نمایش جزییات خبر
۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ۲۲:۳۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :خبرنگاران دیده بانان واقع بین جامعه هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک روز خبرنگار ،‌این قشر را دیده بانان واقع بین جامعه عنوان کرد و گفت انتظار مردم از خبرنگاران انعکاس واقعیت هایی است که برای آنان مهم و مفید به فایده باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :خبرنگاران دیده بانان واقع بین جامعه هستند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،"سید محمد حسینی" روز سه شنبه در آیین "بزرگداشت هفدهم مرداد روز خبرنگار" در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه افزود :‌خبرنگاران باید علاوه بر اطلاع رسانی درباره واقعیت های جامعه بتوانند وقایع آینده را نیز تا حدودی پیش بینی کنند و این موضوع جزو انتظارات جامعه است .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت : خبرنگاران همانند آینه هایی هستند که مشکلات ، مسایل و دیدگاههای مسوولان و مردم  را منعکس می کنند.

** اختصاص وام 30 میلیونی به پنج هزار نفر از خبرنگاران

حسینی در ادامه سخنان خود به تسهیلات در نظر گرفته شده برای خبرنگاران که رییس جمهوری دستور آن را صادر کرده است اشاره کرد و گفت :‌ در این زمینه برای پنج هزار نفر از خبرنگاران وام ساخت مسکن به مبلغ 30 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: تعداد خبرنگاران از رقم فعلی قابل افزایش خواهد بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از برداشته شدن محدودیت اعطای آگهی به روزنامه ها ، تلاش در جهت اصلاح نرخ آگهی ها ، پوشش بیمه تکمیلی برای خبرنگاران بدون محدودیت رسانه ای برای مواقع حوادث ،د‌رمان و بیمه عمر حتی برای باشگاه خبرنگاران جوان با  شرایط سهل و ساده را از دیگر تسهیلات در نظر گرفته شده برای خبرنگاران عنوان کرد.

حسینی اظهار داشت: صندوقی برای بیمه خبرنگاران دایر شده که مانند گذشته و با عنایت رییس جمهوری اعتبارات آن تامین شده است تا دغدغه ای در این زمینه وجود نداشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعلق سهام عدالت، ‌تلاش برای تقویت امنیت شغلی خبرنگاران ،‌تدوین نظام جامع و نوین رسانه ای که هم اکنون در کمیسیون لوایح قرار دارد از دیگر تسهیلاتی برشمرد که برای خبرنگاران درنظرگرفته شده است.

وی گفت:با نهایی شدن نظام جامع رسانه ای ،خبرگزاری ها و سایت ها و پایگاههای خبری موجود در جامعه مجازی نیز جزو مطبوعات به حساب خواهند آمد و اگر مشکلی در مراجع قانونی و قضایی برای آنان پیش آید در هیات نظارت بر مطبوعات رسیدگی خواهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه امیدوار است این لایحه شهریور ماه نهایی شود تاکید کرد نظرات خبرنگاران و اصحاب رسانه می تواند در غنا بخشیدن این لایحه موثر و مهم باشد .
** تحمل پذیری مسوولان در برابر خبرنگاران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیدگاهای مطرح شده توسط چند تن از روزنامه نگاران در این آیین در باره لزوم تقویت تحمل پذیری مسوولان در برابر خبرنگاران نیز اظهار داشت: :‌ همانگونه که رییس جمهوری به همه وزیران توصیه کرده اند در برابر افکار عمومی روحیه پاسخگویی ، تحمل پذیری و شنیدن انتقاد را داشته باشند ،‌من بر این باورم که مسوولان نیز از چنین روحیه ای برخوردار هستند.

حسینی ابراز امیدواری کرد با همت و تلاش مضاعف همگان شاهد رشد روزافزون تعامل بین روزنامه نگاران ، ‌خبرنگاران و اصحاب رسانه با مسوولان در جهت نیل به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی باشیم. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخت و زیان آور بودن حرفه خبرنگاری نیز ابراز امیدواری کرد، همه اقشار جامعه از جمله مسوولان و اصحاب رسانه با نصب العین قرار دادن رهنمودهای مقام عظمای ولایت ،‌واقع گرایی و واقع بینی را جایگزین مطلق انگاری کنند.
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش با تبریک قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان تاکید کرد: رییس جمهوری و دولتمردان نظام خود را جزوی از جامعه و در کنار خبرنگاران و روزنامه نگاران می دانند و بر این اساس مدافع آنان بوده و پیگیر مطالبات برحق این قشر زحمتکش جامعه هستند.
وی خبرنگاران را از اصلی ترین مخاطبان پیام های روحبخش قرآن کریم عنوان کرد و گفت: خداوند در این کتاب آسمانی به قلم سوگند یاد کرده و این موضوع عظمت و اهمیت کار خبرنگاران و رسانه ها را می رساند .
حسینی خبرنگاران و روزنامه نگاران را به پرداختن به رموز توصیه شده در قرآن از جمله درج سخنان درست ، ثابت، ‌حق، ‌استوار،‌ کریم و طیبه و دوری جستن از سخنانی با ظاهر خوب اما با باطنی نادرست فراخواند و گفت:‌ خبرنگاران با هشدارهایی که به مسوولان و مردم و حتی به قشر خود می دهند جامعه را نسبت به وظایف خود و انحراف پیدا نکردن از اصول و قواعد پذیرفته شده در جامعه آگاه می سازند.

** لزوم هوشیاری اصحاب رسانه در برابر برخی عناصر با اهداف خاص

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت : همه ما طی چند سال اخیر شاهد فعالیت اشخاصی در رسانه ها بودیم که اکنون در رسانه های بیگانه حضور دارند و اهداف دشمنان نظام را دنبال می کنند.
وی افزود : لازم است اصحاب رسانه نسبت به چنین موضوعی حساس بوده و اجازه ندهند چنین افرادی با اهداف خاص در رسانه ها حضور یابند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید