نمایش جزییات خبر
۲۳ بهمن ۱۳۸۹ ۱۱:۳۰

در ایران به ازای هر چهار یا پنج نفر یک جلد کتاب وجود دارد

صمدی قائم مقام صدا و سیمای مرکز مازندران اظهار داشت: اغلب افرادی که در خانواده های اهل علم و تحقیق ، تربیت شده اند به مطالعه گرایش پیدا می کنند.
در ایران به ازای هر چهار یا پنج نفر یک جلد کتاب وجود دارد

صمدی قائم مقام صدا و سیمای مرکز مازندران اظهار داشت: اغلب افرادی که در خانواده های اهل علم و تحقیق ، تربیت شده اند به مطالعه گرایش پیدا می کنند.
صمدی یادآور شد:خانواده هایی که کمتر اهل مطالعه و کتابخوانی هستند فرزندان آنها هم ناخواسته کمتر به مطالعه روی می آورند.
 وی با بیان اینکه ساختار آموزش و پرورش هنوز متکی به کتاب های درسی است تصریح کرد: دانش آموزان ، کمتر به مطالعه کتاب های غیر درسی ارجاع داده می شوند.
صمدی با اشاره به اینکه سرانه مطالعه در کشور کمتر از 10 دقیقه است افزود: در حالی که سرانه مطالعه کشورهای پیشرفته بیشتر از یک ساعت در روز است.
وی با بیان اینکه همه حوزه های فرهنگی در ارتقای سطح مطالعه نقش دارند خاطرنشان کرد: همه کسانی که تریبون دارند اعم از واعظ ، سخنران ، مداح و خطیب هم باید در این زمینه نقش آفرینی کنند.
قائم مقام صدا و سیمای مرکز مازندران با اشاره به اینکه نیمی از جمعیت ما در روستاها ساکن هستند گفت: هنوز برایروستاها کتابخانه منسجم در نظر نگرفته ایم.
 وی با بیان اینکه کل کتابخانه های سراسر کشور 16 میلیون جلد کتاب دارند اظهار داشت: به ازای هر چهار یا پنج نفر یک جلد کتاب وجود دارد در صورتی که در کشورهای صنعتی به ازای هر نفر یک و نیم جلد کتاب وجود دارد.
صمدی با اشاره به اینکه دانشجویان، بخش اعظم مخاطبان کتاب هستند تصریح کرد: بسیاری از دانشجویان درآمد خود را صرف هزینه شهریه دانشگاه می کنند و خرید کتاب برای آنها مشکل است.
وی با بیان اینکه ناشران و مولفان در تالیف و نشر کتاب به علایق و سلیقه خوانندگان توجه کنند یادآور شد: می توان بهترین مطالب را در قالب طنز ،شعر،حکایت و لطیفه منتشر کرد که مورد علاقه مردم قرار گیرد.
 صمدی خاطرنشان کرد: همه این موارد باید دست به دست هم دهند تا فرهنگ کتابخوانی و مطالعه افزایش یابد.
وی اظهار داشت:رسانه استانی برای معرفی نمایشگاه کتاب در بخش های مختلف اعم از زیرنویس ، تیزر و تهیه گزارش های خبری ویژه در حوزه صدا ، سیما و بخش خبری همکاری خوبی با دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه کتاب داشته اشت.
 قائم مقام صدا و سیمای مرکز مازندران یادآور شد: اطلاع رسانی و تبلیغات نمایشگاه کتاب ازصدا و سیمای مازندران و همچنین از شبکه سراسری در حین برگزاری نمایشگاه ،باعث استقبال خانواده ها از نمایشگاه شده است.
صمدی گفت: شبکه طبرستان در 11 ماهه امسال ، سه هزار و 600 دقیقه معادل 60 ساعت در بخش های مختلف صدا ، سیما و خبر و ارایه برنامه های متنوع به موضوع کتاب و کتابخوانی ، فرهنگ مطالعه و معرفی آثار جدید منتشر شده پرداخته است.
 وی افزود: برنامه های مختلف و متنوع در حوزه معرفی تازه های کتاب در صدا و سیمای مرکز مازندران تولید می شود.
 

روابط عمومی
اشتراک در
کلیدواژه ها: کتاب
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید