نمایش جزییات خبر
۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ۱۷:۵۱

نایب رئیس شورای عالی سینما:سینمای ایران چشم انداز روشنی در پیش رو دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : با عنایت ویژه رییس جمهوری و اختیاراتی که به شورای عالی سینما واگذار شده،آینده و چشم انداز خوبی را برای سینمای کشور پیش‌بینی می‌کنیم.
نایب رئیس شورای عالی سینما:سینمای ایران چشم انداز روشنی در پیش رو دارد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ،" سید محمد حسینی" با بیان این مطلب افزود:حمایت‌های همه دستگاه‌ها و اهالی سینما به تکمیل زیرساخت های سینمایی در کشور منجر خواهد شد و به دنبال آن شاهد ارتقای تولیدات سینمایی هم از جهت کمی و هم از جهت کیفی نیز خواهیم بود.

* سازمان سینمایی بزودی تشکیل می‌شود

حسینی گفتد: به دلیل اهمیت سینما و تاثیرگذاری آن در جامعه ، در نخستین جلسه شورای عالی سینما قرار شد که این سازمان سینمایی تشکیل شود، این سازمان باید سیر اداری خودش را طی می‌کرد،‌ ابتدا باید در شورای عالی اداری کشور مطرح و تصویب می شد که این کار صورت گرفته است.
وی گفت: شورای عالی سینما سه ماه برای مشخص کردن ساختار و جایگاه این سازمان مهلت تعیین کرده که با همکاری معاونت راهبردی ،برنامه ریزی و منابع انسانی رییس جمهوری به دنبال تثبت جایگاه آن هستیم.
نایب رئیس شورای عالی سینما افزود: معاونت سینمایی اعتبارات محدودی داشت، اما با تبدیل آن به سازمان اعتبارات آن نیز بیش از گذشته خواهد شد.
حسینی خاطر نشان کرد: زمانیکه بحث سازمان سینمایی مطرح می شود به این معناست که توجه به این حوزه بیشتر خواهد شد و تحقق این هدف مستلزم اعتبارات بیشتر است.
وی اضافه کرد:باید در کل مقررات و قوانین سینما بازنگری اساسی صورت گیرد، و از نو یک ضوابط جامعی تدوین و ارائه شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اگر خلائی از نظر قوانین وجود دارد، باید توسط مجلس تصویب شود و اگر نیازی به تصویب قانون جدید نیست و تغییرات در حد آئین نامه است، این بازنگری در خود دولت یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام خواهد شد تا قوانین حاکم بر سینما روزآمد و همه ضوابط شفاف و روشن شود.
حسینی یادآور شد: تلاش می‌کنیم که هم وظایف دولت معلوم باشد و هم وظایف اصناف، لذا تکلیف همه این مسائل ظرف مهلت تعیین شده، روشن خواهد شد.

* کسی که درباره موضوعی خبر ندارد، بر اساس ذهنیت خود، اظهار نظر نکند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد آور شد : از ابتدای طرح موضوع سازمان سینمایی از همه صاحبنظران این عرصه تقاضا کردیم اگر پیشنهاد‌و یا راهکارهایی دارند ارائه کنند.
وی افزود: مشکلی که ما امروز داریم اظهار نظر کسانی است که اطلاعی از چند و چون طرح ها ندارند، لزومی ندارد، کسی که درباره موضوعی خبر ندارد، بر اساس ذهنیت خود، اظهار نظر کند.
حسینی گفت: این ارزیابی‌های نادرست در روند کار اختلال ایجاد کرده می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ما کارها را با جدیت دنبال می‌کنیم، اما نباید عجله‌ای در این مسئله داشت، چون باید مبنای دقیقی تعیین شود تا سازمان بتواند مشکلات سینمایی کشور را کم کرده و درصدد رفع آن برآید.

* درباره موضوعات کشورهای مختلف ایران آماده ساخت فیلم سینمایی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به لزوم حضور سینمای ایران در پرداخت موضوعاتی مثل مسائل خاورمیانه، فاجعه سومالی و... از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساخت فیلم های سینمایی خبر داد.
وی هدف از این کار را حفظ وحدت جهان اسلام عنوان کد و گفت: سیل سال گذشته پاکستان از جمله موضوعاتی است که سینمای ایران قرار است درباره آن فیلم و اثر سینمایی و مستند تولید کند.
حسینی خاطرنشان کرد:ما در ایران بعد از انقلاب اسلامی، رویکردی را در جهت حفظ "وحدت" و "انسجام" بین کشورهای اسلامی آغاز کرده‌ایم. بعنوان مثال فیلم "33 روز" که درباره جنگ لبنان ساخته شد نمونه‌ای از کار بر روی مشترکات است.
نایب رئیس شورای عالی سینما تصریح کرد: امروز مشکلاتی که جهان اسلام از جمله در افغانستان و عراق با آن مواجه است و یا سیل سال گذشته پاکستان که ما درباره این موضوع فیلم سینمایی می‌سازیم که این مسائل در سطح جهان مطرح شود، و آنچه که در سومالی می گذرد موضوعاتی است که باید محور ساخت فیلم مستند و ... قرار گیرد تا وجدان بشری را متوجه این فاجعه عظیم کند.
حسینی تاکیدکرد:بیگانگان ،صهیونیست ها و غربی‌ها که دم از حقوق بشر و صلح می‌زنند، امروز در برابر میلیون‌ها انسان که جانشان در خطر هست، سکوت کرده‌اند. آنها که از قدیم دشمن اسلام بودند، پروژه اسلام هراسی را دنبال می‌کنند و فیلم‌هایی می‌سازند که چهره مسلمان‌ها را خشن و جنگ طلب جلوه می‌دهد.
عضو شورای عالی سینما تصریح کرد:هنرمندان کشورهای اسلامی به جای تفرقه انگیزی، باید دست به دست هم بدهند و فیلم‌هایی بسازند که چهره مسلمان واقعی و جامعه اسلامی را نشان دهد.

* سریال موهن "الحسن و الحسین" را گروه‌های افراطی وهابی حمایت کرده اند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سریال موهن "الحسن و الحسین"  گفت: تنها حامیان و حمایت کننده این سریال در کشورهای اسلامی، گروه‌های افراطی وهابیون هستند که هیچ‌گونه پشتوانه‌ و وجه ای میان مسلمانان ندارند.

*جمهوری اسلامی ایران در تولید سریال‌های مذهبی بر مشترکات تأکید دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلای درباره ساخت سریال "الحسن و الحسین"‌ و موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر این اقدام موهن و پاسخ داد: تنها حامیان این سریال در کشورهای اسلامی، گروه‌های افراطی وهابیون هستند که هیچ گونه پشتوانه‌ای میان مسلمانان ندارند. سازندگان این سریال به جای پرداختن به این موضوعات باید دنبال سوژه‌های مشترکی باشند که وحدت میان مسلمانان را تقویت کنند.
حسینی تاکید کرد: ایران بعد از انقلاب اسلامی الگوی خوبی برای ساخت فیلم‌های مذهبی و دینی است.
 وی به ساخت سریال‌هایی همچون "امام علی(ع)"، "تنهاترین سردار" و "حضرت مریم(س)" اشاره کرد و آن را از توانمندی‌های ایران در این حوزه دانست.
حسینی افزود: ما در همه این سریال‌ها بر مشترکات تاکید داریم  به طوریکه پیروان سایر ادیان موحد هم توصیف‌های قرآنی در این سریال‌ها را جذاب می‌دانند و همین‌ها تائید می‌کند که ما همواره به دنبال همگرایی بین ادیان و مذاهب مختلف بوده و هستیم.
وزیر ارشاد تصریح کرد:متاسفانه این سریال موهن "الحسن و الحسین" که از تلویزیون‌های برخی از کشورهای اسلامی پخش می‌شود؛ به جای استحکام بخشیدن وحدت و همبستگی میان مسلمان‌ها، تفرقه ایجاد می‌کند.
حسینی ضمن انتقاد از سازندگان سریال موهن"الحسن و الحسین" اظهار داشت: در این فیلم چهره‌ای از ائمه معصوم (ع) و از حضرت زینب‌(س) تصویر شده که از نظر علمای اسلامی خلاف موازین اسلامی و دیدگاه فقهی است.

* سازندگان سریال موهن "الحسن و الحسین" بخشی از تاریخ اسلام را تحریف کرده‌اند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: سازندگان و تهیه کنندگان این سریال موهن با تحریف بخشی از تاریخ اسلام می‌خواهند به گونه‌ای جلوه دهند که گویا در دوران ائمه اطهار (ع) هیچ گونه اختلافی وجود نداشته است اما بعدها شخصی به نام "عبدالله‌بن صبا" پیدا شد که شیعه را بنیان گذاشت. در صورتی که مدت‌ها پیش پاسخ اینگونه شبهات بی‌اساس داده شده و شخصیت‌های برجسته‌ای همچون علامه عسگری(ره) ثابت کرده‌اند که این شخص وجود تاریخی نداشته است که بتواند سرمنشأ مکتب تشیع باشد!
حسینی تأکید کرد: ساخت این سریال نه تنها مخالفت علما و مراجع شیعه را به دنبال داشت بلکه علمای اهل سنت نیز نسبت به ساخت آن و اهانت به ساحت ائمه اعتراض کردند، چرا که آنها نیز اگر چه به معصوم بودن اهل بیت پیامبر‌(ص) معتقد نیستند، ولی نسبت به این بزرگان علاقه و محبت دارند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید