نمایش جزییات خبر
۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۱:۱۸

وزیر دادگستری: برای حمایت از هنرمندان می توان مجتمع اختصاصی تاسیس کرد

وزیر دادگستری اعلام کرد: جامعه ای که دارای هنرمند در شاخه های مختلف است باید تعاریف گسترده ای از مالکیت معنوی برای هنرمندان داشته باشد. ما نیازمند یک تحرک برجسته حقوقی در این زمینه هستیم ،مالکیت معنوی هنرمندان بررسی خواهد شد و اگر لازم بود می توانیم مجتمع اختصاصی برای هنرمندان تاسیس کنیم.
وزیر دادگستری: برای حمایت از هنرمندان می توان مجتمع اختصاصی تاسیس کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پور محمدی با بیان اینکه جوامع انسانی نیازمند تنظیم مقررات روشن و دقیقی است که با زندگی شهروندان یک کشور منطبق باشد افزود: امروزه ارزش هر جامعه به میزان دفاع از حقوق شهروندان تعریف می شود در واقع جوامع انسانی باید بر اساس مبانی درست و دقیق به وجود بیاید.

حجت الاسلام و المسلمین پور محمدی با بیان این موضوع که حقوق جوامع بشری در دوره های مختلف تاریخ متفاوت بوده است، اضافه کرد: در گذشته های دور بیش تر به جنبه های مادی توجه می کردند، اما امروزه حتی اقتصاد هر کشور بر اساس تولیدات مبتنی بر خلاقیت و تولید فکر هر کشور سنجیده و ارزش گذاری می شود.

وزیر دادگستری درباره معیارهای حقوقی کشور ایران توضیح داد: ما دارای فرهنگ غنی با شکوهی هستیم بنابراین تعاریف حقوقی ما با سایر کشورها متفاوت است. این تفاوت ها تعارض با دنیای غرب را برجسته می کند، به همین دلیل دنیا بر سر موضوع هسته ای با ما سر نا سازگاری دارد و نمی خواهد ما با به کارگیری انرژی هسته ای به قدرت و ثروت و نفوذ سیاسی بیش تری برسیم.

وی درباره حقوق هنرمندان و دفاع از آن اظهار کرد: هر جامعه ای که نویسنده و  به طور کلی اهالی فرهنگ و هنر در شاخه های مختلف دارد، باید مالکیت مادی و معنوی از حقوق هنرمندان نیز داشته باشد. با وجود طیف گسترده ای از هنرمندان و اهالی فرهنگ در کشور باید حقوق شهروندی این افراد بیش تر رعایت شود.

حجت الاسلام و المسلمین پور محمدی با ابراز خرسندی از داشتن لایحه ای برای مالکیت مادی و معنوی هنرمندان در مجلس در این باره توضیح داد: لایحه مالکیت معنوی برای اهالی فرهنگ و هنری به تصویب کمیسیون فرهنگی رسیده است. در این لایحه ما نگاهی جامع به ابعاد مختلف این مالکیت داشتیم و تمامی نواقص آن را برطرف کردیم. خوشبختانه در این ماده قانونی تعاریف به طور شفاف و دقیق صورت گرفته و ما در این قانون 38 عنوان و واژه تعریف شده داریم.

وی در ادامه صحبت های خود اشاره کرد: جامعه ای که به حقوق شهروندان خود احترام بگذارد، امید و انگیزه و امنیت را برای مردم جامعه به وجود می آورد. بنابراین تمامی نهادها و موسسات مربوطه باید تلاش خود را برای اجرایی کردن قانون مالکیت معنوی انجام دهند تا بتوانیم با حمایت تمامی ارگان های مشکلات و موانع را از سر راه هنرمندان برداریم.

وی تاکید کرد: مالکیت معنوی هنرمندان بررسی خواهد شد و اگر لازم بود می توانیم مجتمع اختصاصی برای هنرمندان تاسیس کنیم.

وزیر دادگستری در پایان صحبت های خود گفت: دنیای امروز دنیای توانایی های نرم است و توانایی های سخت متکی به توانایی های نرم هستند بنابراین باید توانایی لازم دفاع از توانایی های نرم و  فکری را داشته باشیم.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید