نمایش جزییات خبر
۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۰۳

علامه حسن‌زاده آملی در دیدار وزیر ارشاد :پناه بردن به عرفان توحیدی زمینه بروز عرفان های کاذب را از بین می برد _ عدم شناخت عرفان ناب اسلامی، زمینه‌ساز گرایش به عرفان‌های ساختگی است

علامه حسن زاده آملی با تاکید بر ضرورت فراهم ساختن زمینه آشنایی جوانان با عرفان ناب اسلامی و حقیقت اسلام، اظهار داشت: پناه بردن به عرفان توحیدی و ناب شیعی فرصت ظهور و بروز عرفان‌های کاذب را از بین می‌برد .
علامه حسن‌زاده آملی در دیدار وزیر ارشاد :پناه بردن به عرفان توحیدی زمینه بروز عرفان های کاذب را از بین می برد    _ عدم شناخت عرفان ناب اسلامی، زمینه‌ساز گرایش به عرفان‌های ساختگی است
این اندیشمند علوم دینی در دیدار با "سید محمد حسینی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عدم شناخت عرفان ناب اسلامی را زمینه‌ساز گرایش به عرفان‌های ساختگی دانست و تصریح کرد: دین خدا عرفان است، معرفت الله است و قرآن برای تزکیه و تطهیر ما، از جانب خدای متعال آمده است، تا صاحب قلب سلیم بشویم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت کتاب و ترویج کتابخوانی در کشور اشاره کرد و گفت: کتاب به معنی سفره غذاهای معنوی انسانها به خصوص برای نسل جوان اجتماع است، کتاب باید انسان ساز بوده و در تشکیل مدینه فاضله نقش داشته باشد و غرض و منظور نویسنده آن، نشر بذر معارف در نفوس مستعد باشد.
آیت الله حسن زاده از کتاب به عنوان بهترین وسیله برای رسیدن به آرمان‌های ارزشمند دنیوی و اخروی است، یاد کرد و افزود: اهالی قلم در این عرصه دارای وظیفه بسیار خطیر و سنگین هستند و همه باید بکوشند تا کتاب و کتابخانه در همیشه ایام زنده نگاه داشته شود.
دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با علامه حسن زاده املی 11
وی تکریم و پاسداشت مقام مشاهیر، مفاخر و بزرگان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اقدامی بسیار ارزنده و پسندیده توصیف کرد و گفت: اگر امروزه ما به چنین علوم، دانش و پیشرفتی دست یافته‌ایم، نتیجه تلاش و زحمات بی‌وقفه و طاقت فرسای دانشمندان و بزرگان گذشته است و باید شخصیت، منزلت و جایگاه رفیع آنان برای نسل جدید جامعه معرفی و تبیین شود.
این استاد فلسفه و حکمت ضمن ابراز امیدواری نسبت به عزت و اعتلای جوانان کشور و ارتقای آنها به درجه نامور، فاضل و دانشمند، تصریح کرد: ایجاد مدینه فاضله کامل مستلزم ترویج فرهنگ کتابخوانی و حمایت از اهالی قلم در جامعه برای نیل به این مهم است.
وی با قدردانی از اقدامات مؤثر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رشد و ارتقای جایگاه فرهنگ و هنر در حوزه‌های مختلف، بسترسازی فرهنگی، مقابله با تهاجم فرهنگی بیگانه و جلوگیری از ورود و نفوذ فرهنگ غربی با تولید و عرضه محصولات فرهنگی و هنری متنوع را از دستاوردهای مثبت این وزارتخانه برشمرد.
این مرجع جهان تشیع به جوانان توصیه کرد تا همت بگمارند که نهال وجود شریفشان شجره طیبه طوبایی شود و مراقبت و مواظبت از خود را فراموش نکرده و کشیک نفس بکشند که این صنع الهی را که وجود شریف آنهاست، به دست هوی و هوس نداده و آن را تباه نکنند.
وی با بیان اینکه آن کسی که سرمایه علمی دارد، حرفش پخته، قلمش سنگین و وزین و آثار وجودش ارزشمند خواهد بود، اظهار داشت: کتاب وجود انسان آن گوهر ماورای طبیعت است که نامش نفس ناطقه و روح و روان می‌باشد، همان حقیقتی که علوم و معارف هرچه در آن بریزند سعه وجودی و نورانیتش بیشتر شده و گنجایشش نیز به مراتب بیشتر خواهد شد.
علامه حسن‌زاده آملی درباره لزوم برگزاری نمایشگاه های کتاب نیز گفت: نمایشگاه کتاب درحقیقت، تجدید عهد و یادآوری احیای کتاب، فرهنگ، علوم، معارف و آشنایی با علم و عالم است.
وی به نامگذاری هفته کتاب که ایام خاصی را برای اینگونه کمالات انسانی و اسباب و علل مدینه فاضله شدن اجتماع قرار داده‌اند، اشاره کرد و گفت: درحقیقت به لحاظ اهمیت مقصود و مطلوب است که در سال، یک هفته را به نام هفته کتاب قرارداده تا یک هشدار، تأکید، تشدید و تشویقی برای نفوس مستعد باشد و انسان غذای روحی و معنوی خودش را فراموش نکند.
این عالم برجسته خاطرنشان کرد: نمایشگاه و هفته کتاب یک آگاهی و تنبه است برای اشخاص که آن باطن، اصل و مغز را فراموش نکنند و فقط قشر را زینت نکرده و نپرورانند که امیدواریم از این نامگذاریها که دلسوزان اجتماع برای تنبه و آگاهی دادن به اجتماع انجام می‌دهند، همه اقشار جامعه بهره مند شوند و برای آنها مایه هوشیاری باشد.
وی در ادامه نقش کتاب را در پی‌ریزی تمدن بشری و ساخته شدن آنها مهم و اساسی عنوان کرد و اظهار داشت: کتاب‌های وزین و ارزشمندی که در جامعه و کتابخانه‌های کشور در رشته‌های گوناگون موجود است و همواره مفید و مثمر ثمر بوده‌اند، نتیجه زحمات طاقت ‌فرسای بزرگان و دانشمندان گذشته است که امروز به عنوان میراث ماندگار در اختیار ما قرار دارد.
علامه حسن زاده تاکید کرد: کتابت، ثبت تاریخ و وقایع، مکتوب شدن میراث و آثار نوشته‌ها باعث شده تا تجربیات، اندیشه‌ها و عقاید گذشتگان، بزرگان و علما نسل به نسل از گذشته تا به امروز برسد که هریک از این آثار برکات و تجربیات ارزشمند و ماندگاری را با خود به ارمغان داشته‌ است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تشریح فعالیت‌ها و عملکرد آن وزارتخانه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری، اظهار داشت: اکنون در دوران جنگ نابرابر نرم فکری قرار داریم و این شرایط حساس می‌طلبد با بکارگیری تمامی ظرفیت‌ها و فعالیت‌های گسترده فرهنگی و هنری به مقابله با دشمنان بپردازیم.
"سید محمد حسینی" افزود: مسوولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه جنگ نرم بسیار خطیر و سنگین است و باید با انجام فعالیت‌های پر جاذبه، با محتوا و گسترده ایجابی، جوانان را جذب کنیم.
وی تکریم و بزرگداشت مشاهیر، مفاخر و بزرگان را از اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی کرد و اظهار داشت: مصمم به نهادینه کردن این سنت حسنه در کشور هستیم و نخواهیم گذاشت شخصیت‌های نامدار و مشاهیر و بزرگان به فراموشی سپرده شوند بلکه در معرفی و تبیین آنها به ویژه برای نسل جوان تلاش خواهیم کرد.
دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با علامه حسن زاده املی 9
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن برشمردن نقاط  قوت فرهنگ و هنر ایرانیان تصریح کرد: دنیای امروز تشنه فرهنگ وهنر ایرانی است، بنا به اعلام اکثر کشورهای دنیا، ایران تنها کشوری است که در دنیا سرافراز، سربلند و با اراده وایمان و قدرتی استوار مقابل نظامهای سلطه‌گر و دیکتاتور ایستاده و مقاومت را پیشه کرده و این بیداری اسلام و جوشش و خروش کشورهای مسلمان منطقه نشأت گرفته از همین نگاه و الگوگیری است.
حسینی تأکید کرد: از آنجا‌ که متولی اصلی فرهنگ و هنر در کشور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، مصمم هستیم این مجموعه در پیشبرد اهداف و صیانت از دستاوردها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و نظام اسلامی به الگویی نمونه و مثال زدنی برای دیگران تبدیل شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سال گذشته را سالی پر رونق و پرثمر در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری برای این وزارتخانه ارزیابی کرد و گفت: عملکرد جامع، شفاف و روشن، کامل حوزه‌های مختلف از لحاظ توسعه کمی و کیفی در سطح تهران، استانهای سراسر کشور و همچنین عرصه بین‌المللی گواه بر این مدعاست.
وی اقدامات صورت‌گرفته دولت دهم در موضوعات مختلف فرهنگی و هنری، نسبت به گذشته را همراه با رشد کمی و ارتقاء کیفی قابل توجه دانست و گفت: هر رشد، پیشرفت و کمالی که در کشور در حال انجام است باید موضوع فرهنگ در وهله نخست در آن نهادینه شود.
دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با علامه حسن زاده املی 18
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رویکرد فرهنگی دولت در دور سوم سفرهای استانی اشاره کرد و گفت: علاوه بر پرداختن به موضوعات فرهنگی و هنری هر استان و برطرف کردن نیازهای آنها، موضوع تکریم و بزرگداشت شخصیت مشاهیر، مفاخر و هنرمندان استان مورد تأکید قرار گرفته است. 
حسینی درخصوص برگزاری نخستین منظومه جشنواره‌های قرآنی آیات در کشور نیز توضیح داد: اهتمام ویژه به توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در میان اقشار تأثیر گذار جامعه از جمله مدیران، نخبگان، فرهیختگان و هنرمندان، هدایت فرایندهای هنری و ترویج قرآن کریم به سمت کاربردی کردن زیبایی‌های قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی از سیاست‌ها و راهبردهای این جشنواره است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به برپایی نمایشگاه بین‌المللی قرآن در ماه رمضان گفت: این رویداد بزرگ معنوی نیز همه ساله با اقبال و استقبال چشمگیر مردم روبه‌رو می‌شود و حضور بزرگان، علما و فضلا در این نمایشگاه باعث دلگرمی و ارائه نظرات و رهنمودهای آنها ایجاد انگیزه مضاعف برای ادامه این مسیر خواهد شد.
وزیر ارشاد در این دیدار ضمن قدردانی از علامه حسن‌زاده آملی به خاطر بازدید شان از نمایشگاه بین المللی کتاب که همه ساله انجام میشود ، از ایشان خواست تا موافقت خود را با برپایی کنگره‌ای برای تجلیل از خدمات ارزنده و معرفی بیشتر آثار ماندگار وی اعلام دارند.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید