نمایش جزییات خبر
۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۴:۱۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ضرورت تشکیل گنجینه ای از آثار و مستندات حوزه خلیج فارس

تشکیل موزه و گنجینه ای از آثار مکتوب و غیر مکتوب با جمع آوری مستندات حوزه خلیج فارس در زمینه های مختلف از جمله فیلم، عکس، کتاب، نقشه، مکاتبات با سایر کشورها با موضوع خلیج فارس و غیره در استان هرمزگان با هدف آشنایی مردم کشورمان و جامعه بین الملل با تاریخ خلیج فارس از ضروریات است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ضرورت تشکیل گنجینه ای از آثار و مستندات حوزه خلیج فارس

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامي صبح امروز در جمع اعضای شورای سیاستگذاری چهارمین جشنواره ملی فرهنگی و هنری خلیج فارس با تاکید به این مطلب گفت: جشنواره ملی خلیج فارس از دو جهت ملی و بین المللی دارای اهمیت است و باید برای ایجاد جشنواره های دایمی در هر استان با توجه به زمینه فعالیت های فرهنگی و هنری  آن استان تلاش کنیم که از آن جمله می توان به جشنواره های "امام رضا" (ع) در استان خراسان رضوی و کودک و نوجوان در استان اصفهان اشاره کرد.

وی افزود: برگزاری جشنواره های فرهنگی، هنری و ادبی در استان های سراسر کشور موجبات شور و نشاط در میان مردم مناطق مختلف کشور و ایجاد زمینه برای معرفی و عرضه آثار نخبگان و اهالی فرهنگ و هنر استان های مختلف را فراهم می کند.

جنتی با تاکید بر استقرار دبیرخانه دایمی جشنواره خلیج فارس در استان هرمزگان ادامه داد: به دلیل داشتن کرانه طولانی استان هرمزگان نسبت به دیگر استان های ساحلی، لازم است دبیر خانه دایمی جشنواره ملی فرهنگی و هنری خلیج فارس در این استان مستقر باشد و سایر استان های ساحلی در کنار این دبیرخانه برای برگزاری جشنواره خلیج فارس مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به اهمیت بین المللی خلیج فارس گفت: در این حوزه هر چه بیشتر خلیج فارس را در مجامع بین المللی بر سر زبان ها بیاندازیم در اذهان بین المللی بیشتر جا می افتد و با توجه به اینکه خلیج فارس دارای اصالت بالایی است برگزاری جشنواره هایی با  این موضوع فرصتی برای معرفی جایگاه خلیج فارس در مجامع بین المللی است.

جنتی افزود: ایجاد کتابخانه تخصصی با موضوع خلیج فارس یکی دیگر از ضروریات  در این حوزه است که باید  با اهتمام ویژه از سوی دست اندرکاران فعال در این زمینه پیگیری و عملیاتی شود.

وی با تاکید بر شناسایی محققان و پژوهشگران حوزه خلیج فارس اظهار کرد: با توجه به حساسیت های موجود در مرزهای فرا ملی در حوزه خلیج فارس و عدم حضور دولت های خلیج فارس در این جشنواره، لازم است از طریق رایزن های فرهنگی و یا دعوت از  گروه های فرهنگی و هنری آنان به این جشنواره، زمینه های مشارکت آنها در این جشنواره را برای سال های آینده فراهم کنیم.

جنتی با تاکید بر فعالیت دبیرخانه دایمی جشنواره خلیج فارس در طول سال گفت: باید با اتمام هر دوره از جشنواره، اقدامات و فعالیت های دبیرخانه آن برای برگزاری دوره بعد با هدف جشنواره ای با شکوه تر، غنی تر و ارزنده تر آغاز شود.

وی گفت: امیدوارم با تلاش مسوولان ودست اندرکاران حوزه خلیج فارس، محلی با عنوان موزه خلیج فارس با هدف معرفی تاریخچه و آشنایی با آداب و رسوم مردمان آن منطقه در جهت صیانت از آن بنا شود.

در این جلسه اعضای شورای سیاستگذاری چهارمین جشنواره ملی فرهنگی و هنری خلیج فارس گزارشی از فعالیت ها واقدامات خود ارایه کردند و خواستار حمایت بیش از پیش مسوولان در این حوزه شدند.

چهارمین جشنواره ملی فرهنگی و هنری خلیج فارس 10 اردیبهشت ماه سال جاری همزمان با روز ملی خلیج فارس با حضور جمعی از مسوولان کشور در تالار شهید آوینی بندرعباس برگزار می شود.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید