نمایش جزییات خبر
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۴:۴۷

جنتی بر واگذاری برنامه های دهه کرامت به بخش مردمی تاکید کرد

جشنواره بین المللی امام رضا (ع) یکی از گسترده ترین رویدادهای فرهنگی کشور است که در طول یازده دوره برگزاری به تدریج سیر تکاملی خود را طی کرده و دستاوردهای جدیدی را بر توفیقات گذشته خود افزوده است.
جنتی  بر واگذاری  برنامه های دهه کرامت به بخش مردمی تاکید کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در جلسه شورای سیاستگذاری بنیاد فرهنگی و هنری حضرت امام رضا (ع) ضمن بیان این مطلب گفت: جشنواره امام رضا جشنواره ای است که تمامی کشور در آن شرکت می کنند و همه استان های کشور و بسیاری از مجامع شیعی در خارج از کشور در آن حضوری فعال دارند.

وی افزود: این جشنواره فرصتی است تا در سایه حضرت امام رضا (ع) بسیاری از پژوهشگران، نویسندگان، فرهیختگان و هنرمندان بتوانند آثار فاخر خود را در این حوزه عرضه کنند.

جنتی گفت: جشنواره امام رضا (ع) جزو نادرترین رویدادهای فرهنگی کشور است که دستگاه ها و نهادها علاوه بر وظیفه اداری خود بر اساس باورهای اعتقادی و عشق به حضرت امام رضا (ع) در این زمینه فعالیت و تلاش می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه مشهد  پایتخت معنوی ایرانیان است؛ ادامه داد: جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا (ع) بهانه ای است که آحاد ملت و به خصوص اهالی فرهنگ و هنر بتوانند ارادت خود نسبت به حضرت را نشان دهند.

وی با اشاره به اقدامات مثبت در حوزه این جشنواره افزود: امیدوارم جشنواره دوازدهم  با همت و تلاش دست اندرکاران آن پر بارتر از گذشته برگزار شود .

جنتی اظهار امیدواری کرد: این رویداد بزرگ فرهنگی کشور که جنبه بین المللی هم پیدا کرده است؛ در داخل و خارج از کشور چنان توسعه یابد که آوازه اش در همه شهرها،‌ روستاها و خارج از کشور  در میان شیعیان و غیر شیعیان تاثیر خود را بگذارد.

وی تاکید کرد: لازم است برخی دستاوردهای دوره های گذشته جشنوار امام رضا (ع) بازشناسی شود و بر اساس آن در پیشبرد اهداف آن گام های بعدی را برداشت.

جنتی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با جمعی از برگزار کنندگان حرکت معنوی اعتکاف که از یک مسجد شروع شد و امروز به صورت یک حرکت فراگیر در سراسر کشور تبدیل شده است ؛افزود: این اقدامات نشان دهنده قدرت نهاد سازی جمهوری اسلامی ایران است و در این راستا جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که وقتی طرحی مطرح و تصویب می شود؛ چنان وسعت و گسترش می یابد که به مرزهای خارجی هم گسترده می شود.

وی با تاکید بر فرهنگ سازی جشنواره امام رضا (ع) در جامعه گفت: ترجمه کتاب هایی که معرف فرهنگ رضوی هستند به زبان های رایج دنیا می تواند در معرفی سیره حضرت در جامعه بین الملل کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: باید نسبت به ترجمه درست  توجه ویژه داشت زیرا گاهی بهترین کتاب ها به دلیل ترجمه بد آنها کنار گذارده می شوند و مقصود درست را به مخاطبان نمی رساند.

وی با تاکید بر اینکه معرفی سیره حضرت امام رضا (ع) باید از کودکی آغاز شود افزود: فعال کردن بخش های دانشگاهی کشور نیز یکی از اقدامات موثر در ترویج سیره حضرت امام رضا (ع) در میان جامعه دانشگاهی و جوانان کشور است.

جنتی با تاکید بر واگذاری امور از جمله برنامه های دهه کرامت به بخش مردمی گفت: نهادها و سازمان های دولتی باید بیشتر در امور برنامه ریزی، هدایت و نظارت فعالیت کنند و امور اجرایی را به دست مردم بسپارند.

وی افزود: ضروری است با توجه به نیازهای امروز جامعه سبک زندگی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده بر اساس فرهنگ رضوی و سیره حضرت امام رضا (ع) تعیین شود.

جنتی ادامه داد: در اقتصاد مقاومتی هم که امسال به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامیده شده است، می توان بر اساس سیره حضرت امام رضا (ع) پیش رفت.

وی با اشاره به اولویت بندی برنامه های جشنواره امام رضا (ع) گفت: باید مجموعه فعالیت های این حوزه را اولویت بندی و ارزیابی نمود و از میان آن ها تاثیرگذارترین و عمیق ترین آنها را برای اجرا انتخاب کرد.

در این جلسه اعضای شورای سیاستگذاری بنیاد فرهنگی و هنری امام رضا (ع) با ارایه گزارشی از فعالیت های خود به ارایه پیشنهاداتی در این حوزه پرداختند.

در پایان این جلسه از خادمان برگزیده فرهنگ رضوی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شد و از کتاب های تازه انتشار یافته بنیاد فرهنگی و هنری حضرت امام رضا (ع) و پوستر دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) رونمایی شد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید