمان نسبت به احکام و دستورات دین مبین اسلام آگاهی داشته، تا گرفتارمکر وخدعه و حیله‌های دشمنان قسم خورده اسلام نشود و ما با برنامه ریزی دقیق و مدون باید سطح آگاهی و شناخت مردم را نسبت به تعالیم قرآن و معارف اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام بالا ببریم، تا به آن هدف مطلوب که کاربردی شدن قرآن در زندگی مردم است دست یابیم. حتی در پیام‌های بازرگانی که ازصداوسیما باید محتوای براساس تعالیم اسلامی تنظیم شود

سوال: به نظرشما باتوجه به اهمیت کاربردی شدن قرآن درزندگی مردم، رسانه خصوصا صدا وسیما در این عرصه چه نقشی را می‌تواند ایفا کند؟

پاسخ: رسانه‌ها درترویج و گسترش هر فرهنگی نقش بسزائی دارند، اگر ما در ترویج فرهنگ ناب قرآنی از ابزار رسانه استفاده نکنیم با شکست مواجه خواهیم شد، امروزه رسانه سرعت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی را بالابرده است و ما باید از رسانه‌ها در امر ترویج و توسعه فرهنگ ناب قرآن و معارف اهلبیت علیهم السلام استفاده کنیم.

  از نقش صدا وسیما در قرآنی شدن زندگی مردم نمی‌توان غافل شد

صدا وسیما به عنوان یکی از مهمترین وتأثیرگذارترین رسانه‌ها می‌تواند نقش قرآن و تعالیم اسلامی را در زندگی مردم پررنگ کند، برنامه‌هائی که در صدا و سیما تولید می‌شوند باید به گونه‌ای باشد که حتما محتوای آن برنامه به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم سبک زندگی اسلامی را در زندگی مردم نهادینه کند، وقتی که تأثیر پذیری مردم خصوصا قشرکودک و نوجوان از برنامه‌های تلویزیون این قدر بالاست که در مکالمات و محاورات آنان تأثیرگذار است پس نباید از این دانشگاه بزرگ غفلت کنیم. رادیو وتلویزیون تنهارسانه‌ای است که میهمان هرخانه‌ای هست و از کوچک و بزرگ گوش و چشم خود را به آن دوخته‌اند، ما باید حتی در پیام‌های بازرگانی که ازصداوسیما پخش می‌شود محتوای آن را براساس تعالیم اسلامی تنظیم کنیم و ازهر فرصتی در جهت تقویت و پیشبرد اهداف اسلامی استفاده کنیم. هرانسانی برای رسیدن به کمال و سعادت دنیا وآخرت در تکاپو و جست و جوی آگاهی‌های صحیح و معارف بلند و پرمعنا است و این امر غیرقابل انکار است و نمی‌توان گفت مخاطب طالب محتوای معارف اسلامی نیست و نمی‌توان به اسم برنامه جذاب ارزشها را به ضد ارزش و ضد ارزشها را به ارزش تبدیل نمود، ماباید ارزشها و تعالیم اسلامی را در قالبهای هنری چنان ترسیم کنیم و به مخاطب عرضه کنیم که این تعالیم بردل و جان مخاطبان بنشیند و این نباشد که جایگاه تعالیم الهی در برنامه‌ها کمرنگ شود. البته با استفاده از تجربیات بشری و تلاش‌های علمی صحیح به بسیاری از آگاهی‌ها می‌توان دست یافت؛  اما برای اطمینان به درستی یافته‌های خود و آگاهی به آنچه که دست نایافتنی است، نیاز به یک منبع اصیل و غنی بسیار محسوس است و آن هم جز در قرآن و معارف غنی اسلامی نمی‌توان جستجوکرد. لذا از نقش صداوسیما به عنوان یک دانشگاه بزرگ نمی‌توان غافل شد.

دشمن شدیدا در صدد است هویت جوانان را از آنان بگیرد

سوال: نقش نیرو‌های جوان و متخصص در فعالیتهای قرآنی و ایجاد فضای قرآنی در کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ: نیروی جوان به علت آن شور و نشاط جوانی و انرژی مضاعفی که دارد می‌تواند نقش بسزائی را در ترویج فرهنگ قرآن و ایجاد فضای قرآنی در کشور ایفاکند، لذا دشمن شدیدا در صدد است هویت جوانان را از آنان بگیرد و اهداف عالی و آرمانهای آنها را از بین ببرد و افق زندگی جوانان را تیره کند و از راه تحقیر شخصیت آنان، به اغراض شوم خود دست یابد اما خوشبختانه در کشور ما جوانان قرآنی متخصص کم نیست و این هم ازبرکات نظام اسلامی ماست که باید قدر آن را بدانیم، توسعه و پیشرفت فعالیت‌های قرآنی طی دهه‌های گذشته در نهایت منجر به روی آوردن بیشتر جوانان به قرآن کریم و فعالیت‌های قرآنی شده و زمینه‌ساز آشنائی آنان با مفاهیم قرآنی و عمل به قرآن را فراهم کرده است. و در نهایت منجر به نیروهای متخصص قرآنی جوان شده است. پس بدون شک جوانان متخصص قرآنی نقش برجسته‌ای را می‌توانند درفعالیتهای قرآنی و ایجاد فضای مطلوب قرآنی داشته باشند.

مؤسسات قرآنی ازجایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند

سؤال: به نظرشما مؤسسات قرآنی درجهت کاربردی شدن قرآن در زندگی مردم (سبک زندگی اسلامی) چه نقشی را می‌توانند ایفاءکنند؟

پاسخ: مؤسسات قرآنی به عنوان یکی از پایگاه‌های قرآنی مردمی در جامعه امروزما ازجایگاه ویژه‌ای برخورداراست، زیرا مؤسسات نقش عمده‌ای را در آموزش عمومی و تخصصی قرآن دارند، اما در بین مؤسسات نیز باید سطح بندی کنیم و آن بستگی به کیفیت مؤسسات دارد،

مؤسسات قرآنی از لحاظ کیفیت و نوع ارائه خدمات با هم متفاوتند، برخی از مؤسسات فقط درحوزه آموزش عمومی فعالیت دارند، برخی از آنها علاوه بر آموزش عمومی آموزش های تخصصی قرآن را نیز دارند و برخی ازمؤسسات علاوه بر آموزش‌های‌عمومی و تخصصی در امر پژوهش، و دیگر حوزه‌های علوم و معارف قرآنی نیز فعالیت گسترده‌ای دارند. لذا نمی‌توان از نقش مؤسسات در حوزه سبک زندگی اسلامی نیزغافل شد، مؤسسات با برگزاری دوره‌های‌آموزشی در حوزه سبک زندگی اسلامی می‌توانند در کاربردی ساختن دستورات قرآن درزندگی مردم به عنوان یکی ازمؤثرترین نهادهای مردمی نقش بسزائی را ایفا کنند.

برای دستیابی به سبک زندگی اسلامی بهترین امر توجه به زندگی ائمه(ع) است

سؤال: به نظر شما جایگاه خانواده درترویج سبک زندگی اسلامی به چه صورت می‌باشد؟

پاسخ: جایگاه و محوریت خانواده در سبک زندگی اسلامی، جایگاه والائی است و اهمیت ویژه‌ای دارد.  و در این راستا حفظ و تثبیت نهاد مقدس خانواده اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که خانواده می‌تواند جامعه‌ای سالم براساس سبک زندگی اسلامی برای مردم فراهم کند.  اهمیت و جایگاه خانواده بر هیچ کس پوشیده نیست. انسانها از کودکی در کانون خانواده رشد می‌یابند و معمولاً انسان‌هائی از موفقیت بیشتری برخوردارند که کانون خانواده آنها گرمتر و محکمتر بوده است. در دنیای غرب که نظام خانواده جایگاه اصلی خود را از دست داده است مشکلات گوناگونی پدید آمده که حتی برخی از نویسندگان غربی هم بدان اعتراف دارند.
اسلام به عنوان مکتبی انسان ساز بیشترین عنایت و توجه را به تحکیم بنیان خانواده داده است و این نهاد مقدس را کانون آسایش،  مودت و رحمت می‌شمارد. لذا در سبک زندگی اسلامی سعادت و شقاوت جامعه انسانی منوط به صلاح و فساد خانواده می‌باشد و با توجه به سبک زندگی اسلامی، هدف از تشکیل خانواده تأمین نیازهای مادی، معنوی و عاطفی انسان از جمله دستیابی به سکون و آرامش می‌باشد. در اسلام همه چیز از خانواده آغاز می‌شود.

خانواده پایدارترین واساسی ترین نهاد انسانی است که با تأسی از الگوها ونمونه‌هائی که دین اسلام در کتاب خود قرآن از آنها یاد کرده می‌تواند سعادت و بهروزی را نصیب زندگی خود و جامعه کند و می‌تواند بهترین عواملی که باعث موفقیت وسعادتمندی خانواده شود را در زندگی خود پیاده کند و از این طریق جامعه را از هرگونه پلیدی و رجس پاک کند. در قرآن مجید از اهل بیت پاک پیامبر (ص) به عنوان یک خانواده نام برده شده است.و برای دستیابی به سبک زندگی اسلامی بهترین امر توجه به زندگی ائمه (ع) و الگو گیری از آنان می‌باشد و درجامعه ما که یک جامعه اسلامی است باید قرآن و تعایم روحبخش اهل بیت عصمت و طهارت (ع) حرف اول را بزند و در نتیجه مهمترین راهکار نیز برای حفظ و تحکیم خانواده و پیشگیری از انحلال و فروپاشی آن توجه به سبک زندگی اسلامی است.

سؤال: ویژگی خانواده‌های قرآنی از نظر شما چیست؟

پاسخ: قرآن به عنوان، منبع اصلی و لایزال دین مبین اسلام، بر کارکرد انسانی و اجتماعی خانواده توجه داشته و دستوراتی نجات بخش و روشنگر در این باره فرود آورده است. خوش اخلاقی و مؤدت در خانواده یکی از مهمترین ویژگی‌های خانواده‌های قرآنی است.در محیط خانواده لازم است یک سلسله مسائل اخلاقی را که قرآن و روایات برآن تأکید دارند رعایت شودخانواده‌ای که افراد آن با روی خوش و گشاده با یکدیگر برخورد می‌نمایند،با نشاط و پرانرژی استدر رابطه با آراسته بودن به حسنات اخلاقی درمنابع اسلامی بسیاری از آیات و روایات مردان را به خوش اخلاقی با همسرانشان فرا می‌خوانند.

قرآن در آیه 19سوره مبارکه نساء به مردان دستور می‌دهد با همسران خود به طور شایسته رفتار کنند. عاشروهن بالمعروف، با همسران خود به شایستگی و نیکوئی معاشرت نمائید.

پیامبر اکرم (ص)نیز فرمود: خیرکم، خیرکم لأهله و أنا خیرکم لأهلی. بهترین شما کسی است که برای خانواده خود بهترین است و من بهترین افراد برای خانواده‌ام هستم.

از دیگر ویژگی‌های خانواده‌هائی که قرآن را الگو و اسوه خود قرار داده‌اند عفو و گذشت در مقابل اشتباه و خطاهائی است که خواسته یا ناخواسته از دو طرف سر می‌زند. زن امکان دارد در مسئله خانه داری؛پخت وپز؛رعایت حق شوهر

دچار خطا گردد؛مرد نیز ممکن است در رفتارو کردار؛  اخلاق و روش دچار اشتباه شود که همه این اشتباهات قابل گذشت و اغماض است. در آموزه‌های دینی و اسلامی بر مدارا و گذشت و صبر تأکید فراوان شده است. «والعافین عن الناس ولله یحب المحسنین» در روایات فراوانی نیز بر گذشت و مدارا کردن همسران در مقابل اشتباهات و بدخلقی یکدیگر تأکید شده است.

پیامبر اکرم(ص) در باره صبر بر بدخلقی زن و تحمل او می‌فرماید: من صبر علی خُلق امراة سیة الخلق و احتسب فی ذلک الأجر أعطاه الله ثواب الشاکرین فی الآخرة، کسی که برای نیل به پاداش الهی براخلاق بد همسرخود صبر کند؛  خداوند ثواب شاکران را به او عطا خواهد کرد.

فرزندان در خانواده‌هائی که قرآنی با شخصیت بار می‌آیند

براساس همین آیات و روایات است که عفو محبوب خدا، و اجرعفو کننده برخدا است. مرد و زن اگر درهنگام خطا عفو و گذشت را شیوه رفتاری خود قرار دهند و مدتی این رفتار نیک را تمرین کنند پس از ‌اندک زمانی به این صفت ملکوتی آراسته خواهند شد و در پرتو همین آیات و روایات زندگی شیرین و موفقی خواهند داشت. فرزندان در خانواده‌هائی که قرآن وآموزه‌های آن را الگوی خود قرار داده‌اند، مورد تکریم و احترام قرار گرفته و با شخصیت بار می‌آیند؛ به سؤالات آنها به صورت منطقی و متناسب با میزان درک و فهم آنها پاسخ داده می‌شود ؛ شجاع بار می‌آیند.در این گونه خانواده‌ها پدر ومادر بی جهت بین فرزندانش فرق نمی‌گذارند و از این طریق حس حسادت و کینه توزی که یکی از رذایل اخلاقی است را از بین برده و حس عدالت پروری را تقویت می‌کنند. در سخنی ؛ امیر مؤمنان امام علی(ع)
به فرزندگرامیش امام حسن(ع)فرمود: و انما قلب الحدث کالارض الخالیه ما القی فیها من شیء قبلته یعنی قلب کودکان چونان زمین کاشته نشده آمادگی پذیرش هر بذری است که در آن پاشیده شود. در نتیجه خانه و خانواده باید محل سکون و آرامش باشد. بی شک در خانه‌ای که محل آرامش برای افراد خانواده نیست مشکلات رخ می‌نماید و بر همه اعضای خانواده است که برای برطرف شدن آن تلاش کنند. اگر همه اعضای خانواده به وظائف الهی و اخلاقی خود عمل کنند، بدون تردید خانه به محلی امن و سرشار از آسایش و آرامش تبدیل می‌گردد. ارمغان خجسته این آسایش، آرامش بخشیدن به افراد خانواده است که چه بسا در بیرون مشکلاتی دارند اما در خانه و در میان جمع خانواده آن را از خاطر می‌برند. با داشتن خانواده‌ای قرآنی و آرام افراد برای ورود به فردای جامعه انرژی‌های جدیدی را کسب می‌کنند و هر روز می‌توانند موفقیت‌های جدیدی را کسب کنند.

سؤال: در پایان اگر توصیه‌ای دارید بفرمایید؟

پاسخ: ضمن تشکر از وقتی که شما در اختیار بنده قرار دادید، به جوانان توصیه می‌کنم به خواندن و قرائت قرآن و انس با قرآن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند که از این راه روزی مادی و معنوی افزایش پیدا کرده و هم ملائکه رحمت در خانه‌هامان حضور پیدا خواهند که در روایات این مسئله بیان شده است.

امام صادق(ع) از حضرت امیرالمومنین (ع) نقل میکنند که فرمودند:خانه‌ای که قرآن در آن تلاوت می‌شود و خدا در آن یاد می‌شود، برکتش زیاد می‌گردد و فرشتگان در آن حضور می‌یابند و شیاطین از آن دور می‌شوند و مانند ستارگان که برای اهل زمین می‌درخشند برای اهل آسمان نور می‌دهند.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید