نمایش جزییات خبر
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۲۱:۲۳

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در آیین پایانی هشتمین جشنواره شعر فجر: شعر کاراترین ابزار بالندگی فرهنگی انقلاب است

زبان گویای شعر می تواند کاراترین ابزار برای تقویت بالندگی فرهنگی انقلاب به شمار آید؛ زیرا شعر جان شنونده را مخاطب خود قرار می دهد.
وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در آیین پایانی هشتمین جشنواره شعر فجر: شعر کاراترین ابزار بالندگی فرهنگی انقلاب است

به گزارش مرکز رواط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین پایانی هشتمین جشنواره بین المللی شعر فجر در تالار وحدت ضمن بیان این مطلب گفت: خدای بزرگ را شاکریم که از خوان ملکوتی کرم، جوهر آسمانی سخن را بر جان و دل فرزانگان جاری ساخت تا در عبور از حلقه های نسیان، راوی شکوفایی و ملکوتیت جمال و جلال حضرتش باشند و به فضل بی کران خویش، نعمت اندیشیدن و همنوایی با کلمات را به ما عطا فرمود تا در مقام فکرت، حریم دار امانات وجود باشیم که در صحیفه هستی، انسان و قلم همزادان یكدیگرند؛ هم از ان رو که دانایی و فرزانگی رزق سخن و سخنوری است.

وی افزود: شعر والاترین مقام سخن زمینیان در حضور حضرت باری تعالی است و شاعران طلایه داران سرزمین فجر سرور و فاتحان قید غرورند و کلید داران ملک امانت و رمز گشایان حضرت حضور و سخن سالاران اقلیم جانند.

جنتی ادامه داد: اکنون به گواه تاریخ، شاعران ما بخشندگان گوهرهایی هستند که به مدد صداقت و سلامت طبع خویش، از اقیانوس معارف الهی صید کرده اند و هر کدام از ایشان چراغداران و روشنگران راه های پر خار و خطری هستند که انسان برای نیل به رستگاری به ناگزیر مسافر آن وادی هاست.

وی گفت: اکنون به برکت این چشمه سارهای جاودانه در شعر فارسی است که تشنخ کامان صواب، جرعه نوش زلال معرفت در ادبیات فارسی هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما مفتخریم که شعر، هنر ملی ما ایرانیان است و این هنر با پرورش یافتن در مهد پر برکت کوثر، چشم و چراغ فرهنگ و ادبیات غنی ما ایرانیان است زیرا شعر ما تربیت یافته در مهد اندیشه های ناب اسلامی است و به برکت این نعمت حیات بخش است که اکنون به مرتبه ای والا در جهان سخن رسیده و توانسته است فراتر از لحن و صوت و گفت و الفبا و گفتار و نوشتار در شش جهت هستی چاووش خوان فضیلت هایی انسانی باشد.

وی اظهار کرد: ما ایرانیان با شعر پای به این عالم خاکی می گذاریم، با شعر زیست می کنیم و شاعرانه هم می میریم، بنابراین زندگی ایرانیان خود جشنواره ای عظیم از شعر و دلدادگی است؛ دلدادگی به دین و میهن. شگفتا که فردوسی پاکباز، غرور تاریخی ملت ایران را پس از دویست سال خاموشی با کمک شعر فارسی زنده ساخت.

جنتی گفت: شاید بتوان بی اغراق اذعان کرد که مهمترین هنر ایرانیان، شعر است، آنچنان که تمامی جنبه های هنری اعم از آرایه های ادبی و تصویر سازی های گوناگون در شعر تجلی یافته است. در شعر ایرانی، نقاشی و طراحی، موسیقی و مجسمه سازی و سایر هنرها متجلی است و در حقیقت شاعران متقدم، تمام توان هنری خویش را در شعر متجلی ساخته اند و به همین دلیل است که شعر فارسی از سده پنجم تا سده نهم به قله معنا و زیبایی صورت و قالب دست یافت و بعد از آن تا این زمان نیز هنوز بستر ساز آفرینش آثار ماندگار و شاعران خوش قریحه و صاحب سبک است.

وی افزود: هنوز مردم ایران با شعر بیش از دیگر هنرها مانوسند و صبح خود را با شعر آغاز می کنند و شام شان را با شعر به پایان می برند.

جنتی ادامه داد: از آنجا که هر ایرانی بالقوه یک شاعر است در نتیجه شعر شناس قابلی هم هست، از همین روست که خود مردم هستند که تصمیم می گیرند جچه شعری در یادها بماند و کدام شعر به زنگار فراموشی سپرده شود. به همین خاطر است که در این سرزمین، تنها شاعرانی باقی می مانند که برای مردم شعر گفته باشند بنه برای حاکمان.

وی افزود: شعر نزد ایرانیان "آرمان شهر" نیست اما بازگو کننده آرمان های این ملت است؛ بازتاب خرد جمعی ایرانیان، زیرا این مردم به خوبی آموخته اند چگونه مقصود خود را در قامت شعر بیان کنند.

جنتی با تاکید بر اینکه شعر هنر ملی ایرانیان است و مردم ما وارث شریف ترین صدای شعر جهانند ادامه داد: شعر اصیل ایران، با پشتوانه دو هزار ساله خود، گوهر تابناک فرهنگ و هنر این سرزمین به شمار می رود  وبی تردید برای پیشرفت فرهنگ و عواطف انسانی، عقلانی و ادراک درست مناسبات ارزشی و اجتماعی جامعه، به شعری نیازمندیم که مورد پذیرش جامعه باشد و مردم آن را زبان گویای خویش بدانند. شعر باید از تقابل و تعاملی سازنده بین هنرمند و مخاطب برخوردار باشد آنچنان که مبانی تکامل روح انسانی را فراهم سازد.

وی گفت: ادبیات امروز رسانه ای انتقادی است و انتقاد شیواترین شیوه های خود را در شعر برای همه به یادگار گذاشته است. شاعر آزاد است، خوب می بیند، خوب می شنود، خوب تحلیل می کند، خوب تصویرمی کند و در نهایت غم و شادی و نقد خویش را در قالب واژه های موزون می آفریند و این آفریدن چون از دل بر می آید لاجرم بر دل می نشیند. پس شاعر به عنوان آفریننده اثری هنری حرمت دارد و باید بر صدر نشیند و بر چشم جای گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به گواه تاریخ معاصر ما، دمیدن خورشید انقلاب اسلامی در میهن هعزیزمان برگی زرین را بر تاریخ تمدن سرزمین های اسلامی افزوده و آستانه روشنایی و تجدید، حیاتی دوباره را بر طلایه داران ملک دانش و بینش و ادب و سخن گشوده است.

وی افزود: به برکت این گشایش، شعر و شاعران ایران پا به پای دیگر عرصه های اندیشه ای در کشور عزیزمان حضوری روشن، پویا و بالنده را به یادگار نهادند. شعر توفنده انقلاب اسلامی، پیام گستر اندیشه هایی گردید که عدالت، برادری، پاکی و پاکدامنی را می سرود و واژه آسمانی شهید، مقامی روشن در شعر انقلاب شد و در سخن سالاری به بار نشست.

جنتی اظهار کرد: شعر در دوران هشت سال دفاع مقدس، جانانه ترین تعابیر آسمانی از ایثار، وطن دوستی، جوانمردی، نوعدوستی، صداقت، راستگویی، استواری در عقیده و ایمان و خلوص رزم آوران عرصه های شور و شهامت را نگینه شعر دفاع مقدس و پایداری ساخت؛ و شهادت تحفه ای آسمانی بود که در شهد سخن جوشا شد و چشم هشد و رودهای جاری را تا دریای حقیقت راعبر شد.

وی گفت: انچه در داخل کشور به عنوان شعر عرضه می شود و فرآورده پس از انقلاب اسلامی است، تماما آثار انقلاب تلقی می شود و همه شاعران علی رغم تنوع سلایق به نوعی شاعران انقلاب هستند.

جنتی افزود: حضور تمام چهره های متنفذ ادبی در جشنواره هشتم، نشان از همگرایی ئ همدلی در این دوره از جشنواره و جمع شدن همه سلایق، سبک ها و حتی گرایش های سیاسی در زیر چتر این رویداد مهم ادبی داشت.

وی ادامه داد: جشنواره شعر در این دوره سعی کرد بدون در نظر گرفتن جریان های سیاسی در فضایی آرام و آزاد همه شاعران انقلاب را به حضور در این رویداد ادبی دعوت کند و شاهد رونق و پویای بیش از پیش این دوره باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این دوره از جشنواره ویژگی هایی داشت که از جمله می توان به تقویت جنبه علمی و توجه به خلاقیت در آفرینش شعر، توجه ویژه به شعر کودک و نوجوان، شعر بومی و اقلیمی و رقابت کتاب های شعر اشاره کرد.

وی با اشاره به شاعران جوان به عنوان امید آفرینان آینده کشور در عرصه های ادب و سخن افزود: جهان امروز تشنه معارف و فضیلت هایی است که سرچشمه های آن در فرهنگ و ادب ایران اسلامی جاری است و بی شک یکی از وظایف عر، روشنگری و معرفی فضیلت گم شده ای است که انسان در جهان معاصر از فقدان آن در عتاب است.

جنتی ادامه داد: اکنون شعر امروز ما در جهان  پنجره ای رو به آفاق روشنگری گشوده است. و تلالو این روشنی را می توان در قابلیت شاعران و دلسوزانی مشاهده کرد که در ادبیات انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و پایداری، آستانه گفتمانی جهانی با ادیبان، سخن سنجان و سخنوران را گشوده اند و با انسان در جهان معاصر از فضیلت هایی سخن می رانند که مردم شریف ما در سی و هفت فجر گذشته با همه وجود به تجربه آن نشسته اند.

وی گفت: امیدوارم بخش بین الملل جشنواره نیز بیش از پیش تقویت شود تا شاهد بازگشایی افق هایی تازه تر در شعر به ویژه برای نسل جوان باشیم؛ زیرا شعر فارسی قابلیت جهانی شدن را بسی بیش از این داراست و این آرمان محقق نمی شود مگر آنکه اجازه دهیم جوانان راه های ارتباط با دنیای امروز را بهتر بشناسند تا بتوانند به زبان جهانی اندیشه های فاخر انقلاب را با جهانیان در میان بگذارند.

جنتی ادامه داد: ایران همیشه آغوش خود را بر روی شاعرانی از حوزه فرهنگی تاجیکستان، افغانستان و هند گشوده است. تاثیری که حافظ  بر گوته گذاشته است و دیوانی که این شاعر آلمانی با الهام از حافظ سروده است جای بسی تامل دارد. شعر فارسی کاملا بر فرهنگ ها و زبان های مجاور چون شبه قاره هند و زبان های عربی و ترکی تاثیر داشته است. اکنون می توانیم بار دیگر به دوران اوج تاثیر گذاری فرهنگی خود بازگردیم.

وی افزود: در هشتمین فجر فرهنگ و سخن، شعر های شما جان پناهی از عاطفه و تخیل را در خانه زبان مادری مان برافراشته است و امروز همه وامداران زبان و ادب فارسی، فردوسی، رودکی، حافظ، سعدی، عطار تا شاعر شهید، میزبان شما و اندیشه های ناب و تخیل فرهیخته شمایند.

در بخشی از این مرام بیانیه هیات داوران هشتمین دوره جشنواره بین المللی شعر فرجر توسر محمد علی بهمنی قرائت شد.

در پایان این مراسم که با حضور جمعی از معاونین و مشاوران وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی و جمعی از اصحاب شعر و ادب برگزار شد؛ برگزیدگان این دوره از جشنواره در بخش های مختلف از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شدند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید