نمایش جزییات خبر
۱ شهریور ۱۳۹۰ ۱۸:۰۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : بحث ممیزی برخی آثار، فضاسازی رسانه ای است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کتاب های بسیاری از جمله 'خسرو وشیرین' سالها است که در کشور چاپ می شود، افزود: بحث ممیزی این نوع آثار، فضاسازی رسانه ای و محکوم کردن اقدامات اداره کتاب است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : بحث ممیزی برخی آثار، فضاسازی رسانه ای است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ،"سیدمحمد حسینی"  روز سه شنبه در حاشیه رونمایی از دو نرم افزار 'سفر آخرت' و 'بحرین، مروارید گمشده' و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد ممیزی های اخیر صورت گرفته بر آثاری همچون منظومه 'خسرو و شیرین' و 'بیژن و منیژه' و اینکه ارشاد شیوه نامه جدیدی را برای ممیزی تدوین خواهد کرد یا نه، گفت‌: آثاری از این دست طی سال های گذشته در کشور به چاپ رسیده و هرگز ایرادی بر آنها وارده نبوده است.
وی افزود: اقدام اخیر برخی رسانه ها صرفا فضاسازی برای کتاب هایی از این دست و محکوم کردن اقدامات اداره کتاب در حوزه ممیزی بوده است.
حسینی گفت‌: اثری که مورد ممیزی قرار گرفته، صرفا اقتباسی از روی این کتاب اصلی بوده و از آنجایی که این اثر ویژه گروه سنی کودک و نوجوان است باید با دقت بیشتری در مضمون و محتوا وارد بازار شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد تدوین ضوابط جدید برای ممیزی گفت‌: آنچه که شواری عالی انقلاب فرهنگی مصوب ساخته، بر اساس آن عمل خواهیم کرد و ضوابط جدیدی جایگزین نخواهد شد.
وی افزود: بارها به دوستان اعلام شده که بر اساس سلائق عمل نکنند و مبنای کار را مصوبه شواری عالی انقلاب فرهنگی قرار دهند. با ابلاغ احکام هیات نظارت و تشکیل جلسه ممکن است یک آیین نامه داخلی در حوزه ممیزی کتاب تدوین شود.
حسینی گفت‌: هر کتابی نظیر 'خسرو و شیرین'، 'گلستان' یا 'بوستان' اگر به صورت اقتباسی نوشته و چاپ شود، باید مراحل ممیزی را طی کند.
* تهیه نرم افزار 'سفر آخرت' جنبه تربیتی دارد
حسینی در پاسخ به سووال خبرنگار دیگری در مورد کاربردهای این نرم افزارها در جامعه گفت‌: دو نمایه در این برنامه رونمایی شد که نرم افزار 'سفر آخرت' در مورد معاد و اعتقاد به قیامت بود و یادآور مرگ برای انسان ها و راسخ شدن اعتقاد در مردم است.
وی افزود: مرگ حق است و گریزی بر آن نیست، در این نرم افزار مطالبی مفید و تربیتی برای همگان در این باب آورده شده و انسانها باید بدانند تمامی اعمالی که در جهان انجام می دهند، زیر ذره بین قرار دارد.
حسینی با تاکید بر اینکه کار شورای فرهنگ عمومی مراقبت از فرهنگ عمومی کشور است گفت‌: مقالات متعددی در این نرم افزار راجع به مرگ و قیامت وجود دارد که برای همگان مفید است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید نرم افزار 'بحرین، مروارید گمشده' را با توجه به تحولات اخیر در منطقه بسیار مهم دانست و گفت‌: تحولات زیادی در منطقه رخ داده اما موضوع بحرین به علت مظلومیت مردم این کشور مهم است.
وی گفت‌: تولید این نرم افزار به زبان های دیگر برای اطلاع از اقدامات غرب و آمریکا در این کشور، اقدام بسیار مهمی است که باید صورت گیرد.

** هدف از برپایی نمایشگاه قرآن جاری ساختن گفتمان قرآنی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مثبت ارزیابی کردن نوزدهمین نمایشگاه قرآن، گفت: با توجه به گرمای هوا و امکانات موجود در نمایشگاه، شاهد استقبال خوبی از سوی مردم در نمایشگاه بودیم.
حسینی افزود: راه اندازی سایتی برای مخاطبان خارج از کشور و بازدید مجازی از بخش های مختلف نمایشگاه، نشان از استقبال مردم و تاثیرگذاری این رویداد فرهنگی در جامعه دارد.
حسینی هدف از برپایی نمایشگاه را جاری ساختن گفتمان قرآنی در کشور دانست و افزود: اقدامات خوبی با حضور محققان، اندیشمندان، هنرمندان و شاعران در این راستا صورت گرفته که می توان به تاثیرگذاری این رویداد فرهنگی در جامعه پی برد.

** از پیشنهاد تهیه سرود ملی دانش آموزی استقبال می کنیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سووال خبرنگار دیگری برای تولید موسیقی ملی برای روز دانش آموز با همکاری وزارت آموزش و پرورش گفت: باید درخواستی باشد تا آن را پیگیری کنیم اما از این پیشنهاد استقبال می کنیم.

** در صورت تشخیص پزشکان 'احمد عزیزی' به خارج اعزام می شود
حسینی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر تاکید رهبر معظم انقلاب برای اعزام 'احمد عزیزی' شاعر معاصر جهت مداوا به خارج از کشور گفت: هیاتی تعیین شده تا طی امروز و فردا عازم استان کرمانشاه شوند، قبلا نیز برای ملاقات وی سفری به این استان داشته ایم و هر اقدامی که نیاز باشد، انجام خواهیم داد.
وی افزود: اگر تیم پزشکی تشخیص به اعزام دهد، این اقدام انجام می شود.

** تشکیل سازمان سینمایی در اولویت برنامه های فرهنگی در سال 90 است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دیگری در مورد برنامه های وزارت ارشاد در سال 90 گفت: محورهای این برنامه ها در همه معاونت ها مشخص شده و با جدیت دنبال می شود.

افزایش سرانه مطالعه با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب، برگزاری جشنواره های سینمایی، موسیقی و تئاتر و تشکیل سازمان سینمایی از برنامه هایی است که پیگیری می شود و تشکیل این سازمان نیز در اولویت قرار دارد.
وی افزود‌: تلاش داریم برنامه ها و جشنواره ها را با بهره گیری از تجربیات گذشته بهتر از قبل برگزار کنیم.
حسینی گفت‌: پیگیری مصوبات استانی نیز جزو اولویت ها است و به یاری خدا در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری شاهد تحولات خوبی خواهیم بود.

* ترویج کتاب و کتابخوانی نیازمند عزم ملی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد افزایش سرانه مطالعه گفت‌: این اقدام به مشارکت همه دستگاه ها و نهادها و یک عزم ملی نیازمند است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید