نمایش جزییات خبر
۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ۱۷:۳۱

وزیرارشاد:جوانان اگراهل مطالعه و منطق نباشنددستخوش هجمه دشمنان خواهندشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در مقابله با جنگ نرم فکری نابرابردشمنان باید انسجام کاملی داشته باشیم،تاکید کرد:جوانان در این برهه اگر اهل فکر،مطالعه ومنطق نباشند دستخوش هجمه دشمنان خواهند شد.
وزیرارشاد:جوانان اگراهل مطالعه و منطق نباشنددستخوش هجمه دشمنان خواهندشد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،سید محمدحسینی' شب گذشته در حاشیه بازدید از نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن در نشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران که تا ساعت 2 بامداد به طول انجامید ،افزود: باید برای غلبه در جنگ نرم دشمن باهماهنگی‌های لازم بیش از گذشته منسجم‌تر عمل کرد.
وی گفت: همانطور که در دوران دفاع مقدس نیروهای مختلف هماهنگ با هم عمل می‌کردند و این هماهنگی موجب شده بود که دشمن با وجود مرز طولانی با ما نتواند از هیچ نقطه‌ای به داخل کشور وارد و ضربه ای وارد کند.
حسینی خاطر نشان کرد :هم اکنون نیز باید در مقابله با جنگ نرم دشمنان انسجام کاملی بین همگان وجود داشته باشد تا دشمنان نتوانند از روزنه‌های ایجاد شده به کشور هیچگونه ضربه ای وارد کنند.
وی گفت: در جلسات مختلف شورای فرهنگ عمومی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت تلاش می‌کنیم تا همگرایی بین دستگاه‌های مختلف بیشتر شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: مصمم هستیم بحث مهندسی فرهنگی امسال نهایی ‌شود و در آن وظایف دستگاه‌های دولتی، خصوصی تعیین شده و هر نهادی وظیفه خود را می‌داند و همین شفافیت از موازی‌کاریها در فعالیت‌های فرهنگی جلوگیری خواهد کرد.

* سرانه مطالعه در کشور باید بیشتر از گذشته باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور تصریح کرد: کشوری که در مقابل نظام سلطه جهانی علیرغم تمامی تهدیدها ،تحریم ها و سختی ها ایستاده انتظار است مردم آن بیشتر اهل مطالعه باشند.
حسینی با تاکید انجام اقدامات لازم به منظور افزایش سرانه مطالعه در کشور ،گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی شاهد عنایت ویژه رهبر معظم و فرزانه انقلاب به موضوع کتاب بوده و هستیم و تا به حال نیز معظم له رهنمودهای بسیار ارزنده‌ ونافع و مفیدی ارایه کرده‌اند.
وی اضافه کرد: ایشان یک کتابخوان حرفه‌ای و همیشه در حال مطالعه هستند و با آخرین وضعیت کتاب نیز آشنایی کامل دارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه رهبری اقداماتی که در زمینه فرهنگ کتابخوانی انجام شده است را پیگیری می‌کند،ایشان سرانه مطالعه کتاب را در کشور ناکافی دانسته اند، گفت: این حرف کاملا منطقی است و کشوری که در مقابل نظام سلطه جهانی ایستاده باید بیشتر اهل مطالعه باشد.
وی ادامه داد: استکبار سرمایه‌گذاری بسیاری انجام داده است که در جنگ نرم پیروز شود در فتنه سال 8 شاهد بودیم اگر جوانان ما اهل مطالعه نباشند چه بسا تحت تأثیر این هجمه قرار می‌‌‌‌گیرند.
حسینی اظهار داشت: کشورهایی که خواهان توسعه هستند انتظار می‌رود از تمام دستگاه‌ها ـ‌ از آموزش و پرورش تا صدا و سیما که فراگیری گسترده‌ای دارند و ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌ـ‌ با صلابت بیشتری در پی گسترش فرهنگ کتابخوانی باشند و در این زمینه وزارت ارشاد، در پی آن است مدارس را به کتابخانه مجهز کند و تازه‌های کتاب را در اختیار مدارس قرار دهد و مسابقات کتابخوانی نیز در سطح آنها بیشتری برگزار کند.
حسینی خاطر نشان کرد: وزارت ارشاد با خرید کتاب سرمایه‌گذاری بیشتری در این امر می‌پردازد و با برخی از رسانه‌ها مذاکره شده تا آنها اهتمام بیشتری به معرفی کتاب داشته باشند و از ابزار هنر و نمایش و سینما نیز برای معرفی کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی استفاده کنیم.
وی افزود: ماموریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کانون فرهنگی هنری مساجد این است که کتابخانه‌ها را گسترش دهند.
وی یاد آور شد:هم اکنون در کشور پنج هزار کتابخانه باز و سه هزار و 800 کتابخانه مخزن‌دار وجود دارد که کتابخانه باز قابلیت توسعه بیشتر را دارد.
حسینی اظهار داشت:برای گسترش کتابخوانی در روستاها حداقل کار این است که کتابخانه کانون مساجد را در آنجا گسترش داده و در صدد و گسترش تجهیز کتابخانه مدارس روستا نیز باشیم.
وی ادامه داد: امسال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث پیوست فرهنگی را دنبال کرده که همه دستگاه‌ها در کنار ایجاد هر پروژه ای به مسائل فرهنگی نیز توجه داشته باشند.
حسینی در عین گفت: همیشه مشکل اصلی ما، مشکل سخت‌افزاری نیست بلکه بسیار دیده شده که از همین امکانات موجود نیز استفاده بهینه نمی‌شود.
وزیر ارشاد ادامه داد: در حال حاضر در برخی استان‌های کشور مانند استان هرمزگان در خانه‌های بهداشت روستایی، کتاب در دسترس مردم قرار گرفته است، این کاری ابتکاری است اما باید تنگ نظری‌هایی که در دستگاه‌ها وجود دارد، مرتفع و روحیه همگرایی ایجاد شود و هر کار مفیدی انجام می شود، همه کمک کنند.

* امروز دغدغه‌های قرآنی کشور به آموزش صرف قرائت و تلاوت قرآنی محدود نمی‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهتمام جمهوری اسلامی ایران درامر ریشه‌کنی بی‌سوادی قرآنی اظهار داشت: هم اکنون اهتمام به قرآن در همه وجوه زندگی ما مشاهده می‌شود و دیگر دغدغه ما آموزش صرف قرائت و تلاوت قرآنی نیست، بلکه از ابزارهای مختلف برای انتقال مفاهیم قرآنی استفاده می‌شود.
حسینی افزود: سال گذشته در منظومه 'جشنواره‌های قرآنی آیات' از هنرهای تجسمی، فیلم مستند و کوتاه، شعر و ادب، استفاده شد تا مردم به معارف ناب قرآن گرایش زیادی داشته باشند.
وی گفت: همین برنامه‌ها موجب شده تجربه موفقی در ساخت فیلم‌های سینمایی بدست آوریم و بخش عمده‌ای از فیلم‌های ما با محوریت قصه‌های قرآنی ساخته شده اند که این فیلم‌ها برای مردم کشورهای اسلامی نیز جاذبه دارند.
حسینی افزود: اگر در کشورهای مختلف نیز فیلم‌های خوبی در این زمینه ها ساخته شده ما از آنها دعوت می‌کنیم در بخش بین‌المللی نمایشگاه قرآن شرکت کنند تا هم ما با دستاوردهای آنها آشنا شویم و هم آنها با توانمندی‌های ما در حوزه قرآن بیشتر آشنا شوند.

* برنامه‌های مختلفی برای انتقال مفاهیم قرآنی به کشورهای اسلامی داریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، افتتاح بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن را حرکت نافع و مفید دانست و گفت: این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم تبلیغات گسترده‌ای علیه ما در خارج از کشور می‌شود و حتی در داخل کشورهای اسلامی گروه های افراطی چون وهابیون مدعی هستند قرآن ایرانی‌ها قرآن دیگریست!
وی تصریح کرد:وقتی مردم از نقاط مختلف دنیا در این نمایشگاه حضور می‌یابند و پی می‌برند این گروه‌ها حرف‌های مهملی زده اند، آثار و برکات بخش بین‌الملل نیز بیشتر آشکار می‌شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نتیجه و ثمرات حضور جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورهای خارجی و ارایه محصولات قرآنی از جمله سریال‌ها، فیلم‌ها ، نرم افزارهای تولید شده،‌ خاطر نشان کرد: در آینده برنامه‌های مختلفی برای انتقال مفاهیم قرآنی به مردم کشورهای اسلامی داریم که انشاالله در موقع خودش اطلاع رسانی کامل خواهد شد.
حسینی به تولید فیلم‌ سینمایی 'ملک سلیمان (ع)' و سریال فاخر 'مختارنامه' اشاره کرد و گفت: این‌ها می‌توانند الگویی برای کشورهای اسلامی باشند. همانطور که صدا و سیمای جمهوری اسلامی به الگویی برای راه‌اندازی ده‌ها شبکه اسلامی تبدیل شده و در کشورهای مختلف اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی تاسیس شده است. همه اینها نشان‌دهنده این است که ما می‌توانیم منشأ تحولات بزرگی در جهان اسلام باشیم.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید