نمایش جزییات خبر
۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۲۱:۳۶

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در دیدار با مدیر کل یونسکو عنوان کرد:آمادگی ایران برای همکاری در برنامه های فرهنگی یونسکو

کشور ایران این آمادگی را دارد تا در برنامه های فرهنگی سازمان جهانی یونسکو و عملیاتی کردن آن در برنامه های منطقه ای اش، همکاری های نزدیک و تنگاتنگ داشته باشد.
وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در دیدار با مدیر کل یونسکو عنوان کرد:آمادگی ایران برای همکاری در برنامه های فرهنگی یونسکو

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار عصر امروز خود با مدیر کل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) ضمن اعلام این مطلب گفت: یونسکو جایگاه برجسته ای در عرصه جهانی دارد و ماموریت های آن در عرصه های فرهنگی، آموزشی، علوم و ارتباطات بسیار گسترده است.

 وی افزود: این سازمان نقش موثری در تبادل دیدگاه ها و تعامل ملت ها در تمامی حوزه ها به خصوص حوزه فرهنگی دارد، و امیدوارم با حضور نمایندگان یونسکو در ایران، تصویر روشنی از وضعیت و میراث فرهنگی کشورمان به جامعه بین الملل ارایه شود.

جنتی ضمن ابراز خرسندی از نوع همکاری یونسکو با کشورمان گفت: ثبت آثار تاریخی ایران در فهرست جهانی و ثبت آثار ناملموس در این فهرست از سوی  سازمان یونسکو جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با اشاره به فعالیت ها و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مسوولیت مجموعه فعالیت های فرهنگی و رسانه ای به جز فعالیت های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بر عهده این وزارتخانه است؛ و فعالیت های حوزه فیلم، موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایشی، فعالیت های مطبوعاتی و نشریات از جمله این فعالیت ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت های فرهنگی در خارج از کشور از طریق خانه های فرهنگ و صدور مجوز بسیاری از فعالیت های فرهنگی از جمله صدور پروانه نشر و ... را از دیگر فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و گفت: عمده این فعالیت ها توسط بخش خصوصی انجام می شود و فقط بخش اندکی از آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می گیرد و بنا بر سیاست دولت تدبیر و امید در تلاش برای واگذاری تمامی امور به بخش خصوصی  هستیم.

جنتی با اشاره به برگزای بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشورمان افزود: در این نمایشگاه همه ناشران کشور و بسیاری از ناشران بین المللی حضور دارند که نه تنها محلی برای عرضه کتاب های منتشر شده آنها است بلکه به عنوان باشگاه فرهنگی محسوب می شود که در آن نشست هایی فرهنگی با هدف تبادل افکار و آرای اندیشمندان و نخبگان برگزار می شود.

وی ادامه داد: در طول برگزاری 10 روزه این نمایشگاه، میلیون ها نفر از سراسر کشور برای حضور، بازدید وخرید کتاب های مورد نیازشان در آنجا حضور می یابند و دولت جمهوری اسلامی ایران با هدف توسعه فرهنگ کتابخوانی در کشور اقدام به ارایه بن خرید کتاب به دانشجویان کشور و برخی از اساتید می کند.

وی ضمن اعلام آمادگی کشورمان برای همکاری در برگزاری برخی کنفرانس ها در موضوعات مشترک با یونسکو و کشورهای منطقه ای اظهار کرد: می توانیم در برگزاری هفته های فیلم های کوتاه و مستند، نمایشگاه های عکس، گرافیک و کاریکاتور و سایر فعالیت های فرهنگی و هنری که مورد علاقه یونسکو ست؛ با این سازمان مشارکت و همکاری داشته باشیم.

جنتی با اشاره به تصویب پیشنهاد رییس جمهور کشورمان درباره  مبارزه جهان علیه خشونت و افراطی گری از سوی مجمع عمومی سازمان ملل گفت: کشور ایران آمادگی همکاری با یونسکو برای اجرای سمفونی صلح را دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کشور ایران دارای موزه غنی و پرباری از فعالیت های سینمایی و فیلم با عنوان "فیلم خانه ملی" است که در آن آثار غنی فیلم های ایرانی و خارجی نگهداری می شود و این آمادگی را داریم تا در راه اندازی آرشیو سمعی و بصری برخی از کشورهای منطقه از جمله عراق و افغانستان همکاری های لازم را داشته باشیم.

وی گفت: در صورت فعالیت یونسکو در برگزاری جشنواره ها و ساخت فیلم هایی که آیین ها وسنت های کشور ایران و کشورهای منطقه را معرفی می کند، آمادگی همکاری را داریم.

 

مدیر کل سازمان یونسکو تاکید کرد:لزوم پیوند میان میراث،‌سنت و مدرنیته

در بخشی از این دیدار "ایرینا گئور گوییوا بوکوآ" مدیر کل سازمان جهانی یونسکو با تاکید بر لزوم پیوند میان میراث، سنت و مدرنیته افزود:بسیاری از ایده ها درباره آزادی خلاقیت از میراث نشات می گیرد و پیشنهاد رییس جمهوری کشور ایران با موضوع "جهان علیه خشونت و افراطی گری" کاملا با منشور یونسکو سازگار است.

بوکوآ با اشاره به پیشنهاد کشور ایران برای گفت و گوی تمدن ها در دهه 1990 میلادی افزود‌: در این دهه یونسکو از نظر تعاملات فرهنگی، ارتباطات زیادی با کشور ایران برقرار کرد.

وی با اشاره به مبارزه جهان علیه خشونت گفت: برای مبارزه جهانی با افراطی گری و خشونت لازم است افراد آموزش دیده تربیت کنیم و از افراد فرهنگی و هنری کمک بگیریم.

مدیر کل سازمان یونسکو با اشاره بر اهمیت فرهنگ و هنر دوران معاصر افزود: باید جهان را به سمت توسعه پایدار سوق داد که  فرهنگ نقش به سزا و عنصر کلیدی در این توسعه را ایفا می کند.

وی با اشاره به دستور جلسه ماه آینده یونسکو با موضوع فرهنگ و توسعه ادامه داد: خواستار حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از برنامه های فرهنگی یونسکو هستیم.

بوکوآ با تاکید بر وجود تنوع فرهنگ و هویت در جهان گفت: بدون شناسایی فرهنگ ها و هویت های مختلف جهان نمی توانیم دنیای پایدار داشته باشیم بنابراین در شناسایی آن باید کوشا بود.

در این جلسه "حجت اله ایوبی" رییس سازمان سینمایی، "علی مراد خانی" معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و "احمد جلالی" سفیر کشور ایران در سازمان جهانی یونسکو، "رییس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران" ، "رییس کابینه مدیر کل یونسکو" و "محمدرضا سعید آبادی" دبیر کل کمیسیون ملی یونسکوحضور داشتند.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید