نمایش جزییات خبر
۸ آذر ۱۳۹۳ ۱۵:۱۱

با حضور معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد از تلاش های ارزنده قرآنی و فرهنگی علی رواقی تقدیر شد

با حضور معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد از تلاش های ارزنده و خدمات ارزشمند دکتر علی رواقی قرآن‌پژوه، شاهنامه‌پژوه و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مناسبت آماده سازی گنج واژه فرهنگنامه بزرگ زبان فارسی با 28 میلیون فیش پژوهشی تقدیر شد.
با حضور معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد  از تلاش های ارزنده قرآنی و فرهنگی علی رواقی تقدیر شد

در این مراسم که از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد برگزار شد "سید عباس صالحی" معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد، از این تقدیر به عنوان خیر و برکت در حوزه فرهنگ یاد کرد و اظهار امیدواری کرد : نظیر این اتقاق مبارک  در جامعه فرهنگی کشورمان همچنان استمرار یابد.

وی ضمن تجلیل از شخصیت علمی و پژوهشی علی رواقی، تصحیح قرآن قدس از مجموعه گنج نامه قرآنی آستان قدس رضوی را اقدامی ارزشمند و بدیع توصیف کرد.

در ادامه این مراسم ،"علی رواقی" با اشاره به مراحل تدوین کتاب "قرآن قدس" گفت: با توجه به اینکه در کشورمان فرهنگ مطلع به زبان فارسی در حوزه قرآنی وجود نداشت؛ تصحیح کتاب قرآن قدس ضروری بود و دانشجویان و علاقه مندان می­توانند از آن بهره کافی را ببرند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: این کتاب با معرفی زبان فارسی در جامعه بین­المللی کمک شایانی به بالندگی و رشد فرهنگ پربار کشورمان  می­کند.

رواقی همچنین ادامه داد: ضروری است از گروه برجسته­ ای از اندیشمندان تاجیکی  برای ویراستاری نهایی کتاب فرهنگ تاجیکی که در حال حاضر آماده شده است؛ نیز دعوت شود.

در این مراسم ،"بابک دربیکی" ، مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی با اهداد لوح سپاسی از سوی  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تلاش های ارزنده علی رواقی پژوهشگر حوزه زبان و ادب فارسی و قرآن تقدیر کرد.

در این نشست"پرویزیان" مدیر عامل بانک سینا به عنوان حامی اقتصاد فرهنگ، کاظمی موسوی و ساکت از مرکز پژوهشی میراث مکتوب، فرشید اقبال عضو هیات مدیره سازمان چاپ و انتشارات اقبال و تنی چند از فرهیختگان و فرزانگان کشورمان نیز حضور داشتند.

خاطر نشان می شود متن لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به علی رواقی به شرح زیر است:                                                                                          

استاد فرهیخته

جناب آقای دکتر علی رواقی

پنجاه سال پژوهش  مستم و تلاش  بی وقفه درگونه شناسی متون مختلف  زبان فارسی و نسخه های کهن قرآنی  در حوزه های مختلف جغرافیایی فارسی زبان ایران ،تاجیکستان ،ازبکستان وافغانستان  در قالب 28 میلیون فیش تحقیقی با نگاه گونه شناسانه، تنها با اتکال به خداوند واراده ای استوار،نشان از اهتمامی در خور ستایش وغیرقابل وصف  جنابعالی دارد.

روایتگری متون قرآنی متعلق به حوزه هاو مناطق جغرافیایی  مختلف  فارسی زبان  درادوار مختلف تاریخی از جمله نسخه گرانسنگ وپرارج قرآن قدس ازگنج خانه آـستان قدس رضوی این میراث معنوی جهان اسلام وزبان پر قدر فارسی ،کاریست کارستان که به قول ایران شناس بزرگ فرانسوی پروفسورژیلبر لازار" تصحیح این متن با توجه به دشواری های فراوان آن ،ازمهم ترین کارهای انجام شده در حوزه زبان فارسی در سال های اخیر به شمار می آید." وبه حق از آن به عنوان"سندی که از نظر زبان شناسی اهمیتی بی مانند دارد" یادنموده است.

پژوهش های بی مانند جنابعالی در حوزه شاهنامه که به حق استادبزرگ مجتبی مینوی در مقدمه رستم وسهراب نگاشتند

 " تو آراستی روی این نوعروس                          

   سزد گر دهدمرترا پای بوس"

 نشان از توجه آن استاد گرانمایه به این سند هویت وماندگاری زبان فارسی دارد.

 نظریه ارزشمندآن چهره ماندگار در خصوص" گونه شناسی زبان فارسی  در دوره ها وحوزه های مختلف جغرافیایی ایران" که از سوی  کرسی نظریه پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید نشان ازدغدغه های بازیابی هویت ایرانی  اسلامی  وخوانشی درست از گونه های زبانی وفرهنگی زبان فارسی  در ادوار وحوزه های مختلف  دارد که متاسفانه تاکنون مغفول مانده  بود و به اهتمام جنابعالی به محافل علمی وپژوهشی حوزه های فارسی زبان عرضه گردید.

اکنون که در آستانه هفتاد وسومین زاد روز آن استاد گرانقدر قرار داریم با اغتنام فرصت ضمن آرزوی طول عمر با عزت  ودوام توفیقات در انجام پژ.هشهای گرانسنگ  ،این لوح سپاس به جنابعالی تقدیم می گردد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید