نمایش جزییات خبر
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۵:۲۶

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از خانه فرهنگ ایثار و مقاومت نمایشگاه کتاب: خانه فرهنگ ایثار و مقاومت نهادی مردمی باشد

خانه فرهنگ ایثار و مقاومت مانند دیگر اصناف کشورمان از جمله خانه سینما ، خانه موسیقی، خانه تئاتر و غیره جزو صنف خاصی محسوب نمی شود و باید به عنوان نهادی ملی و مردمی و با کمک و همکاری ایثارگران به فعالیت در آن پرداخت.
وزیر فرهنگ  و ارشاد اسلامی در بازدید از خانه فرهنگ ایثار و مقاومت نمایشگاه کتاب: خانه فرهنگ ایثار و مقاومت نهادی مردمی باشد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز با حضور در سالن خانه فرهنگ ایثار و مقاومت بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ضمن بیان این مطلب گفت: در فرهنگ قرآنی، مفهوم واژه های ایثار و ایثارگر فراتر از مفهومی که امروزه ما از آن یاد می کنیم؛ است و در قرآن از آن به معنای انسانی یاد می شود که خودش در عین نیازمندی، نیاز دیگران را بر منافع و نیاز خود مقدم می داند.

وی افزود: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یکی از وظایفی است که از نظر قانونی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید انقلاب اسلامی نهاده شده است ولی بر اساس وظیفه ملی همگان وظیفه داریم در راستای ارج نهادن به تلاش های تمامی مجاهدان، جانبازان، آزادگان و خانواده های شهیدان در هشت سال دفاع مقدس کوشا باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کتاب های بسیاری در حوزه های مختلف از جمله سینما، موسیقی، نمایشنام، رمان و خاطرات واقعی، وصایا و ... با موضوعات دفاع مقدس در کشور وجود دارد که یکی از گنجینه ها  سرمایه های ملی کشور ایران به شمار می آید.

وی ادامه داد: برای زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال آن به نسل های آینده رسالت بزرگ و مهمی بر دوش همگان است و به عنوان یک وظیفه ملی، آحاد مردم در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید تلاش کنند.

جنتی با تاکید بر فعال بودن ایثارگران برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه گفت: ایثارگران و خانواده های آنها در هشت سال دفاع مقدس از تمامیت ارضی، حیثیت و استقلال کشورمان دفاع کردند و ارج نهادن به آنها از جمله وظایف جامعه است.

وی با اشاره به حضور ایثارگران در کشور به مثابه نشر دهندگان فرهنگ ایثار و مقاومت افزود: امسال برای اولین بار در نمایشگاه کتاب تهران سالنی با این عنوان برپا شده است که امیدوارم در سال های آینده این سالن رونق بیشتری پیدا کند و از حضور ایثارگران و نویسندگان و فیلم سازانی که در زمینه دفاع مقدس فعالیت دارند در قالب سلسله نشست هایی بهره گیریم.

جنتی گفت: امیدوارم خانه فرهنگ ایثار و مقاومت به زودی راه اندازی شود و در نمایشگاه سال آینده شاهد معرفی فعالیت هایی که در این حوزه در یکسال گذشته شده است، باشیم.

در این بازدید سعید الفتی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران ضمن اشاره به فعالیت های سالن فرهنگ ایثار و مقاومت در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: از جمله اقدامات این بخش در نمایشگاه کتاب تهران "تدوین کتاب مردمی فرهنگ ایثار و مقاومت" ، "برگزاری میزهای گفتمان" ، "برگزاری نشست هایی با ایثارگران و ایثار پژوهان" ، "برگزاری مسابقات با موضوع ایثار و مقاومت" و ... است.

در پایان این مراسم بیانیه رسالت فرهنگ ایثار و شهادت قرائت شد.

مرکز روابط عمومی
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید