نمایش جزییات خبر
۲۹ مرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۱۵

وزیر ارشاد : 18 درصد اعتبارات فرهنگی استانها به ادارات شهرستانها اختصاص می یابد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از سال جاری 18 درصد اعتبارات فرهنگی استانها به ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستانها اختصاص می یابد که بخشی از آن صرف کارهای عمرانی و بخش دیگر برای انجام امور فرهنگی هزینه می شود.
وزیر ارشاد : 18 درصد اعتبارات فرهنگی استانها به ادارات شهرستانها اختصاص می یابد

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "سید محمد حسینی" شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران استان مرکزی در شهرستان شازند اراک در پاسخ به سوالی که مقرر بود بودجه فرهنگی استان مرکزی از سال 89 تا پنج سال در مجموع 320 میلیارد ریال اختصاص یابد ادامه داد: سال گذشته به دلایلی این مهم محقق نشده و امیدواریم امسال این بودجه اختصاص یابد و این موضوع از امسال محاسبه می شود.

 

وی در پاسخ به اینکه در راستای مقابله با جنگ نرم وزارت ارشاد چه برنامه ای برای شهرستان های جدید التاسیس دارد افزود: مشکل اصلی کمبود نیروی انسانی است اما با این حال موسسه های فرهنگی، انجمن ها، کتابخانه ها و کانونهای فرهنگی هنری مساجد تقویت خواهند شد تا بتوان هر چه سریعتر ادارات شهرستانی افتتاح شوند

 * سرانه مطالعه در کشور 18 دقیقه است

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: براساس آمار سال گذشته به غیرازمطالعه آموزشی و درسی، سرانه مطالعه در کشور 18 دقیقه است.

"‌سید محمد حسینی " افزود: با افزودن آمار مطالعه کتاب های درسی و قرآنی سرانه مطالعه کشور به 30 دقیقه می رسد که آمار مطالعه روزنامه و فضای مجازی نیز در این سرانه محاسبه نشده است.

وی اضافه کرد: این میزان کافی نیست و در این راستا سندی با عنوان نهضت مطالعه مفید در شورای فرهنگ عمومی تدوین شده که امیدواریم با همکاری مطبوعات، رسانه ملی و آموزش و پرورش شاهد رشد بیشتری در سرانه مطالعه باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت بیش از دو هزار کتابخانه در کشور افزود: این تعداد کتابخانه زیبنده ایران اسلامی نیست و باید با همکاری آموزش و پرورش در هر کلاس یک قفسه کتاب ایجاد شود.

حسینی تصریح کرد: برای این مهم سال گذشته 50 میلیارد ریال اختصاص یافت که امسال نیز قصد داریم مدارس بیشتری را در این طرح پوشش دهیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان مطلوب استاندارد سرانه مطالعه کشور افزود: در منطقه وضعیت نامناسبی نداریم و با توجه به پیشینه و تاریخ درخشان کشور در حال رایزنی و هم اندیشی با بخشهای مرتبط با این موضوع برای بررسی و آسیب شناسی و تقویت نقاط قوت هستیم تا سرانه مطالعه را در کشور افزایش دهیم.

  ** پرداخت تسهیلات 300 میلیون ریالی مسکن خبرنگاران مشروط به ثبت نام در سایت سامان است

  ** بیمه و مالیات خبرنگاران

 ** انحصار آگهی به روزنامه ایران

 ** نظارت بر مطبوعات

  وی به تعرفه نرخ آگهی در روزنامه ها اشاره کرد و تصریح کرد: در روز خبرنگار رییس جمهور قول مساعد داده اند که متناسب با تورم، نرخ تعرفه ها نیز اصلاح شود و نگاه این وزارت خانه نیز حمایتی است.

 حسینی با اشاره به نظارت بر مطبوعات نیز افزود: هفته ای یک جلسه نظارتی با هدف بررسی روند حرکت مطبوعات در مسیر درست اطلاع رسانی و انجام رسالت ذاتی آنها برگزار می شود تا به مبانی و اصول ارزشهای اسلامی خدشه ای وارد نشود.

  وی در مورد انحصار آگهی به روزنامه ایران گفت: این مهم در بودجه امسال لحاظ نشده بنابراین انحصار آگهی از بین رفته است.  

حسینی با اشاره به کسر مالیات حقوق خبرنگاران نیز پاسخ داد: در بحث کسر مالیات هیچ مشکلی نیست و تنها از کارمندان خبرگزاری جمهوری اسلامی که حقوق ثابت دریافت می کنند کسر مالیات از حقوق انجام می شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: خبرنگارانی که تاکنون بیمه نشده اند برای انجام این مهم به ادارات ارشاد استانها مراجعه کنند.

 وی در خصوص بیمه خبرنگاران شاغل در خبرگزاری ها نیز گفت: هیچ محدودیتی برای ظرفیت بیمه وجود ندارد و حتی به غیر از خبرنگاران، کلیه هنرمندان و فعالان قرآنی نیز بیمه شده اند و در مرحله بعدی نیز، اعضای کانونهای مساجد نیز بیمه می شوند.

 حسینی بیان کرد: در نظر داریم به تمامی واجدین شرایط این تسهیلات پرداخت شود و جزئیات آن در آیین نامه ای در حال تدوین است.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پنج هزار نفر از خبرنگارانی که در سامانه سامان ثبت نام کرده اند این تسهیلات را دریافت می کنند و در صورتی که تعداد اشخاص متقاضی بیشتر باشد با اولویت بندی این تسهیلات پرداخت می شود.

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید