نمایش جزییات خبر
۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۷:۵۸

معاون حقوقی رئیس جمهور: هرچه حمایت از قانونگذار بیشتر باشد شمار محصولات فکری فزونی می یابد

نقش مهمی که فرهنگ در اعتلای هویت و جایگاه هر دولت- ملتی دارد بر هیچ کس پوشیده نیست.توسعه امکان پذیر نیست مگر آنکه همگام با پیشرفتهای علمی، فنی و تکنولوژیکی ، فرهنگ و تجلیات فرهنگی نیز ارتقا یابد.
معاون حقوقی رئیس جمهور: هرچه حمایت از قانونگذار بیشتر باشد شمار محصولات فکری فزونی می یابد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان این مطلب در چهارمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی هنری و حقوق مرتبط گفت: باید تدابیری اندیشیده و تمهیداتی پیش بینی شود تا صاحبان فکر و اندیشه با اطمینان خاطر به خلق آثار بدیع بپردازند و ضمن غنا بخشیدن به میراث فکری – فرهنگی کشور بیمی از ربوده شدن فکر و خلاقیتشان نداشته باشند.

وی با بیان اینکه امروزه امکان تقلید و تکثیر آسان آثار و نقض حقوق پدیدآورندگان با استفاده از ابزار ها و وسایل فنی جدید افزایش یافته است افزود: صاحبنظران و اندیشمندان تشویق به خلق اثر نمی‌شوند؛ مگر اینکه از حقوق آنها نسبت به اثرشان حمایت بعمل آید. هر چه حمایت اعطایی از سوی قانونگذار بیشتر باشد، شمار محصولات فکری فزونی یافته و با انتشار آن آثار، جامعه نیز از آن بهره مند شده و با افزایش سطح دانش در جامعه پیمودن مسیر توسعه و ترقی سهل تر خواهد شد و کشور سریع تر به آمال خود دست خواهد یافت.

 امین زاده  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان متولی اصلی حقوق مالکیت ادبی و هنری کشور دانست و گفت: مسلما از این وزارتخانه انتظار می رود در جهت گسترش جنبه های حمایتی از پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری گام های موثری بردارد و هم در سطح ملی فعال و پویا باشد و هم در سطح بین المللی حافظ منافع خالقان آثار علمی و ادبی و هنری کشور که بسیاری از این آثار نشات گرفته از میراث چندهزارساله این کشور و وام دار زحمات و تلاش های بی دریغ و طاقت فرسای گذشتگانمان و قطعا سرمایه ای برای آیندگان می باشند.

وی برپایی همایش هایی از این دست را یکی از اقدامات بسیار قابل توجه و تاثیر گذار در این زمینه برشمرد و ادامه داد: این همایش با رویکرد ویژه به نقش سازمانهای مدیریت جمعی با همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و به سر انجام رسید، جا دارد درابتدا از تمامی کسانی که دلسوزانه خواستار ارتقای سطح حمایت حقوقی و قانونی از پدیدآورندگان آثار ادبی، هنری و صاحبان حقوق مرتبط که نقش مهمی دراعتلای فرهنگ و هنر ایران اسلامی و غنای سرمایه های معنوی وافزایش سرمایه های مادی این مرز و بوم دارند، صمیمانه تشکر کنم.

وی افزود: معاونت حقوقی ریاست جمهوری از اینگونه اقدامات که ضمن توسعه و گسترش متون حقوقی موجود در کشور بویژه در زمینه رشته نوپای حقوق مالکیت فکری بخصوص شاخه مهجور مالکیت ادبی، هنری یا به تعبیری حق مؤلف نقش مهمی نیز در فرهنگ سازی و افزایش سطح آگاهی های عمومی نسبت به رعایت حقوق خالقان آثار ادبی، هنری ، علمی و فرهنگی دارد، مجدانه استقبال می نماید.

وی همچنین از وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی که با برگزاری اینگونه همایشها سعی در بهره بردن از توان علمی و تخصصی اساتید محترم دانشگاه دارد و سعی دارد با تقدیر از پایان نامه ها  و رساله های برتر دانشگاهی سنت پسندیده ای را جهت تشویق دانشجویان حقوق مالکیت فکری  به خلق آثار بدیع علمی با نگاهی کاربردی وعملیاتی به این رشته جهت همسو سازی علم و عمل بنا نهد قدردانی کرد. 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید