نمایش جزییات خبر
۱۲ آذر ۱۳۹۳ ۲۱:۳۶

وزیر فرهنگ در نشست خبری اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی تاکید کرد: ضرورت همگرایی رسانه ای برای رفع چالش های جهان اسلام

برای رفع چالش هایی که امروز جهان اسلام از آن رنج می برد و مساله فلسطین که به عنوان مساله محوری جهان اسلام است، همگرایی رسانه ای میان کشورهای اسلامی از ضروریاتی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.
وزیر فرهنگ در نشست خبری اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی تاکید کرد: ضرورت همگرایی رسانه ای برای رفع چالش های جهان اسلام

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با پایان کار دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی امشب در نشست خبری که  با اهالی رسانه داشت؛ با تاکید بر این مطلب گفت: جنایات وحشیانه ای که امروز رژیم صهیونیستی در مورد مردم مظلوم فلسطین اعمال می کند، گسترش تروریست، خشونت و افراطی گری و رشد جماعت های تکفیری در دنیای اسلام و ارایه تصویر نا درست از اسلام که عملا با پشتیبانی رسانه های غربی با هدف اسلام هراسی در دنیای غرب شکل گرفته است ما را بر آن داشت تا برای این دوره ار برگزاری اجلاس شعار "همگرایی رسانه ای برای صلح و آرامش در جهان اسلام" را برگزینیم.

وی افزود: اختلافات و تفرقه های دینی مذهبی و فرقه ای که امروز جهان اسلام از آن رنج می برد، دیگر مشکلاتی است که باعث شد عنوان همگرایی رسانه ای برای صلح و آرامش در جهان اسلام برای این همایش انتخاب شود. 

 جنتی اظهار داشت: خوشبختانه امروز سخنرانی هایی که عموم وزرا و روسای هیات های شرکت کننده در اجلاس داشتند به این موضوعات پرداختند و راه حل هایی هم ارایه کردند که در بیانیه پایانی این اجلاس که به بیانیه تهران نام گذاری شده است، این گزارش ها و هم چنین راه حل ها و پیشنهادها منعکس شد. 

وی در پاسخ به این سوال که در سخنرانی های افتتاحیه در مورد فلسطین تمرکز وجود داشته است، سازمان همکاری اسلامی با این مساله چه برخوردی دارد و قرار است چگونه آن را پیگیری کند؟ گفت: مساله فلسطین یکی از مسایلی است که امروز مورد توجه اکثریت قاطع سخنرانانی بود که در اجلاس سخن گفتند و اصولا این سازمان کنفرانس اسلامی بر اساس حمایت از فلسطین و قدس شریف شکل گرفته است و کمیته ای هم تحت عنوان کمیته قدس به طور مرتب مسایل مربوط به فلسطین را دنبال می کند. 

جنتی ادامه داد: باید تلاش هایی  برای جلب حمایت های مادی و معنوی از ملت فلسطین صورت گیرد به نحوی که بتوانند به سرزمین خویش برگردند و دولت مستقل فلسطین را تشکیل دهند.

رییس دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی افزود: فلسطین ابعاد سیاسی، اقتصادی و همچنین ابعاد اطلاع رسانی و رسانه ای دارد، آن چه بیشتر تاکید می کنیم بحث بهره گیری از رسانه ها در حمایت از فلسطین و افشای جنایات رژیم صهیونیستی نسبت به مردم مظلوم فلسطین است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مردم فلسطین باید با حمایت کشورهای اسلامی بتوانند دولت مستقل فلسطین را به پایتختی قدس شریف تشکیل دهند و این هدف عمومی کشورهای اسلامی است. 

وی گفت: همه رسانه های کشورهای اسلامی یکپارچه و یک صدا از این آرمان بلند، هم در جهت افشای رژیم صهیونیستی و هم در جهت حمایت معنوی از ملت فلسطین حمایت کنند. 

در ادامه "ایاد امین المدنی" دبیر کل سازمان همکاری اسلامی ضمن قدردانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فراهم کردن تمهیدات لازم برای برگزاری اجلاس گفت: در ابتدا، اجلاس کارشناسان ارشد را داشتیم و قطعنامه هایی هم درباره مسایل جهان اسلام به تصویب رسید.

وی افزود: تمامی اعضای اجلاس به صورت یکپارچه، اجماعی در مورد اهمیت رسانه ها در زمینه مقابله با چالش های پیش روی جهان اسلام داشتند.

المدنی گفت: چالش های موجود در جهان اسلام را گروه های افراطی با هدف اسلام هراسی در دنیا به وجود آورده اند تا از طریق رسانه ها کمپین هایی  علیه اسلام  ایجاد کنند.

وی ادامه داد: برای رفع چهره مخدوش و نادرستی که این رسانه ها از اسلام حقیقی در جهان نشان داده اند رسانه ها نقش مهمی در شناساندن چهره واقعی اسلام به جهانیان ایفا می کنند و با همگرایی رسانه ای می توان به این هدف رسید.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی افزود: ضروری است تا قطعنامه ها تصویب شده در دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی به اجرا برسد و به گونه ای نباشد که فقط بر روی کاغد قید و عنوان شود.

دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی عصر امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و جمعی از وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی در هتل آزادی تهران به کار خود پایان داد.

 

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید