نمایش جزییات خبر
۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۶:۴۵

معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری:تلاش ایران در حمایت از مالکیت فکری نقش به سزایی در توسعه کشور دارد

تلاش ها و فعالیت های ایران در زمینه حمایت از مالکیت فکری و ادبی و هنری نقش بالقوه و به سزایی در توسعه کشور دارد.
معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری:تلاش ایران در حمایت از مالکیت فکری نقش به سزایی در توسعه کشور دارد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی "ترور کلارک" ، معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری صبح امروز در چهارمین همایش "حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط" در تالار وحدت با بیان این مطلب گفت: تمامی فعالیت ها و تلاش ها در زمینه های ادبی و هنری از جمله ساخت فیلم و ... دارای حقوق مالکیت فکری و معنوی و حمایت از آن است و در چارچوب حقوقی باید از تکثیر آنها حفاظت شود.

وی افزود: بی تردید حقوق مالکیت فکری و معنوی برای همگان به نوعی دغدغه محسوب می شود و باید عمیقا بدان توجه کرد.

کلارک گفت: سازمان جهانی مالکیت فکری در زمینه حق تالیف و حقوق مرتبط به آن (کپی رایت ) فعالیت می کند و با فرهنگ و صنایع و ابداعات مبتکرانه افراد در زمینه های ادبی و هنری سر و کار بسیاری دارد.

وی ادامه داد: این سازمان، کنفرانس ها و نشست های بسیاری درباره حقوق مالکیت فکری برگزاز کرده است و در حوزه هایی از جمله رسیدگی به چالش های جهانی حق کپی رایت، ظرفیت های اقتصادی صنایع کپی رایت و صنایع مبتکرانه، حفاظت از آثار پدیدآورندگان و ابداعات و ...  فعالیت دارد.

معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری با اشاره به تاکید رییس این سازمان بر لزوم وجود نظام حقوقی مناسب در این حوزه گفت: به یک نظام حقوقی و مدل های کسب و کار مناسب در این زمینه نیاز است و آموزش کاربران و پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری  برای استفاده تجاری از آثارشان ضروری است.

وی ضمن تاکید دوباره بر اهمیت پتانسیل اقتصادی حق کپی رایت افزود: این موضوع در چشم انداز توسعه پایدار کشورها بسیار مهم است و در سال های اخیر ثابت شده که شمول فرهنگ در توسعه پایدار کشورها یک مولفه مهم و ضروری محسوب می شود.

کلارک گفت: سازمان جهانی مالکیت فکری به دنبال این مساله است که به همه کشورها در زمینه حقوق مالکیت ادبی و هنری و فکری کمک و مساعدت برساند.

وی افزود: مسایل و موارد حفاظت از آثار ادبی و هنری در کنوانسیون "برن" مورد مذاکره قرار گرفته که انعکاس دهنده منافع صاحبان آثار ادبی و هنری و مبتکران این حوزه است.

کلارک گفت: یکی از حوزه های که در این زمینه بسیار مورد توجه است؛ توسعه مراکزی می باشد که در رابطه با آثار ادبی و هنری فعالیت می کنند و این مراکز و موسسات مکلف به حفاظت و حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری هستند.

وی ادامه داد: این مراکز علاوه بر ارایه خدمات در داخل کشور  باید ارتباطات بین المللی هم داشته باشد تا آثار پدیدآورندگان در خارج از کشورشان نیز مورد حمایت قرار گیرد.

کلارک با اشاره به چالش های متعدد جهانی در حوزه حق تالیف گفت: برای ایجاد تبادل و استفاده تجاری پدیدآورندگان از حق آثارشان که در نهایت توسعه فرهنگ جوامع را به دنبال دارد، باید حقوق پدیدآورندگان این آثار حفظ شود.

وی با اشاره به ارزنده بودن کوشش های ایران در زمینه حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری افزود: الحاق ایران به مجامع و کنوانسیون های جهانی در حوزه حقوق مالکیت فکری بسیار راهگشا است و موجب تولید آثار بهتر و بیشتر از سوی پدیدآورندگان می شود.

چهارمین همایش "حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط" با حضور جمعی از سران کشور و حقوقدانان و اساتید حقوقی در تالار وحدت در حال برگزاری است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید