نمایش جزییات خبر
۱۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۰۶

نوش‌آبادی: وزارت فرهنگ از اجرای بزرگان موسیقی جهان در ایران استقبال می‌کند

سخنگوی وزارت فرهنگ با بیان اینکه یکی از عناصر مهم در توسعه فرهنگی، توجه به هنر و تبادل ظرفیت های هنری بین کشورها و ملت ها است، گفت: ارایه برخی کارها از هنرمندان فاخر موسیقی جهان از جمله "یانی" آهنگساز یونانی در ایران می تواند در حوزه تعاملات دیپلماسی فرهنگی و هنری حایز اهمیت باشد.
نوش‌آبادی: وزارت فرهنگ از اجرای بزرگان موسیقی جهان در ایران استقبال می‌کند

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ، حسین نوش‌آبادی در نشست خبری روز سه‌شنبه با خبرنگاران اظهار داشت: وزارت فرهنگ با این تنوع تبادلات و تعاملات در حوزه فرهنگ و هنر مخالفت ندارد به شرط اینکه تمام قواعد و مقررات آن رعایت شود و افراد برگزارکننده برنامه‌های موسیقی دیگر ملت ها در داخل کشور، مطابق ضوابط عمل کرده و مجوزهای لازم را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: هنوز درخواست رسمی مبنی بر برگزاری کنسرت موسیقی یانی آهنگساز یونانی ارایه نشده است.

 * تاکنون مجوزی برای برگزاری موسیقی رپ داده نشده است

سخنگوی وزارت فرهنگ گفت: تاکنون مجوزی برای برگزاری موسیقی رپ داده نشده است چون این نوع موسیقی نماد موسیقی غرب و مغایر با فرهنگ اسلامی و ایرانی است.

نوش آبادی تصریح کرد: البته موسیقی پاپ از موسیقی رپ جدا است زیرا موسیقی پاپ بومی‌سازی شده و ما با برگزاری این نوع موسیقی و موسیقی سنتی مشکلی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: موسیقی رپ از آنجا که ترویج بی بند و باری است تاکنون مجوزی برای برگزاری آن صادر نشده است.

سخنگوی وزارت فرهنگ طراحی جستجوگر فارسی که نخستین بار توسط علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه شد را گامی برای تقویت بنیان فرهنگی کشورمان دانست.

نوش‌آبادی در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر تشریح جزئیات طراحی جستجوگر فارسی اظهار داشت: این جستجو گر گامی برای تقویت و ترویج زبان فارسی در میان سایر ملت ها است.

وی اضافه کرد: یکی از سیاست های بنیادی کشور، ترویج و تقویت زبان فارسی در داخل و خارج از کشور است.

وی تصریح کرد: طراحی و راه اندازی جستجوگر فارسی در امتداد فرهنگ ملی کشور خواهد بود که از یک سو برای مردم ما حایز اهمیت است و از سوی دیگر این امکان برای سایر کشورها فراهم می شود تا از تجربه ملی ما بهره مند شوند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: این جستجوگر قادر خواهد بود ما را از آسیب دیگر موتورهای جستجوگر مصون نگه دارد.

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات

سخنگوی وزارت فرهنگ با بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت یازدهم تصویب و سه هفته قبل به مجلس ارایه شد، گفت: اکنون آیین‌نامه این قانون برای تصویب در اختیار رئیس مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

نوش آبادی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد قانون حق دسترسی آزاد به اطلاعات اظهار داشت: این قانون در دولت قبل هم پی گیری شده بود و باید آیین‌نامه اجرایی آن به تصویب می‌رسید که این کار در دولت گذشته انجام نشد.

وی تصریح کرد: اجرای قانون حق دسترسی آزاد به اطلاعات، نوعی ارزش قایل شدن برای مردم و صاحب حق دانستن آنها خواهد بود.

سخنگوی وزارت فرهنگ یادآورشد: بر اساس آیین‌نامه اجرایی این قانون، مردم حق دارند از آخرین تصمیمات دولت مطلع شوند و مسئولان، باید اتفاقات در حوزه کاری خود را به اطلاع مردم برسانند و هیچ کس نباید از اطلاعات محروم باشد.

نوش آبادی افزود: با تصویب آیین‌نامه اجرایی، این قانون در آینده نزدیک اجرا می شود و جهشی برای رسیدن به نقطه مطلوب دولت و نظام برای ارزش دادن به مردم خواهد بود.

 

* انعقاد تفاهمنامه میان وزارت ارشاد و پلیس

سخنگوی وزارت فرهنگ گفت: شیوه‌نامه همکاری میان وزارت ارشاد و پلیس اکنون در حوزه معاونت هنری این وزارتخانه در دست بررسی است.

نوش آبادی تصریح کرد: هنوز این شیوه‌نامه نهایی نشده و هدف آن است که ضوابط مشخصی را در خصوص کاهش برخی ناهنجاری ها و جلوگیری از حوادث در حاشیه برگزاری کنسرت‌ها و رعایت حقوق شهروندی تعیین کنیم.

وی توضیح داد: این شیوه‌نامه مشترک وزارت ارشاد و پلیس می تواند کیفیت برگزاری کنسرت ها را بالا ببرد و در صورت انعقاد تفاهمنامه همکاری، بسیاری از کنسرت‌ها که قبلا به دلایلی تعطیل می‌شد و هیچ‌گونه ضابطه ای نداشت، ساماندهی خواهد شد.

* پایین بودن سرانه مطالعه

سخنگوی وزارت فرهنگ در خصوص تدوین سند نهضت مطالعه گفت: تاکنون اقدامات بسیاری در ارتباط با افزایش سرانه مطالعه صورت گرفته و اکنون نیز صرف تدوین سندی در این ارتباط مشکلی را حل نمی‌کند.

نوش آبادی اظهار داشت: مشکل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور مساله‌ای است که همواره دغدغه همه مسئولان بویژه رهبر معظم انقلاب بوده است. برای رفع این مشکل ما نیازمند فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ مطالعه هستیم.

وی اضافه کرد: نوشتن سند و آیین‌نامه در این زمینه خوب است اما باید از شیوه هایی که بتواند از کاهش سرانه مطالعه جلوگیری شود، استفاده کنیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در تبلیغ کتاب موفق نبوده ایم، یادآورشد: در شبکه توزیع کتاب و فروشگاه های عرضه نیز ضعیف عمل کرده ایم.

نوش آبادی افزود: پرداخت یارانه کتاب در کنار دیگر یارانه‌هایی که دولت برای موارد مختلف در نظر می‌گیرد می‌تواند به نوعی مردم را به خواندن کتاب تشویق کند و در این میان برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی همچون تولید فیلم، هنرهای نمایشی و برنامه های تلویزیونی نیز کمک کننده است.

وی خاطرنشان کرد: باید کتاب در سبد فرهنگی خانواده معنی و مفهوم خود را پیدا کند. در کشوری که داعیه اعتلای فرهنگی دارد لازم است کتاب به عنوان یک کالای ارزشمند تلقی شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اکنون شورای فرهنگ عمومی با همکاری نهاد کتابخانه های کشور در حال تنظیم سند نهضت مطالعه هستند البته باید در کنار این سند، نهادهای فرهنگی هم فعال شده و وظیفه خود را در حوزه نشر و تبلیغ کتاب انجام دهند.

* اعطای مدرک درجه یک فرهنگ به مرادی کرمانی

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اعطای مدرک درجه یک فرهنگ به هوشنگ مرادی کرمانی در حد یک پیشنهاد است و هنوز به تصویب نهایی نرسیده است.

نوش آبادی همچنین در ارتباط با بیمه فعالان قرآنی نیز تصریح کرد: ما معتقدیم تمامی کسانی که در حوزه فرهنگ کار می کنند و بویژه فعالان قرآنی باید بیمه شوند و اکنون بیمه فعالان قرآنی در حوزه معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در حال پی گیری است.

وی یادآورشد: در حوزه نشر و فعالیت قرآنی هیچ کوتاهی صورت نمی گیرد و هر اقدامی که منجر به گسترش فرهنگ قرآنی شود از سوی وزارت ارشاد مورد حمایت قرار می گیرد.

* دغدغه حوزه نشر در مورد تامین کاغذ همواره وجود دارد

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دغدغه حوزه نشر نسبت به تامین کاغذ همواره وجود داشته است، گفت: یکی از بخش های مهم فرآیند تولید کتاب و نشر، تامین کاغذ است.

نوش آبادی اظهار داشت: برای تامین کاغذ، تسهیلاتی همچون معافیت‌های مالیاتی برای وارد کنندگان و مشوق‌هایی را برای افرادی که کاغذ مناسب وارد کشور کنند در نظر گرفته ایم.

وی توضیح داد: هنوز به مرز خودکفایی در تامین کاغذ داخلی نرسیده ایم و وابستگی به خارج وجود دارد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با نظارت بر بازی های رایانه ای نیز گفت: چنانچه برخی بازی های رایانه ای در حوزه کودک و نوجوان مشکل خاصی داشته باشد رسیدگی می کنیم.

نوش آبادی ادامه داد: در ارتباط با بازی های رایانه ای حوزه کودک و نوجوان که با بنیان های فکری و اعتقادی جامعه ما در تضاد است حتی اگر مجوزهای شتابزده هم صادر شده باشد، برخورد می کنیم.

وی یادآورشد: با توجه به اینکه نظارت بر محصولات فرهنگی به ستاد صیانت از محصولات فرهنگی سپرده شده است این نظارت را دقیق‌تر و از هر گونه اقدامی که ایجاد نگرانی کرده و جامعه را ملتهب کند، جلوگیری می کنیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در ارتباط با فیلم رستاخیز نیز اظهار داشت: در ارتباط با این فیلم مشکلی وجود ندارد و در موقع مناسب اکران می شود.

نوش آبادی در ادامه همچنین در خصوص برگزاری جشنواره های فجر نیز گفت: هیچ جشنواره ای تعطیل نشده و در موقع مناسب خود، تمامی برنامه ها برگزار می شود.

وی تصریح کرد: جشنواره های مختلف فجر بر اساس زمان‌بندی انجام شده برگزار می شود و در ارتباط با جشنواره شعر فجر نیز اندکی کار عقب افتاده است؛ اما در مدت زمان باقی مانده، داوران این جشنواره انتخاب و کار دنبال می شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان در خصوص فعالیت شبکه خبری بی بی سی فارسی در ایران نیز گفت: هر شبکه خارجی که معاند نظام نباشد نسبت به بررسی مجوز فعالیت آن اقدام می کنیم به شرط آنکه بنای عناد و دشمنی نداشته باشد و صرفا کار خبری و اطلاع رسانی انجام دهد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید