• اخبار

هشتمین کنگره سراسری شعر و داستان جوان هرمزگان به کار خود پایان داد

اختتامیه هشتمین کنگره سراسری شعر و داستان جوان با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار، شاعران و داستان نویسان جوان کشور، اهالی فرهنگ و هنر و جمعی از مدیران استان هرمزگان برگزار و با اعلام بیانیه و آراء داوران و تقدیر از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان .بیانیه هیات داوران در بخش داستان توسط جمشید خانیان و بیانیه بخش شعر توسط بهزاد خواجات به شرح ذیل قرائت گردید:

 ((بیانیه ی هیات داوران بخش داستان هشتمین کنگره ی سراسری شعر و داستان جوان )) 

چقدر خوب است که ما می نویسیم. نوشتن بیرون جهیدن از صف مردگان است؛ و خوب تر این که ادبیات خلق می کنیم. ادبیات به ما می آموزد که چیستیم و چگونه ایم؛ و داستان شکل می گیرد؛ تلفیق واقعیت و خیال. واقعیت، آن است که درست و نادرست اش را با همه ی حواس خود ،‌یک جا،‌تجربه می کنیم؛ و خیال آن است که درست و نادرست واقعیت را به سهم خود، ‌یک جا، استدلال می کنیم . حالا اگر هر چه بیشتر واقعیت را بهتر بشناسیم، بیشتر و بهتر تخیل می کنیم.

 برای ما داوران بخش داستان، تجربه ی هشتمین دوره ی کنگره، هم از جهت کمیت و هم کیفیت آثار رسیده، جالب توجه و تأمل بود. نگارش خلاق، نگاه متعهدانه و توجه به زبان از ویژگی های غیرقابل انکار این آثار به شمار می رود؛ و البته منکر این هم نمی شویم که نقطه ضعف های جدی هم دیده شده است، که فکر می کنیم طبیعی ست، و بدیهی ست که باشد، که در ذات و جوهره ی حرکت،‌ اصلاً وجود دارد. کلمه،‌ گام نویسنده است؛ و کلمه ها، گام های او؛ و داستانی پر از کلمه، گام های تجربه گرای او، در عرصه ی زندگی ست؛ و مگر زنده ها، کم اشتباه            می کنند در گام هایشان؟ ما – هیئت داوران – این کلمه ها را می نویسیم، تا بگوییم:

 1-    زبان، پیش و بیش از هر چیز، وسیله ی ارتباط و وسیله ی بیان افکار و احساسات ماست. باید، دست کم، از این جهت، آن را به خوبی بشناسیم.

2-    لحن بیان، یا لحن راوی روایت، و یا صدای نویسنده در داستان، هر که باشد، باید به خاطر انتخابش، چرایی آن را پاسخی در خور داده باشد؛ وگرنه می پرسیم؛ چرا اول شخص نه، و چرا دوم شخص، و چرا سوم شخص نه.

3-   جذاب ترین و عمیق ترین طرح های داستانی، از فرسنگ ها دورتر از ما نمی آیند، همین نزدیک به خود ماست، همین چیزهایی که دم دست مان هست و مدت هاست که نمی بینیم شان.

 و در پایان این که، جامعه ای که ادبیات مکتوب ندارد، حرف هایش را با دقت کم،‌ غنای کم تر و وضوح کم تر بیان می کند. چقدر خوب است که ما می نویسیم.

  هیئت داوران بخش داستان

 علی رضایی – احمد بیگدلی

 جمشید خانیان

 
((بیانیه هیأت داوران بخش شعر هشتمین کنگره سراسری شعر و قصه ی جوان )) 

به نام خداوند جان آفرین

حکیم سخن از زبان آفرین  

      هشتمین جشنواره ی شعر و قصه جوان کشور در حالی به پایان می رسد که پیشینه ی این حرکت فرهنگی مشترک، سال هاست استان هرمزگان و بندرعباس را به قطبی فرهنگی در عرصه ی شعر جوان کشور بدل ساخته است و همین امر مسئولیت متولیان را در این خصوص،‌ خطیرتر جلوه می دهد. تلاش مسئولان، البته در جشنواره های متوالی همواره قابل رویت بوده است اما هیأت داوران پیشنهاد می کند ضمن ایجاد دبیرخانه ی دائمی این جشنواره در بندرعباس، کمک به انجمن های شعر در کنار برگزاری کنگره مورد عنایت مسئولان محترم قرار گیرد.

 از سوی دیگر باید به شاعران جوان توصیه کرد که تمام حرکت های حرفه ای فرد را معطوف به کنگره نکنند، گرچه چنین کنگره هایی جلوه های تلاش آنان را همواره پاس خواهد داشت.

 هیأت داوران شاعران جوان را به درک شرایط خود و جامعه ی خود توصیه می کند. خواندن، فهم تئوری های ادبی،‌ اما بومی ماندن و اتصال به فرهنگ و ادبیات فارسی، که زاد بوم ما این خاک دامنگیر است و فرهنگی که قرن ها فخر جهان بوده است . ما در کشوری از شعر و شور و ترانه زندگی می کنیم و شنا در این همه شعر و شور به تقویت توانمندی فکری و زبانی ما نیازمند است.

  این هیأت از مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان تشکر کرده و برای تمام مجریان این کار بزرگ سلامت و توفیق آرزومند است.
بهزاد خواجات                       سید محمد سجادی                            بهروز یاسمی


آراء هیات داوران هشتمین کنگره شعر و داستان جوان

 برگزیدگان بخش شعر کلاسیک( غزل) 

محمد جواد آسمان    از استان اصفهان

 مرتضی حیدری آل کثیر    از خوزستان

 پانته آ صفایی        از خمینی شهر

 علیرضا بدیع   از خراسان رضوی

 محمد حسین ملکیان    از اصفهان

 مسلم محبی   از بندرعباس

 مریم حقیقت   از جهرم

 سارا جلو داریان   از کاشان

 صالح دروند   از بوشهر

 سیما نوذری   از بوشهر  

برگزیدگان بخش شعر نو:

 لیلا کرد بچه  از تهران

 مهدی نظارتی زاده   از اصفهان

 آیسا حکمت    از داراب

 اصغر عالی زاده   از تهران

 سحر احمدی    از کرمانشاه

 سید محمد امین جعفری   از شیراز

 مریم ترنج   از اصفهان

 فاطمه سلیمانی   از زنجان

 قربان بهاری   از تهران

 یعقوب سهوزاده    از هرمزگان 


   برگزیدگان بخش داستان:

 عطیه جوادی راد    از اصفهان

 وحیده اسماعیل زاده    از مشهد مقدس

 آنیتا یار محمدی     از تهران

 معصومه اکبری    از زنجان

 رضا داور پناه     از شاهرود

 فریده قلی زاده     از بابلسر

 زهرا اسپید     از هرمزگان

 مصطفی ملا نسب    از هرمزگان

 افسانه چیلکی مقدم   از هرمزگان

 علی شاعلی    از لرستان

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان
۲۰ بهمن ۱۳۸۹ ۱۳:۲۳
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500