نمایش جزییات خبر
۱۱ آذر ۱۳۹۳ ۱۶:۲۸

نوش‌آبادی: همکاری وزارت فرهنگ و صدا و سیما را افزایش می‌دهیم

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ در نشست خبری امروز سه‌شنبه اظهار داشت: با توجه به تغییرات جدید در صدا و سیما، سطح همکاری در بخش‌های فرهنگی و هنری را افزایش می‌دهیم، بویژه در حوزه کتاب که همه باید کمک کنند تا جایگاه رفیع آن در فرهنگ شناخته شود.
نوش‌آبادی: همکاری وزارت فرهنگ و صدا و سیما را افزایش می‌دهیم

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوش آبادی افزود: این دستگاه ها در ایجاد فرهنگ و توسعه کتابخوانی نقش دارند که باید از ظرفیت آنها بهره گیریم زیرا وزارت ارشاد نمی تواند به تنهایی اهداف موردنظرش را تحقق بخشد و صداوسیما در توسعه فعالیت های فرهنگی بویژه در حوزه کتاب نقش اساسی دارد.

وی معرفی و نقد کتاب، معرفی نویسندگان، تحولات حوزه کتاب، برگزاری همایش ها و... را از مواردی بیان کرد که وزارت ارشاد می تواند با صداوسیما تعامل داشته باشد.

** اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی

نوش آبادی به برگزاری دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: این اجلاس با شعار همگرایی رسانه ای برای استقرار صلح و آرامش در جهان اسلام آغاز به کار کرده و افزایش تحکیم وحدت و ارائه تصویر مناسب از اسلام و کشورهای اسلامی از مهم ترین اهداف برگزاری این اجلاس است.

وی اضافه کرد: نشست کارشناسان ارشد این اجلاس از دیروز (دوشنبه) آغاز شده و تا فردا (چهارشنبه) ادامه دارد.

نوش آبادی با بیان اینکه آیین گشایش این نشست با حضور معاون اول رئیس جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز می شود، گفت: سازمان همکاری اسلامی با داشتن 57 عضو از چهار قاره جهان یکی از موثرترین سازمان‌های بین‌المللی در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی است که نقش مهمی در همگرایی کشورهای اسلامی دارد.

سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری این اجلاس را فرصت مناسبی دانست تا ایران مواضع خود را در حوزه فرهنگ و اطلاع‌رسانی مطرح کند. بیان سیاست راهبردی ایران در توسعه و تقویت همگرایی، پرهیز از اختلاف، مبارزه با گروه های افراطی و تروریسم که باعث لکه‌دار شدن چهره اسلام شده است نیز از جمله موضوعات مهم و مورد تاکید در این اجلاس است.

نوش آبادی با بیان این که برخی خبرگزاری های بزرگ با اهداف خاص، از تحولات جهانی به نفع خود بهره برداری می کنند، تصریح کرد: تربیت نیروهای کارآمد، استفاده از ظرفیت‌های بومی، بهره‌مندی از ابزار نوین و... از اهداف دیگر برگزاری این اجلاس است.

 

سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که ستاد صیانت و حمایت از محصولات فرهنگی منحل نشده است، گفت: بر اساس تصمیم شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ماموریت ها و وظایف این ستاد به معاونت‌ها و بخش های تخصصی واگذار شده است.

وی افزود: این تصمیم در راستای هماهنگ کردن و توجه بیشتر به حوزه های تخصصی و واگذاری وظایف به بخش های مربوطه صورت گرفته است.

نوش‌آبادی اظهار داشت: به عنوان مثال بنیاد ملی بازی های رایانه ای متولی رسمی بازی‌های رایانه‌ای در کشور است که وظیفه حمایت، برنامه‌ریزی، آموزش و صدور مجوزهای قانونی را برعهده دارد و به همین خاطر باید علاوه بر این وظایف به تکثیر انواع بازی های ویدئویی و رایانه‌ای و حمایت از حقوق مادی و معنوی مصرف کنندگان بپردازد و محصول درست و بدون نقص به آنها ارائه دهد و در حقیقت این بنیاد بسترسازی برای رشد و خلاقیت کودکان و نوجوانان است.

 

** پیش بینی افزایش 20 درصدی بودجه فرهنگ و ارشاد

سخنگوی وزیر ارشاد در مورد مجوز کتاب های تجدید چاپ گفت: بر اساس قرارداد نویسنده و ناشر کتابی چاپ می شود که باید مجوز داشته باشد. برای چاپ دوم نیز باید فرآیندها و درخواست تجدید چاپ نیز انجام شود زیرا ممکن است نویسنده اصلاحاتی را برای چاپ مجدد کتاب اعمال کرده باشد.

وی افزود: مجوز دوم برای تجدید چاپ کتاب به راحتی صادر می شود و موانع خاصی نیز برای صدور این مجوزها وجود ندارد.

نوش آبادی در ادامه با بیان این که بودجه های فرهنگی کافی نیست، اظهار داشت: پیش بینی می کنیم بودجه فرهنگ و ارشاد 20 درصد افزایش داشته باشد. در حال حاضر به دلیل کاهش بودجه های عمرانی، بسیاری از پروژه های ما راکد مانده است.

سخنگوی وزیر ارشاد ادامه داد: کاهش قیمت جهانی نفت تاثیر مهمی در بودجه‌ریزی ما و سهم دستگاه ها از اعتبارات می گذارد که ما برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید با اولویت‌بندی و پرهیز از افراط، کارهای بنیانی و اساسی را در حوزه فرهنگ برنامه ریزی کنیم.

نوش آبادی در پاسخ به این که یک درصد از پروژه های دستگاه های دولتی باید صرف فعالیت های هنری شود ، گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دولت پیشنهادی را درباره افزایش اعتبارات داده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت یک درصد از پروژه های عمرانی را به حوزه هنر اختصاص دهد، بسیاری از مشکلات رفع می شود اما در فرآیند مقررات بودجه ای مسایل مختلفی به وجود می آید.

وی اظهار امیدواری کرد: این پیشنهاد در دولت به تصویب برسد و نگاه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به درآمدهای فرهنگ در حوزه عمرانی ایده بسیار مهمی است که ما را از تنگناهای مالی نجات می دهد.

نوش آبادی درباره برخی از اعضای هیات داوران جشنواره دوسالانه عکس گفت: ما از افرادی که هماهنگ با سیاست های فرهنگی کشور نیستند به عنوان هیات داوران در هیچ یک از جشنواره ها استفاده نمی کنیم و اعضای هیات داوران بر اساس چارچوب تعیین شده گزینش می شوند.

وی تصریح کرد: ما مرجع تعیین صلاحیت های عمومی نیستیم، باید نهادهای ذیربط نیز نظر بدهند و اگر فردی با نظام و فرهنگ دینی و اسلامی ضدیت داشته باشد نمی تواند در چنین جشنواره هایی داوری کند.

نوش آبادی اضافه کرد: البته برخی از افراد ممکن است در حوزه فیلم و موسیقی آثاری تولید کرده باشند که مناسب نبوده ولی این دلیل نمی شود که آنان ضدایرانی هستند.

 

** شبکه نمایش خانگی نقش فعالی دارد

سخنگوی وزیر ارشاد با اشاره به این که شبکه نمایش خانگی نقش فعالی را در کشور دارد ، گفت: سیاست ما ارتقای کمی و کیفی این شبکه هاست و موسساتی که اقدام به تولید فیلم های خانگی می کنند باید قبل از تولید و ساخت هر فیلم مجوزهای لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کنند.

وی یادآور شد: فیلم هایی که اکران نشده در شبکه خانگی باید مقررات را اعمال و مجوز لازم را دریافت کنند. برخی فیلم های خارجی نیز که ضدیت با فرهنگ ایران دارند و حتی در کشور خود موفق نبودند به صورت قاچاق در برخی از موسسات غیرمجاز تکثیر می شوند که آنها فاقد مجوز بوده و با انتشار و توزیع چنین فیلم هایی در شبکه خانگی برخورد می شود.

 

** کمک شهرداری تهران برای تامین مالی جوایز جلال عجیب نیست

نوش آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر کمک مالی شهرداری تهران برای تامین مالی جایزه جلال آل احمد گفت: این مسئله عجیب نیست و عقلانی است. شهرداری ها مکلف هستند برخی از درآمدها را صرف امور فرهنگی کنند و این خلاف قانون و عرف نیست.

وی خاطرنشان کرد: بارها اعلام کرده ایم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تنهایی پاسخگوی حجم نیاز فرهنگ جامعه نیست و شهرداری ها وظیفه دارند به حوزه فرهنگ و هنر کمک کنند.

وی در ادامه درباره تغییر مدیر خانه کتاب گفت: مدیر خانه کتاب به دلیل مشغله های علمی و فرهنگی تمایل به کناره گیری داشت و استعفا داد که موافقت شد و اتفاق خاصی نیفتاده است.

 

** به دنبال معاف از مالیات چاپ خانه ها هستیم

نوش آبادی با اشاره به اینکه طرح معاف از مالیات کتابفروشی ها در حال اجراست، گفت : این طرح با انعقاد تفاهمنامه‌ای میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه مالیاتی وزارت اقتصاد انجام شده و تلاش می کنیم چاپخانه ها نیز مشمول معافیت مالیاتی شوند.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل مخالفان این است که همه چاپخانه ها در حوزه کتاب فعالیت نمی کنند و مشمول معاف از مالیات نمی شوند، اظهار داشت: اما ما تلاش می کنیم که آنها نیز معاف از مالیات شوند.

سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش یکی از دغدغه ها را اصلاح شبکه توزیع کتاب دانست و افزود: کتاب هنوز هویت خود را میان مردم پیدا نکرده و در سبد خانوارهای آنها قرار ندارد، یکی از دلایل افت سرانه مطالعه در کشور نقص در شبکه توزیع و یا ناکافی بودن عرضه کتاب است.

نوش آبادی تصریح کرد: شهرداری ها باید بخشی از امکانات و ظرفیت های خود را برای عرضه، فروش و برگزاری نمایشگاه و جشنواره های کتاب اختصاص دهند.

وی همچنین درباره محدودیت های مالی برای برگزاری جشنواره مطبوعات گفت: هنوز برگزاری و یا عدم برگزاری این جشنواره مشخص نیست، البته علاقه‌مند به برگزاری سالانه نمایشگاه و جشنواره مطبوعات هستیم، در حوزه اجرا مشکل وجود ندارد و دغدغه اصلی تامین منابع مالی است.

نوش آبادی در پاسخ به سئوالی درباره تکلیف لایحه پیوستن به کنوانسیون برلن و رم گفت: چنین مسئله ای به مجلس ارایه نشده و تصمیمی گرفته نشده است، لایحه نظام جامع حوزه مالکیت ادبی و هنری مدنظر است که در دولت تصویب شود و امیدواریم سریعتر در دستور کار مجلس نیز قرار گیرد.

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چهره های موسیقی که در جشنواره ها حضور یابند استقبال می کند، گفت: این چهره ها منتظر نباشند که آنها را با تشریفات دعوت کنیم، متاسفانه برخی از آنها مطالبات مالی از ما برای حضور در جشنواره ها را دارند که توان پرداخت آن را نداریم.

نوش آبادی با تاکید بر اینکه باید فاصله بین هنرمندان و مردم کاهش یابد، افزود: مردم علاقه‌مند به چهره های موسیقی هستند و حضور آنها در جشنواره برای مردم اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه مشکل مالی ارکستر ملی و سمفونیک با پرداخت چهار میلیارد تومان برای گام اول برطرف شده، اظهار داشت: دولت قول داده ردیف خاصی در بودجه اعتبارات برای این بخش اختصاص دهد زیرا برای گردآوری این ارکستر 200 نفر لازم است.

مرکز روابط عمومی
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید