نمایش جزییات خبر
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۴:۱۳

وزیر ارشاد تاکید کرد : نمایشگاه کتاب مظهر نمایش اقتدار فرهنگی کشور است

برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فرصتی برای تکریم و درک منزلت و جایگاه اهالی قلم است و دستاوردهای فرهنگی کشور در همه عرصه ها به ویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی، وامدار و مرهون همت کسانی است که فرهنگ و اندیشه خود را در برگ های زرین کتاب می نگارند تا در راستای گسترش ارزش های انسانی آثاری ارزشمند بر جای گذارند.
وزیر ارشاد تاکید کرد : نمایشگاه کتاب مظهر نمایش اقتدار فرهنگی کشور است
 

برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فرصتی برای تکریم و درک منزلت و جایگاه اهالی قلم است و دستاوردهای فرهنگی  کشور در همه عرصه ها به ویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی، وامدار و مرهون همت کسانی است که فرهنگ و اندیشه خود را در برگ های زرین کتاب می نگارند تا در راستای گسترش ارزش های انسانی آثاری ارزشمند بر جای گذارند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در آیین پایانی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که با حضور "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد ضمن بیان این مطلب گفت: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مظهر نمایش اقتدار فرهنگی به ویژه در حوزه کتاب است.

وی نمایشگاه کتاب را میعادگاه اهالی اندیشه و قلم دانست و افزود: نمایشگاه بین المللی کتای تهران در بیست و هفتمین دوره برپایی خود و در طلیعه دولت تدبیر و امید کوشید تا همگان را در "بهشت دانایی" به "ضیافت کلمات" فراخواند.

جنتی گفت: برپاکنندگان و کارکنان بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، حضور شاداب مردم فکور و فرهنگ دوست ایران اسلامی را در این "بهار کتاب" گرامی داشتند و تمام تلاش خود را به کار بستند تا با رعایت اصول مندرج در منشور اخلاقی نمایشگاه، میزبانان شایسته ای برای بازدیدکنندگان شریف و میهمانان عزیز باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این دوره از نمایشگاه با حضور گسترده ناشران داخلی و خارجی و با همکاری بیش از 70 نهاد و سازمان و تشکل نشر برگزار شد و گام های بلندی برای هم افزایی همه نهادها و موسسات همکار برای برپایی نمایشگاهی با شکوه تر و با کیفیتی برتر، برداشته باشد.

وی ادامه داد: توجه نمایشگاه امسال به برنامه های جنبی و برگزاری نشست های علمی نیز بسیار با اهمیت بود. برگزاری 250 نشست تخصصی با موضوعات متنوع و با حضور صاحب نظران مختلف، بار علمی نمایشگاه را نسبت به سال های پیشین دو چندان کرده بود.

جنتی گفت: این دوره از نمایشگاه به بهترین شکل ممکن میزبان بسیاری از نخبگان و پدیدآورندگانی بودیم که سال های قبل رغبت کمتری برای حضور علمی در نمایشگاه داشتند؛ علاوه بر آنکه محل ویژه ای با هدف تکریم و احترام به نخبگان و خانواده های آنها برپا شده بود و تلاشی به عمل آمد که منزلت اهل فرهنگ بیش از پیش رعایت شود.

وی افزود: باید کوشش بیش تری صرف تولید کتاب های "چاپ نخست" شود زیرا این گونه کتاب ها همچون چشمه ای جوشان هستند که اگر محتوا و صورت بندی ظاهریشان هنرمندانه و هوشمندانه باشد تا سال های سال ماندگار خواهند بود و به چاپ های متعدد خواهند رسید؛ آن وقت است که تولیدشان به صرفه خواهد بود. بدبن ترتیب اگر زمان کافی و بودجه مکفی برای تولید کتاب اختصاص یابد فعالیت در عرصه نشر بی تردید با توجیه اقتصادی همراه خواهد بود.

جنتی ادامه داد: هر چند تولید سالانه تعداد عناوین کتاب در ایران نسبت به کشورهای همسایه بسیار بیشتر است اما باید توجه کرد که چه تعداد از این عناوین به لحاظ محتوایی و شکلی، کتاب های ارزشمند تالیفی و پدیدآوری است و چه تعداد بر مبنای شیوه رایج و نه چندان پسندیده کتاب سازی پدید آمده اند. از این رو رسالت ناشر در انتخاب کتاب ارزشمند برای نشر اهمیت ویژه ای دارد.

وی اظهار کرد: صنعت نشر در دنیا در حال تحول است و این تحول به مدد فناوری های نوین و به ویژه فناوری دیجیتال میسر شده است و امروزه بسیاری از تجهیزات و تکنیک های قبل، حین و قبل از چاپ به همت دوستداران صنعت چاپ و نشر در کشور موجود و مورد استفاده است؛ اما کمتر به کتاب های الکترونیک و کاربرد آنها توجه شده و دست اندرکاران صنعت نشر باید در این زمینه نیز گام های بلندتری بردارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: عصر ارتباطات با حضور رسانه ها معنا پیدا می کند؛ هر کس قدرت بیشتری برای تبلیغات در رسانه دارد کالا و خدمات بیشتری می فروشد و سود بیشتری به دست می آورد اما آنچه در این میان مغفول مانده است و کمتر مورد توجه و اهتمام بوده تبلیغات کالاها و خدات فرهنگی است. تبلیغاتی که هر چند سود مستقیم آن به هیچ عنوان به منفعت تبلیغات دیگر کالاها قابل مقایسه نیست اما تاثیر آن به گونه ای است که می تواند منجر به ارتقای فرهنگ و دان یک جامعه شود و ملتی را در مسیر توسعه به قله بالندگی و پیشرفت برساند.

وی ضمن اشاره به اینکه شاید بتوان کتاب را مظلوم ترین کالای فرهنگی نامید که کمتر برای معرفی و تبلیغ آن از طریق رسانه ها اقدامی صورت نگرفته است افزود: بر اساس سند چشم انداز 1404، ایران باید تا 11 سال دیگر، نخستین کشور منطقه در عرصه کتاب باشد. ما نیازمند راه اندازی "نهضت مطالعه مفید" هستیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را برای فراهم ساختن مقدمات اجرای این نهضت متعهد می داند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برنامه ریزی ها باید به گونه ای باشد که به زودی کتاب و کتابخوانی به عادت روزانه ایرانیان تبدیل شود و در این میان، تحقق مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه کتاب و کتابخوانی نیازمند عزم ملی و تلاش جمعی است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اینکه "کتاب خوب را همچون غذای خوب و سالم معرفی کرده اند" و آن را "مادر و عصاره تمدن ها" دانسته اند افزود: کوشش برای تحقق مطالبات رهبری آن هم در سالی که با ابتکار ایشان، سال اقتصاد و فرهنگ نام گرفته یکی از تکالیف شرعی مسوولان است.

جنتی گفت: بی تردید تعالی فکری و فرهنگی ایران در گرو اندیشه و قلم و قدم های نویسندگان، ویراستاران و مترجمان است که جان های تشنه دانستن را سیراب می کند؛ پس چون گذشته بناهای استوار فرهنگی و اندیشه های تابنده انقلاب اسلامی را در سراسر عالم بگسترانید و سرمایه های معنوی این مرز و بوم را به جهانیان بشناسانید.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای گسترش هر چه بیشتر همدلی ها، همکاری ها و هم افزایی ها می کوشد و در همه برنامه های فرهنگی به ویژه برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، دستان پر توان عموم فعالان عرصه های فرهنگی، به خصوص صاحبان اندیشه و قلم را به گرمی می فشارد تا اقتصاد فرهنگ و هنر را رونقی بیشتر ببخشد و در دوره های بعدی شاهد برگزاری هر چه با شکوه تر نمایشگاه بیت المللی کتاب تهران باشد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید