نمایش جزییات خبر
۱۳ آذر ۱۳۹۳ ۱۸:۳۲

بیانیه پایانی دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی

دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد، چهارشنبه شب با صدور بیانیه نهایی به کار خود پایان داد.

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متن این بیانیه به شرح زیر است:

1. شرکت کنندگان از نقش برجسته رسانه های کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در به تصویر کشیدن جنایات جنگی و اعمال غیرانسانی رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین، اقدام برای یهودی سازی قدس شریف و تاکید بر مشروعیت تلاش های ملت فلسطین برای خاتمه اشغالگری صهیونیست ها تقدیر می کنند.  

2. وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضوی سازمان همکاری اسلامی بر ضرورت بهره برداری موثر از پتانسیل های ارتباطی و اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با سرمایه گذاری مقتضی در زیرساخت های فناوری و تامین منابع انسانی و فناوری های مدرن ارتباطی تاکید می کنند.  

3. این کشورها بر اهمیت همگرایی رسانه ای برای اشاعه صلح و آرامش در جهان اسلام و نقش آینده رسانه ها در مقابله با تمام اشکال خشونت، افراطی گری، کوته فکری، نژادپرستی و نفرت تاکید دارند.

4. شرکت کنندگان از جنایت های گروه های تروریستی تحت لوای اسلام ابراز نگرانی می کنند و اعتقاد دارند زمان آن فرارسیده که تمام مومنان و کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از قدرت و نفوذ رسانه برای مقابله با چنین اعمال و تفکرات دور از تعالیم اسلام استفاده کنند. همچنین قویا اقدامات ننگین تروریستی داعش و سوء استفاده از رسانه های نو در خدمت اهداف شیطانی آن را محکوم می کنند.  

5. کشورهای اسلامی از فعالیت های رسانه ای و مشارکت موسسات مرتبط با سازمان همکاری اسلامی برای مقابله با تلاش های تعصبی به منظور بی اعتبار ساختن نمادها و مکان های مقدس اسلام حمایت می کنند. همچنین از فعالیت رسانه ها در مقابله با گسترش نفرت و تبعیض علیه اسلام و همسان دانستن اسلام با خشونت و تروریسم پشتیبانی می کنند.   

 6. کشورهای اسلامی از تلاش های مستمر و ابتکارات شخص دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و ارتباط های ایشان با رسانه های جمعی در جهان اسلام و خارج از آن تقدیر می کنند و از ایشان می خواهند از تمام توان سازمان برای اجرای تصمیم ها و توصیه ها اتخاذ شده در این نشست برای همگرایی رسانه ای به منظور رسیدن به صلح و آرامش در جهان اسلام کمک بگیرد.  

7. شرکت کنندگان خواستار افزایش کارآمدی و هماهنگی در زمینه اطلاعات بین نهادهای سازمان همکاری اسلامی به منظور ارائه چهره ای جامع از اقدام مشترک اسلامی در مورد موضوعات مرتبط با جهان اسلام هستند. در این مورد بر اهمیت حمایت از برنامه های رسانه ای با هدف افزایش نقش قاره آفریقا در جهان اسلام و معرفی برنامه های مشابه برای دیگر مناطق جهان تاکید دارند. 

 8. وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی همچنین خواستار اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در کشورهای عضو به عنوان ابزاری هستند که به صلح، همزیستی مسالمت آمیز، آرامش و توسعه منجر شود. همچنین این ابزار باید نگرانی های ملت های کشورهای عضو را منعکس کند و به مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در فضایی شفاف، چندگانگی دیدگاه ها و تنوع افکار بپردازد؛ در حالی که به طور کامل به آموزه ها و ارزش های اسلامی احترام می گذارد و آزادی رسانه را با مسوولیت پذیری تجربه می کند.  

9. شرکت کنندگان تقدیر و تشکر خود را از مردم و دولت اسلامی ایران برای میزبانی سخاوتمندانه خود در دهمین نشست وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو بیان می دارند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید