نمایش جزییات خبر
۲۹ مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۱۶

با حضور وزیر ارشاد سامانه بازدید مجازی نمایشگاه قرآن و پنج اثر هنری رونمایی شد

پنج اثر هنری قرآنی و همچنین 'سامانه بازدید مجازی از نمایشگاه قرآن' شب جمعه با حضور"سیدمحمد حسینی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم رونمایی شد.
با حضور وزیر ارشاد سامانه بازدید مجازی نمایشگاه قرآن و پنج اثر هنری رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،در این مراسم آثار هنری اساتید مختلف شامل 'قرآن کتابت شده به خط نستعلیق'، 'قرآن کتابت شده در یک صفحه'، 'قرآن بافته شده ابریشمی'، 'مجموعه تابلو عکس مساجد'، 'خوشنویسی ترجمه انگلیسی قرآن' و 'سامانه بازدید مجازی از نمایشگاه قرآن' رونمایی شد.
'منوچهر نوح‌سرشت' خالق اثر هنری کتابت قرآن به خط نستعلیق به دلیل کسالت، ارایه توضیحات مربوط به این قرآن را به 'کاوه تیموری' از پژوهش‌گران خوشنویسی سپرد.
تیموری با اشاره به هنر خوشنویسی ایران گفت: قدمت هنر خوشنویسی به اندازه قدمت دین اسلام است و شکل‌گیری نظام خوشنویسی در ایران شکلی از معجزه قرآن‌کریم و دین اسلام است.
وی افزود: اگر روزگاری نزول قرآن را در عربستان و تلاوت آن در مصر بود، باید بگویم که کتابت آن نیز در ایران انجام شده است.
به گفته تیموری زیباترین کلام با زیباترین خط پیوند خورده و کتابت قرآن به خط نستعلیق ریشه دیرینه‌ای دارد.
این پژوهش‌گر با بیان اینکه کتابت قرآن با خط نستعلیق نیازمند تلاش سخت است، تصریح کرد: سازگاری و پیوند خط نستعلیق با خط عربی مشکلات خاص خود را داشته و امروزه آرزوی بسیاری از خوشنویسان است که قرآن را با خط نستعلیق کتابت کنند.
به گفته این پژوهش‌گر، در قرآن کتابت شده توسط استاد نوح سرشت، حرکات اضافی و تموج کلام قرآن به درستی انجام شده و چشم بیننده را به خوانش درست هدایت می‌کند.
'نجم‌الدین علامه' هنرمندی که قرآن را در یک صفحه نوشته، اظهار داشت: در سال 1380 زیارت عاشورا را روی بومی در ابعاد 10 در70 سانتی‌متر مربع به نگارش درآوردم و از همان زمان فکر نوشتن قرآن روی یک صفحه ذهنم را مشغول کرد.
وی با بیان اینکه تحریر این قرآن را در 180 روز انجام داده، افزود: نوشتن قرآن روی بوم با خط نستعلیق بسیار مشکل است و در این اثر شما می‌توانید شاهد یکنواختی ویژه‌ای در تحریر آن باشید.
اثر هنری دیگر که شب گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد، قرآن نفیس بافته شده از ابریشم است و 'یوسف مددی' هنرمند این اثر گفت: این قرآن بافته شده از ابریشم در ابعاد 60 در 40 سانتی‌متر مربع و با الیاف ابریشم و به خط پاکستانی است و همزمان با بافتن این اثر، جلد کتاب و جعبه اثر نیز با طراحی خاصی بافته شده است.
'مجتبی کرمی' هنرمندی که قرآن‌کریم را با ترجمه انگلیسی خوشنویسی کرده است، در این مراسم گفت: قرآن‌کریم تاکنون به 180 زبان زنده دنیا ترجمه شده، اما نکته جالب توجه آن بود که 165 سال از نخستین ترجمه دستنویس انگلیسی در ایران می‌گذرد و امروز بعد از این همه سال نسخه‌ای دستنویس از ترجمه قرآن رونمایی می‌شود.
وی افزود: این کار توسط اینجانب و یک گروه هنری 10 نفره و با هزینه شخصی ادامه پیدا کرد و امیدوارم با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کتاب تبدیل شود.
سامانه بازدید مجازی از نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم و مجموعه عکس‌های گرفته شده از مساجد بزرگ جهان اسلام نیز در این مراسم رونمایی شد.
'سعید محمودی‌ازناوه' رییس انجمن عکاسان میراث فرهنگی گفت: این مجموعه عکس شامل 50 اثر از مساجد تاریخی و بزرگ جهان اسلام است و امیدوارم با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مجموعه به یک کتاب ارزشمند تبدیل شود.
'صالح اصغری' مدیر پروژه سامانه بازدید مجازی از نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم نیز گفت: در این پروژه هشت هزار عکس از 200 نمای نمایشگاه گرفته شده و کاربر با ورود به این سایت می‌تواند نمایشگاه را به صورت سه‌بعدی بازدید کند.
به گفته اصغری با توجه به برگزاری نمایشگاه قرآن‌کریم در ماه مبارک رمضان بسیاری از افراد ساکن در شهرستان‌ها امکان بازدید نداشته‌اند و با این سامانه می‌توانند از خانه خود نمایشگاه را ببینند.
وی در پایان تصریح کرد: نکته جالب توجه آن است که هر نمای این سامانه 30 مگابایت است که در سرعت‌های بالای اینترنت نیز دانلود آن به سختی انجام می‌شود، اما در این سامانه کاربر با سرعت بسیار زیاد می‌تواند نمای مورد نظر خود را مورد مشاهده قرار دهد.
نوزدهمین نمایشگاه قرآن کریم تا چهارم شهریور همه روزه از ساعت 17 تا 24 در مصلای تهران برگزار می شود.
 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید