نمایش جزییات خبر
۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۳:۴۲

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : بلوغ فرزانگی یک ملت را باید در فروغ جاودانگی کتاب­هایش جستجو کرد

بلوغ فرزانگی یک ملت را باید در فروغ جاودانگی کتاب­هایش جستجو کرد ، ملتی که با کتاب خو بگیرد به آسانی می­تواند بر مشکلات فائق آید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : بلوغ فرزانگی یک ملت را باید در فروغ جاودانگی کتاب­هایش جستجو کرد

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب در مراسم گشایش بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ، اظهار داشت: هر چند دنیای مجازی توانسته است مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند اما رابطه انسان با کتاب رابطه ­ای گرم و ناگسستنی است و کتاب از اصالت و جایگاه خاص خود در نظر اصحاب و ارباب علم و فضل برخوردار است.

علی جنتی از نمایشگاه بین ­المللی کتاب تهران بعنوان یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی کشور یاد کرد و افزود:این نمایشگاه هر ساله با حضور صدها ناشر، نویسنده و شخصیت­های علمی و فرهنگی مخاطبان فراوانی را به خود جلب کرده است.

وی کتاب را زبان گویای پدید آورندگانی دانست که نهایت رمز و راز و اسرار هستی را در وی دارند و افزود: انس و مطالعه و دوستی با آن تزکیه جان و دل و زبان را درپی خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:کتاب از چنان منزلت و جایگاهی برخوردار است که نمی­توان هیچ ملتی را صاحب تمدن و فرهنگ دانست مگر اینکه میزان تولید مطالعه و حتی شمارگان چاپ و نشر کتاب در آن تمدن و ملت بالا باشد.

به گفت جنتی ، در دهه گذشته، گسترش آموزش عالی ، مراکز پژوهشی و مراکز انتشار اطلاعات و به دنبال آن افزایش چشمگیر تعداد دانشجویان، اعضای هیأت علمی و پژوهشگران کشور موجب شد تا جهش قابل ملاحظه ­ای در تولیدات علمی کشور ایجاد شود .

وی ادامه داد:  نتیجه این تحولات در مشارکت علمی ایران به گونه ­ای متجلی شد که تعداد عناوین کتب های منتشره نیز رشد بی­ سابقه­ ای پیدا کرد و تنها در سال گذشته 66 هزارعنوان کتاب در کشور انتشار یافت.

جنتی با بیان اینکه سالانه میلیون­ها جلد کتاب در ایران به زیور طبع آراسته می­ شود اظهار داشت : پدیدآورندگان فرزانه، ناشران و چاپخانه داران و ویراستاران همه و همه سهمی در این تحول دارند.

وی تاکید کرد:  حوزه نشر نیازمند حمایت جدی است از نیازسنجی و زمان­ سنجی گروه­های هدف گرفته تا مخاطب شناسی و فراهم آوردن امکانات نرم­افزاری و سخت ­افزاری برای تولید کتاب.

جنتی با بیان اینکه صنعت نشر آمیزه­ ای از علم و هنر است که با اقتصاد نسبت مستقیم دارد و قدم نهادن در آن عشقی والا و روحیه­ ای سخت و صبور می طلبد،تدوین راهبردهای نوین و اصلاح سیاست­های کلان نشر و زیر مجموعه­ های آن را از طرح­های اساسی و کلیدی دولت یازدهم بر شمرد.

وی تاکید کرد: اکنون صنعت نشر در دنیا در حال تحول است و این تحول به مدد فناوری­های نوین و به­ ویژه فناوری دیجیتال میسر شده است و امروزه دست اندرکاران و پیشکسوتان صنعت نشر کشور بسیاری از تجهیزات و فناوری­ های نوین را در کشور مورد استفاده قرار داده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد : با آنکه شرایط مطالعه مفید در کشور ها در مقایسه با کشورهای همسایه به نسبت قابل قبول است اما همچنان با اهداف آرمانی خود فاصله داریم و کارهای زیادی بر زمین مانده است.

جنتی همچنین اظهار داشت : نظام جمهوری اسلامی ایران خود را وارث فرهنگ غنی و پربار ایران و اسلام می­داند و در پی افزایش آگاهی و توانایی یکایک افراد ملت است تا ایرانیان به جایگاه واقعی خود در فرهنگ جهان دست یابند.

وی با بیان اینکه ، تحقق مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه کتاب و کتابخوانی نیازمند عزم ملی  و تلاش جمعی همه دانشمندان ، پژوهشگران ، روشنفکران  و انتشار دهندگان دانش است افزود: بی­تردید تقدیر از آفرینندگان آثار فاخر و ناشران متعهد می­تواند به این هدف کمک نماید. من دست همه شما فعالان عرصه نشر را به گرمی میفشارم و از این که با سخت کوشی و تلاش ستایش برانگیز چراغ علم را روشن نگاه می­دارید صمیمانه سپاسگزارم.

وزیر ارشاد با اشاره به برخی اقدامات این دوره از نمایشگاه کتاب گفت:این نمایشگاه برخی اهداف را برای این دوره در اولویت کاری خود قرار داده که از آن جمله می توان به تقویت اقتصاد نشر بعنوان حلقه اتصال اقتصاد و فرهنگ در حوزه نشر مکتوب اشاره کرد.

جنتی تقویت برنامه های فرهنگی عمومی و تقویت جنبه های حرفه ای و نخبه گزینی نمایشگاه با هدف حضور بیشتر نمایندگان ، شعرا، مترجمان و اهالی قلم و نیز خانواده محوری را از دیگر اولویت های نمایشگاه بیست و هفتم بر شمرد و ادامه داد: برای انتخاب ناشر برتر و غرفه برگزیده، دو کمیته با عناوین "مستندسازی عملکرد و ارزیابی" با هدف ارزیابی دقیق نمایشگاه و افکارسنجی و ارزیابی و "کمیته فعالیت های فرهنگی علمی و اهل قلم با هدف نگاه کیفی به نشست های سرای اهل قلم تشکیل شده است.

جنتی از دیگر اقدامات این دوره از نمایشگاه را تشکیل سالن علم،  نمایش اسناد بالا دستی حوزه تولید علم،‌ معرفی چهره های دانش و فن آوری، پایگاه های علم سنجی و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و پژوهشگاه علوم و فن آوری اطلاعات ایران برشمرد و افزود: در این سالن کتب علمی سه سال اخیر که بالغ بر یک هزار عنوان است با هدف تقویت جنبه نمایشگاهی نمایشگاه کتاب تهران به نمایش گذاشته می شود.

وی افزود: در راستای واگذاری حداکثری فعالیت های حوزه نشر به تشکل های صنفی کلیه تشکل های نشر در قالب تفاهمی واحد با وزارت ارشاد نسبت به ثبت نام ناشران ، جانمائی ناشران، اداره سالن های نمایشگاهی ، انجام امور گمرکی و اخذ روادید برای ناشران خارجی اقدام کرده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تشکیل سالن ترجمه و صدور اندیشه ایران با هدف نمایش توانمندی های بالفعل حوزه ترجمه معکوس و ارایه اطلاعاتی درباره آثار ترجمه شده از فارسی به زبان های دیگر از دیگر اقدامات در این دوره از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

وی با اشاره به برگزاری سرای اهل قلم بیست و هفتمین نمایشگاه بین­المللی کتاب تهران در سه بخش «سرای اهل قلم» ، «سرای کتاب و رسانه» «سرای کودک و نوجوان» افزود: برنامه سراها در این دوره به طور عمده حول محور «اقتصاد و فرهنگ»، «وضعیت شناسی و نقد نشر دینی»  می­باشد.

ایجاد «سرای استقبال از اندیشه­ گران و فرهیختگان» در نمایشگاه کتاب تهران با هدف حضور حداکثری نخبگان، اهالی قلم و اساتید دانشگاه و علما از دیگر اقداماتی است که وزیر ارشاد بدان اشاره کرد.

وی تاکید کرد : علاوه بر اطلاع­ رسانی رایانه­ ای کتاب و نشر در چندین نقطه با استقرار 150 دستگاه رایانه و اطلاع ­رسانی محیطی با توزیع نقشه و اطلاعات عمومی نقشه در یازده باجه، از شیوه­ های جدید نیز در اطلاع ­رسانی استفاده شده است

جنتی ادامه داد :به مناسبت همزمانی نمایشگاه با روز ملی خلیج فارس، سالن ویژه خلیج فارس با بخش­های نمایشگاه عکس، اسناد و مدارک تاریخی در اثبات تاریخی نام خلیج فارس، نمایش پایان نامه­های مرتبط ، معرفی جاذبه­ های توریستی، تاریخی، اقلیم و زیست محیطی خلیج فارس نمایش نقشه­ های تاریخی خلیج فارس ،نمایش آثار هنری حجمی و صنایع دستی و استان­های ساحلی خلیج فارس، نمایشگاه هنرها و غذاهای محلی استان­های ساحلی خلیج فارس، نمایش فیلم­های مستند مرتبط با خلیج فارس نیز تشکیل شده است.

وزیر ارشاد در تشریح  اقدامات فرهنگی و محتوایی نمایشگاه نیز گفت: از آنجا که قرار گرفتن در یک محیط فرهنگی یکی از انگیزه ­های حضور مردم در نمایشگاه کتاب می­ باشد و باور اینکه بازدیدکنندگان از نمایشگاه، زمان زیادی را علاوه بر تهیه کتاب برای بهره ­مندی از فعالیت­های فرهنگی هنری صرف می­ کنند لزوم توجه به برنامه­ های این حوزه ، مسئولین برگزاری را بر آن داشت تا کمیته­ ای برای مهندسی فرهنگی محیط نمایشگاه با عنوان کمیته فعالیت­های جنبی را در دستور کار قرار دهند.

  جنتی در پایان سخنان خود از حضور رییس جمهور ، همه اندیشمندان ، نویسندگان و ناشران ، اصحاب رسانه ، سفیران و دیپلمات­ های میهمان و میهمانان خارجی این جشنواره بزرگ فرهنگی ، معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه  دست­ اندرکاران و نهادهایی که  با برنامه­ ریزی و  تلاشی شبانه­ روزی در طول چندماه گذشته این رویداد فرهنگی را تدارک دیده ­اند قدردانی کرد.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید