نمایش جزییات خبر
۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۲۱:۰۵

وزیر ارشاد : شاهنامه شاه طهماسبی سفیر عالی رتبه کشور ایران است

شاهنامه نامه شاه طهماسب ، برای هر ایرانی در هر کجای جهان پشتوانه ای قدیم و قویم است و می نوان از آن به عنوان سفیر عالی رتبه کشور ایران یاد کرد.
وزیر ارشاد : شاهنامه شاه طهماسبی سفیر عالی رتبه کشور ایران است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین رونمایی از کتاب شاهنامه شاه طهماسبی در فرهنگستان فرهنگ و هنر ضمن بیان این مطلب گفت: رنج سی ساله حکیم ابوالقاسم فردوسی با کتاب شاهنامه گنج هزاران ساله شده است و زمین و زمان در این کتاب همداستان شده اند تا حکایت های حکمت آمیز و منش آموز او را دهان به دهان، گوش به گوش، دست به دست، قلم به قلم و دل به دل روایت کنند.

وی افزود: شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی در هزاره گذشته یکی از مهمترین منابع الهام و مصادر جوشش ذوق هنرمندان بوده است و داستان سرایان و شاعران، صحنه آرایان و نمایشگران، خنیاگران و نغمه پردازان، نگارگران و خوشنویسان همگی اقبالی خاص و ارادتی خالص به آن دارند.

جنتی با بیان اینکه شاهنامه دارای آموزه هائی فراتر از متن است  افزود: این کتاب برای پژوهشگران به اندازه صدها مقاله و رساله دارد و از معماری و مجلس آرایی تا تزیینات و آلات رزم و شیوه و زندگی در آن یافت می شود.

وی ادامه داد: از هم نشینی شکل و مضمون در این کتاب، اثری دلنشین پدید آمده که سهم قابل توجهی از آثار تاریخی هنری را به خود اختصاص داده است.

وزیر ارشاد تاکید کرد: هنر در گذشته افتخار آفرین سرزمین ایران و رسانای پیام ها و اندیشه ها  و رکن رکین آموزش و انتقال مفاهیم آموزنده بوده در حالیکه مایه مباهات و نشانه ای از فرهیختگی محسوب می شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شاهان و حکمرانان در آن دوره به دلیل داشتن این ویژگی های شاهنامه نمی توانستند بر آن چشم ببندند و قدرش را نشناسند و به درایت و یا تجربه دریافتند که باید این گنجینه ارزشمند را ارج نهند.

وی با تاکید بر اینکه بالندگی جامعه در گرو تکریم عالمان،شاعران و هنرمندان است گفت: باید کاری به نشانه فرهیختگی کرد تا چشم دنیا خیره بماند و قدمی برداشت برای دانستن مرتبه هنرمندانی که به حساسیت درون، چشم آخر بین جامعه اند.

جنتی با اشاره به کم و کیف آفرینش های هنری در دوره صفوی و ساماندهی و ساختار مند بودن وضع هنر در آن زمان گفت: هیچ مجموعه و گنجینه ای از هنر ایران نیست که آثار قابل توجهی از دوران صفوی در میانش دیده نشود. آثاری که عمدتا بدون فاصله زمانی و نه از سر اجبار واضطرار بلکه به عنوان هدایای ویژه دستگاه حکومتی و یا به واسطه بازرگانان ایرانی و غیر آن به عنوان تحفه و پیشکش از ایران خارج می شدند و خود به عنوان سفیران فعال فرهنگی مبدل شدند، سفیرانی که هنوز پس از چهار قرن همچنان فعالند.

جنتی ادامه داد: یکی از ممتازترین آثار آن دوره شاهنامه شاه طهماسبی است که کار آن از نیمه دوم قرن دهم آغاز شد و بیش از دو دهه، گروهی در کتابخانه سلطنتی به طور پیوسته به کار اشتغال داشتند تا نسخه ای برازنده نام ایران و شایسته ادب فارسی بیافرینند تا نمایه ای از مهارت و معرفت هنرمندان ایرانی و نگارستانی خرم و بی خزان شد.

وی گفت: محققان بریتانیا، ایتالیا و آمریکا و هنرشناسان فرانسه و آلمان نیز سال ها درباره این اثر هنری وتاریخی تحقیق کردند و شیفتگی و شیدایی خود درباره آن را صادقانه بازگو کردند و به این ترتیب این کتاب عنوان گرانترین اثر هنری تاریخی ایران را از آن خود کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شاهنامه شاه طهماسبی مانند هر اثر راستین هنری، راوی صادقی است از فرهنگ جامعه، از نقصان و کمال جاری در یک محدوده تاریخی و گویای اسرار درونی آدمیانی که سال ها از حیاتشان گذشته و عظامشان گسسته و اینک زنده و زیبا پیش روی قرار گرفته اند؛ درست در قلب آثار و زمان خویش و خود خویش را می نمایانند بی ذره ای روی و ریا و یا حرف و تحریف.

وی گفت: شاهنامه برای طالبان هنر سرچشمه تعلیم است و از رنگ و طرح نقاشی تا فنون کتاب آرایی، آموزش ویژه دارد. برای نقادان هم کمک و معیار است؛ و برای جامعه شناسان و مورخان رمز گشا و دارای پیام های رحمت ومکرمت،اخلاق و انصاف و خرد و شکیب است.

جنتی ادامه داد: شاهنامه شاه طهماسبی و آثاری شبیه آن به دریایی می مانند که آرام گرفته و زبان در کام و خاموشند؛ و ارمغان جهان جدید این است که می توان با چاپ آنها در نمونه های بسیار به دست علاقه مندان رساند.

وی تلاش و همت دست اندرکاران طبع و نشر کتاب شاهنامه شاه طهماسبی را تحسین برانگیز برشمرد و گفت: جوان امروز جویای شناخت و مشتاق دانستن است و باید یا معرفی مطلوب و دقیق آثار هنری در آبادی ایران و شکوه بیش از پیش آن همت گماریم.

در پایان این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه "علی مراد خانی" معاون امور هنری و مدیر عامل بانک پاسارگاد از تماشاگه هنرهای تجسمی معاصر بانک پاسارگاد در فرهنگستان فرهنگ و هنر بازدید کرد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید