نمایش جزییات خبر
۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۱:۱۰

وزیر ارشاد: آفریده های هنری یک کشور، سند هویتی، دینی و ارزشی آن کشور است

طبیعتا دستیابی به جایگاه دوم علمی و فناوری و حمایت از حقوق مادی و معنوی نخبگان علمی ، فرهنگی و هنری که از اهداف مذکور در قانون برنامه پنجم توسعه کشور می باشد ، مقدور نیست مگر اینکه آفرینندگان و پدیدآورندگان آثار بدیع و اصیل علمی ، ادبی ، هنری ، فارغ از دغدغه سرقت و هر گونه سوء استفاده از منافع مادی و اقتصادی اثر شان به آفرینندگی روی آورند.
وزیر ارشاد: آفریده های هنری یک کشور، سند هویتی، دینی و ارزشی آن کشور است


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز جهان در عرصه آثار و تولیدات فرهنگی ، هنری ، سینمائی و موسیقیایی با بروز و ظهور اقتصاد هنری و صنایع مرتبط با آن مواجه هست . لذا آفرینش های هنری و حمایت از حقوق مادی و معنوی هنرمندان ، متضمن به رسمیت شناخته شدن اقتصاد هنر و صنایع وابسته است.

 علی جنتی با بیان اینکه آفرینندگان و هنرمندان ، جزو نخبگان هر جامعه بوده و نقش بی بدیلی را در تداوم حیات علمی ، ادبی و هنری آن جامعه ایفاء می نمایند افزود: آثار و آفریده های هنری یک کشور سند هویتی ، دینی ، ارزشی و ملی آن کشور در جهان است.

وی افزود: از سوی دیگر ، نقش هنر و آفرینندگی هنری در ایجاد اشتغال، کار آفرینی و صادرات محصولات فرهنگی  و انواع آثار هنری به جهان، بر کسی پوشیده نبوده و جزو استراتژیهای بلند مدت کشورها  در نیل به اهداف بلند مدت توسعه ای می باشد.

 جنتی با بیان اینکه وقتی سخن از حقوق مالکیت فکری می کنیم سه بخش را در نظر داریم ادامه داد: بخش اول قواعد وضوابطی است که ناظر بر ایجاد و تأسیس این حقوق می باشد ، بخش دوم ناظر بر محدویتهای وضع شده بر این حقوق است و بخش سوم مربوط به نحوه اعمال این حقوق از طرق اداری وقضایی برای حفاظت و حمایت از حقوق اعطائی است .

به گفته جنتی اکنون وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درمرحله ای جدید از مأموریت خود در زمینه حمایت از حقوق مالکیت ادبی وهنری قرار دارد که نحوة حمایت وحفاظت و اعمال حقوق از یک سو و توازن و تعادل حمایت از این حقوق با منافع عمومی جامعه از سوی دیگراست را باید مورد توجه قرار دهد.

وی افزود:پیشرفت فن آوری های نوین ارتباطی گرچه موجب دسترسی بیشتر و راحت تر به آثار ادبی وهنری شده است، موجب نقض هرچه بیشتر حقوق صاحبان آثار و دشواری احقاق حقوق آنان گردیده است به طوری که موجب از بین رفتن حاصل زحمات یک مؤلف دراندک زمانی می شود لذا لازم است سازوکار مناسبی درکنار تصویب قوانین جدید، ایجاد شود و به اجرای حقوق وحمایت وحفاظت از آن کمک کند

 وی با بیان اینکه تجربه اکثریت قریب به اتفاق کشورها، حکایت از این  امر دارد که شکل گیری و قوام اقتصاد هنری و حقوق مالکیت ادبی ، هنری و حقوق مرتبط ، مرهون شکل گیری سازمانهای مدیریت جمعی مولفین ، مصنفین و هنرمندان است افزود: این سازمانها دارای مهمترین کارکرد در عرصه تجاری سازی و شکل گیری اقتصاد هنری و تقسیم منافع حاصله از 

بهره برداری و استفاده از آثار و آفریده های هنری بین پدیدآورندگان و هنرمندان است. بعلاوه مقابله با نقض حقوق مالکیت ادبی و هنری جزو کارکردهای اصلی این سازمانهای حرفه ای بوده و در فرهنگ سازی احترام به حقوق مالکیت ادبی ، هنری و حقوق مرتبط نقش بسزایی ایفا می کنند.

 وزیر ارشاد ادامه داد:خوشبختانه تشکیل سازمانهای مدیریت جمعی مولفین ، مصنفین و هنرمندان در لایحه قانون جامع مالکیت ادبی ، هنری و حقوق مرتبط که کار بررسی آن در واپسین روزهای سال 1392 در کمیسیون لوایح دولت به اتمام رسیده است مورد توجه قرار گرفته است .

وی اظهار امیدواری کرد: پس از تصویب لایحه در هیات محترم دولت و مجلس شورای اسلامی شاهد شکل گیری این سازمانها با عضویت خود پدیدآورندگان و هنرمندان عزیز باشیم.

 وی در پایان سخنان خود افزود:امروزه ارزش مادی ومعنوی آثارفکری درعرصه ملی وبین المللی برهیچ کس پوشیده نیست و برهمگان روشن است حمایت از حقوق مالکیت فکری موجب توسعه فرهنگی واقتصادی جوامع می شود. از آنجاکه وزارت فرهنگ وارشاداسلامی خود را متولی بخش عظیمی از این حقوق درحوزه ادب و هنر می داند ، برخود لازم می داند نهایت تلاش خود را جهت حفظ وحمایت حقوق ادبی وهنری مبذول دارد . 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید