نمایش جزییات خبر
۱۷ آذر ۱۳۹۳ ۱۶:۰۹

سخنگوی وزارت ارشاد در دومین نشست هم اندیشی دبیران صیانت ستادهای استانی وشهرستانی کشور: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، فرهنگ و هویت دینی است

بزرگترین دستاورد های انقلاب اسلامی را می توان در دستاورد فرهنگی آن ارزیابی کرد؛ به دلیل اینکه بزرگترین دستاورد انقلاب، "فرهنگ" و "هویت دینی" بوده است؛ بنابراین کسب وتجدید هویت اسلامی بسیار حائز اهمیت است زیرا فرهنگ ما مبنا و نمود ارزش های ماست.
سخنگوی وزارت ارشاد در دومین نشست هم اندیشی دبیران صیانت  ستادهای استانی وشهرستانی کشور: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، فرهنگ و هویت دینی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "حسین نوش آبادی" سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسامی و معاون حقوقی، امور مجلس و استان­های وزارت ارشاد صبح امروز در دومین نشست هم اندیشی  ستادهای استانی وشهرستانی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب گفت: هر سازمان و نهادی باید سه اصل نظارت، هدایت و صیانت را در زمره  اولویت های اصلی خود قرار دهد.

وی افزود: گستردگی و پیچیدگی  عرصه نظلرت بر آثار فرهنگی و هنری نسبت به نظارت های اقتصادی امری مسلم است زیرا یک محصول فرهنگی با روح و روان و عقیده وهویت دینی و اسلامی ملی ما پیوند خورده است .بنابراین عدم صیانت از آثار فرهنگی وهنری به سبک و سیاق حوزه های دیگرامکان پذیر نیست و دارای حساسیت خاص و تلاش ویژه است.

نوش آبادی گفت: باید به صیانت از آثار فرهنگی و هنری توجه ویژه ای داشت زیرا اقدامات ناتوی فرهنگی دشمن علیه ما جدی وپررنگ است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به  تجربه های جهانی برای صیانت ازمالکیت معنوی جهانی ادامه داد: حقوق و مالکیت معنوی حقوق تعریف شده و تثبیت شده ای در جهان است به همین دلیل سازمان مهمی به نام وایپو زیر نظر سازمان ملل متحد برای حفظ حقوق معنوی افراد شکل گرفته است.بنابراین هرکسی که اثر هنری خلق می کند باید حقوق معنوی آن توسط سازمان مشخص تعریف شود.

وی با تاکید بر اهمیت حفظ و حراست مالکیت معنوی آثار فرهنگی و هنری گفت: انقلاب اسلامی ایران منویات متعالی و اهداف بلندی داشته است و برای اینکه به این منویات فرهنگی برسد به حفظ و صیانت فرهنگی نیاز مبرم دارد.

وی افزود: خداوند بزرگترین معجزه خود یعنی قرآن کریم را برای حفظ و حراست بشریت نازل کرده است.بنابراین آخرین پیامبر خود را با آخرین محصول فرهنگی مکتوب خود یعنی همان قرآن کریم به سوی بشریت فرستاد. و در دنیای امروز نیز کتاب بزرگترین محصول فرهنگی بشری  محسوب می­شود وازاعتبار وی‍ژه­ای برخوردار است.

نوش آبادی با بیان اینکه حراست از آثار ارزشمند در فرهنگی دینی ما ریشه دارد ؛افزود: خداوند همواره به صیانت  ویژه خود از قرآن مجید تاکید کرده و آن را تضمین کره اند. بنابراین می توان گفت اولین کسی که به حفظ صیانت فرهنگی تاکید کرده خداوند متعال بوده است.

 

معاون حقوقی وزیر فرهنگ  بر تولید محصولات فاخر فرهنگی تاکید کرد و ادامه داد:: ضروری است به تولید محصولات فرهنگی فاخر و ارزشمند پرداخته شود؛ زیرا آثار فاخر زمینه حفظ و حراست خود را به شکل ذاتی  به وجود می آورند .

وی افزود: با تولید آثار فرهنگی و هنری فاخر باید برای حفظ و حراست این آثار، سازوکار جدی طراحی شود تا دستخوش تغییر و تحول و آسیب نشوند؛ لازمه این امرنیز تنظیم قوانین و طراحی مقررات و اصلاح ساختارهای کهنه است.

دبیر ستاد حمایت و صیانت از آثار فرهنگی:

مدیریت وکنترل قاچاق محصولات فرهنگی ضروری است

در ادامه سعید جابری انصاری دبیر ستاد حفظ و صیانت از آثار فرهنگی و هنری وزارت ارشاد با تاکید به لزوم حفظ وصیانت  محصولات فرهنگی گفت: مدیریت وکنترل قاچاق محصولات فرهنگی یکی از ضروریات است، و با توجه به ظرفیت هایی که در ادارات کل ارشاد و قوانینی که در این  زمینه وجود دارد توانستیم ستادهای استانی و شهرستانی را در این زمینه راه اندازی کنیم.

وی افزود: تشکیل اتحادیه عرضه محصولات فرهنگی و هنری گام دیگری است که می تواند نقش جدی و اساسی در سامان دهی وحراست حقوق معنوی محصولات فرهنگی و هنری داشته باشد.

جابری انصاری ادامه داد: هدف ستاد صیانت از آثار فرهنگی وهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که حفظ مالکیت معنوی در کل کشور رعایت شود.

رییس شورای­عالی تهیه کنندگان سینما:

تلاش برای کاهش سرقت­های ادبی

رییس شورای­عالی تهیه کنندگان سینما گفت:سینما درایران نقش هنر مادر را بازی می کند به همین دلیل در تقویت هنرهای دیگر نقش آفرینی می کند. امروزه سینمای کشور  ما از چند ناحیه دچار آسیب و هجمه قرار گرفته است.عده ای به جهت مسائل مادی دست به قاچاق فیلم ها می زنند . دسته دیگر تلویزیون های خارجی هستند که با  تضیع حقوق معنوی مالکان آثاربه سینمای ایران آسیب می زنند.

موسوی ادامه داد: در این میان عده ای از متحجرین داخلی نیزقصد نابودی سینما را داشتند که خوشبختانه ورود  آگاهانه و به موقع مقام معظم رهبری سبب خنثی کردن تلاش آنها شد.

 وی با اشاره به جلسه حضوری مقام معظم رهبری با کارگردانان سینمای ایران گفت :در این جلسه هنرمندان با مقام معظم رهبری گفت وگوی خوبی داشتند و به همین دلیل کسانی که می خواستند سینمای ایران را به نابودی بکشانند ،متوجه حمایت جدی و همه جانبه معظم له  از سینمای ایران شدند.

 موسوی تاکید کرد: در جلسه‌ای که با خانه سینما داشتیم توانستیم توجه  برخی قوا مانند قوه قضاییه را به اهمیت و صیانت حقوق معنوی مالکلان آثار هنری معطوف کنیم.زیرا پیش از این تصور می شد هر فیلمی که توسط وزارت ارشاد مجوز دارد آزاد به نمایش در همه جا ست و به همین دلیل حقوق معنوی تولید کننده مورد توجه قرار نمی گرفت.

وی افزود: امیدوارم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم از سرقت آثار ادبی به خصوص در شهرستان­ها بکاهیم.

در این نشست  ستاد صیانت وحمایت از آثار فرهنگی وهنری از حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد تقدیر کرد.  

هم اندیشی با فعالان خصوصی عرصه فرهنگ و تبیین نقش ستادهای حمایت و صیانت ازآثار فرهنگی  و واکاوی  وظایف معاونت های تخصصی در راستای صیانت حقوق معنوی ، بخش دیگری از موارد مورد بحث در دومین نشست هم اندیشی دبیران ستادهای استانی و شهرستانی سراسر کشور بود.همچنین در این نشست مسائل دیگری نظیر همکاری با ستادها و نهادهای مختلف همچون نیروی انتظامی سازمان تعزیرات حکومتی و شورای اصناف مورد بررسی برای جلوگیری از سرقت معنوی مورد بحث  قرار گرفت.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید