نمایش جزییات خبر
۱۲ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۴۱

وزیر فرهنگ در حاشیه آیین گشایش اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی: کشور میزبان اجلاس، ملزم به اجرای تصمیمات سازمان همکاری اسلامی است

کشور میزبان برای برگزاری اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی ملزم به اجرای تصمیمات سازمان همکاری اسلامی است و ما امیدواریم هرچه سریعتر سوریه دوباره به جمع کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بپیوندند زیرا بر اساس تصمیم گذشته سازمان همکاری اسلامی عضویت سوریه در این سازمان به حالت تعلیق درآمده است.
وزیر فرهنگ در حاشیه آیین گشایش اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی: کشور میزبان اجلاس، ملزم به اجرای تصمیمات سازمان همکاری اسلامی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشادد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز پس از آیین گشایش دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی با بیان این مطلب گفت:طبیعتا هر کشوری که میزبان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باشد باید از آن رویه و تصمیماتی که در گذشته اتخاذ شده است، حمایت کند، جمهوری اسلامی ایران نیز نمی تواند خارج از آن مجموعه عمل کند.

وی افزود: مامیزبان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی هستیم و بالتبع ملتزم به تصمیماتی هستیم که این سازمان در گذشته گرفته است.و امیدواریم که هرچه سریع تر و در آینده نزدیکی سوریه که به عنوان یکی از کشورهای مهم اسلامی دوباره به جمع اعضای سازمان همکاری اسلامی بپیوندد و ما حضور فعال و گسترده این کشور را در بین خودمان داشته باشیم.

جنتی با اشاره به دلیل حضور گسترده کشورها در این اجلاس بر خلاف اجلاس گذشته گفت: شاید یکی از دلایل این حضور گسترده جایگاه جمهوری اسلامی ایران باشد، جمهوری اسلامی ایران کشور بسیار مهمی در منطقه و سازمان همکاری اسلامی است، طبیعتا این جایگاه ایجاب می کند که کشورها اهمیت بیشتری به آن بدهند و حضور مهم تری در سطوح بالاتر داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:سازمان همکاری اسلامی در گذشته قطعنامه های زیادی داشته که متاسفانه جامه عمل نپوشیده است، تلاش ما این است که در طول دو سال آینده که جمهوری اسلامی ایران ریاست اجلاس وزرای اطلاع رسانی را دارد، بتوانیم به صورت فعال تر با این مساله برخورد کرده و این قطعنامه ها را عملی کنیم.

وی افزود: دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی هم هر مقدار فعال تر برخورد کند طبیعتا ما به اجرای این قطعنامه ها نزدیک تر می شویم.

جنتی در پاسخ به حضور وزیر عربستان در این اجلاس گفت: ما همواره اعلام کرده ایم که رابطه جمهوری اسلامی ایران با کشور پادشاهی عربستان، رابطه خوب و حسنه ای است.گرچه ممکن است در برخی از مسایل منطقه ای اختلافاتی بین دو کشور وجود داشته باشد اما در روابط دوجانبه، روابط در سطح قابل قبولی است، همکاری های پادشاهی عربستان با جمهوری اسلامی ایران به خصوص در زمینه ایجاد تسهیلات برای حجاج و عمره گزاران بسیار خوب بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود:بر خلاف سال های گذشته که اصولا تا پایان ماه صفر اصلا به عمره گزاران ایرانی اجازه سفر به عربستان داده نمی شد اما امسال و شاید از فردا، برنامه اعزام عمره گزاران به عربستان سعودی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در طول سال گذشته هم به ویژه در مراسم حج، همکاری بسیار خوبی را با جمهوری اسلامی داشتند، در سایر زمینه ها هم به هرحال ما دو همسایه ای هستیم که هر دو علاقمندیم تا حسن روابط داشته باشیم و امیدواریم که همه کشورهای اسلامی بتوانند در کنار همدیگر از ظرفیت های خودشان به نحو مطلوب در جهت اهداف بلندی که داریم، استفاده کنند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید