نمایش جزییات خبر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۵:۵۸

صبح امروز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صورت گرفت؛ رونمایی از چاپ دوم کتاب خاطرات علی جنتی

صبح امروز با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نویسندگان و اصحاب رسانه از چاپ دوم کتاب "خاطرات علی جنتی" در سالن سرای اهل قلم بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد.
صبح امروز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صورت گرفت؛ رونمایی از چاپ دوم کتاب خاطرات علی جنتی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ "علی جنتی" نویسنده کتاب "خاطرات  علی جنتی" گفت: ثبت تاریخ و وقایع جوامع از اهمیت بسیاری برخوردار است و تاریخ انقلاب اسلامی ایران یکی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر است و ثبت آن نیز مانند بسیاری از وقایع تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: رویداد انقلاب اسلامی ایران مانند تمامی رویدادهای تاریخی می تواند مورد تحریف قرار گیرد و لازم است با دقت بیشتری به این مقوله توجه و پرداخته  شود.

وی گفت: کلمات و سخنانی بالاتر از سخنان پیامبر اسلام (ص) و ائمه معصوم وجود ندارد ولی هجم عظیمی از روایات نقل شده از ایشان در طول تاریخ مورد تحریف قرار گرفته است که  با واقعیات تناقص بسیاری دارد و وظیفه مجتهدین تشخیص واقعیات روایات معصومین است.

نویسنده کتاب خاطرات علی جنتی ادامه داد: شخصیتی مانند شهید مطهری با توجه به تحریفات صورت گرفته در مورد وقایع عاشورا با جمع آوری تاریخ آن به معرفی واقعیات این رویداد تاریخی می پردازد؛ تاریخ انقلاب اسلامی ایران نیز چنین است و باید با مراجعه به نسل اول انقلاب و کسانی که از نزدیک با وقایع تاریخی انقلاب اسلامی ایران آشنایی دارند به جمع آوری واقعیت های این رخداد مهم پرداخت.

وی گفت: رسالت مهم کسانی که دل در گرو انقلاب اسلامی ایران دارند ثبت درست و واقعی این رخداد است و بنده به دلیل قرار گرفتن در شرایط زندگی در قم و همزمانی با آغاز نهضت اسلامی از سوی حضرت امام خمینی (ره) در سال 1340 به یادداشت و تدوین خاطرات خود در این دوره زمانی از تاریخ  تا سال 1360 پرداختم و آن را در کتاب حاضر گردآوری کردم.

جنتی افزود: در این کتاب به برخی خاطرات در زمان سخنرانی های مختلف حضرت امام خمینی (ره) در قم، دستگیری و آزاد شدن ایشان، ارتباطات مداوم با حضرت امام در نجف و سخنان وی در این رفت و آمدها اشاره شده است و در بخش هایی از آن به خاطرات حضور در منطقه خاورمیانه از جمله لبنان، سوریه و حضور فعال همراه با مبارزات ایرانی در صحنه فلسطین و ارتباط نزدیک با جنبش فلسطین پرداخته شده است.

وی گفت: در بخش دیگری از این کتاب به خاطرات قبل از جنگ ایران و عراق و خاطرات هشت سال دفاع مقدس و حوادث این دوره های تاریخی اشاره شده است.

جنتی ادامه داد: در این کتاب همچنین به خاطرات حضور مقام معظم رهبری در جبهه های جنگ و گزارش های ارایه شده به ایشان درباره پیشروی های دشمن و واکنش ها و تصمیمات ایشان به این موارد اشاره شده است.

وی با تاکید دوباره بر تعامل با کسانی که در صحنه انقلاب اسلامی ایران از نزدیک حضور داشتند گفت: با  تعامل و ارتباط و گفت و گو با این افراد و بهره گیری از خاطرات آنها می توان در ثبت درست و دقیق وقایع تاریخ انقلاب اسلامی ایران همت گمارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: امروزه گنجینه عظیمی از این نوع خاطرات وجود دارد و به عنوان اسناد انقلاب اسلامی ایران محسوب می شوند و مرکز اسناد انقلاب اسلامی به عنوان یکی از متولیان این امر باید این راه را ادامه دهد.

این کتاب از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است و صبح امروز از چاپ دوم آن با حضور محمدعلی منفرد رییس حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بابک دربیکی مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تبراییان، میردار و جمعی از نویسندگان و اصحاب رسانه در سرای اهل قلم بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید