نمایش جزییات خبر
۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۶:۰۸

اصلاحیه خبر _ با حضور وزیر ارشاد و اعضا ،آئین‌نامه اجرائی هیات نظارت بر نشر کتاب تصویب شد

به دنبال درج خبری در این پایگاه در خصوص نخستین جلسه هیات نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب بزرگسال و کودک و نوجوان ، در ذکر برخی اسامی اشتباهی صورت گرفت که به شرح ذیل اصلاح می گردد. متن کامل خبر در ادامه آورده شده است: در نخستین جلسه هیات نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب بزرگسال و کودک و نوجوان پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی هیات نظارت به تصویب اعضا رسید.
اصلاحیه خبر _ با حضور وزیر ارشاد و اعضا ،آئین‌نامه اجرائی هیات نظارت بر نشر کتاب تصویب شد


به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین جلسه هیات نظارت صبح روز دوشنبه (اول اردیبهشت ماه) با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی برگزار شد.

علی جنتی ضمن ابراز خرسندی نسبت به معرفی این اعضا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در انتخاب و تعیین اعضا هیات نظارت بر کتاب بزرگسال و کودک و نوجوان سعی شده است در هر رشته‌ای از افراد صاحب نظر و اساتید مجرب استفاده شود. امیدورام با تشکیل و آغاز به کار این هیات گام مهم و موثری در تحقق وظایف و اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله رشد و بالندگی فرهنگی جامعه برداشته شود.

جنتی در تشریح وظایف و اهداف هیات نظارت بر کتاب‌ بزرگسال و کودک و نوجوان عنوان کرد: «تعیین شاخص‌ها برای وحدت رویه» و «فهرست کردن خلاءها و مشکلاتی که در گذشته وجود داشته است» از جمله اقدامات ضروری از سوی این هیات است تا بر اساس آن در جاهایی که قانون نظارت بر کتاب نیاز به اصلاح دارد، اقدام کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تخصصی بودن این هیات در دو حوزه بزرگسال و کودک و نوجوان اظهار کرد: برخی از مجوزها در این زمینه را می‌توان تفویض کرد. می‌توان با تمهیدات لازم  چاپ کتاب از سوی برخی ناشران که سابقه تخلف ندارند و یا نهادها و شخصیت‌هایی که نیاز به ممیزی و نظارت وزارت ارشاد ندارند را به خود آن‌ها سپرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیشتر بر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی تمرکز کند.

 

صالحی: طولانی شدن بررسی کتاب‌ها در شان نظام جمهوری اسلام ایران نیست

 

سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی نیز در این جلسه گفت: بخش قابل توجهی از فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معطوف به موضوع نشر کتاب است و معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه به عنوان متولی این امر وظیفه دارد بهترین راه عمل را که همان راه قانونی است طی کند.

صالحی ضمن اظهار تاسف نسبت به عدم تشکیل این هیات در سه سال گذشته عنوان کرد: بخشی از مشکلات موجود در اداره کتاب در چند سال گذشته به دلیل برگزار نشدن جلسات اعضای هیات نظارت بر نشر کتاب بوده است که از آن جمله می‌توان به طولانی شدن مدت زمان نظارت و بررسی کتاب‌ها اشاره کرد که در شان نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

 

وی با اشاره به مشکلات موجود در اداره کتاب گفت:  «عدم وحدت رویه» ، «ابهام در برخی از عناوین» ، «عدم تعامل مناسب و گفت و گوی درست بین ناشر و مولف» ،  و «وجود برخی کج سلیقگی‌ها در حیطه نظارت و بررسی» از جمله مشکلاتی است که در سال‌های گذشته در اداره کتاب وجود داشته است.

صالحی ادامه داد: با ترکیب تخصص‌های مختلف در حوزه علمی هیات نظارت بر کتاب سعی شده تا جمعی از افراد صاحب فکر و اندیشه و اهل کتاب به دور از هر گونه کج سلیقگی گرد هم آیند. امیدوارم با حضور مستمر اعضای هیات نظارت بر نشر کتاب در جلسات، در حوزه سیاست‌گذاری و نظارت کتاب با سرعت بیشتری قدم برداریم.

در ادامه، معاون امور فرهنگی با اشاره به تنظیم پیش‌نویس جدید آیین‌نامه اجرایی نظارت بر نشر کتاب از اعضای این هیات خواست تا با دقت و نکته بینی نظرات و پیشنهادات خود در این باره را ارایه دهند.

 

شجاعی صائین: صدور مجوز کتاب‌ها بر اساس محتوای آن‌هاست

در بخش دیگری از این جلسه مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گزارشی از عملکرد سه ماهه دفتر توسعه کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه داد.

شجاعی صائین گفت: تمام تلاش و تمرکز دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی بر متن و محتوای کتاب‌های دریافت شده برای صدور مجوز نشر است و هیچ‌گونه توجهی به مطالبات غیر قانونی در این دفتر نمی‌شود. حداکثر تلاش کارشناسان و کارکنان دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی ایجاد تفاهم و مساعدت با ناشران و پدیدآورندگان آثار است.

در ادامه جلسه پیش‌نویس آئین نامه اجرائی هیات نظارت بر نشر کتاب مطرح شد  و برخی اعضا پیشنهادات خود درباره پیش‌نویس جدید آیین نامه اجرایی هیات نظارت بر نشر کتاب را عنوان کردند و آئین نامه به تصویب رسید.

همچنین مقرر شد این جلسه هر ماه به صورت مستمر و با حضور اعضای آن برگزار شود و ضمنا کمیته تخصصی مرکب از 7 نفر از اعضای هیات ، هر دو هفته یک بار  جلسه داشته باشند و جلسات فوق به تشخیص دبیرخانه هیات برگزار شود.

در پایان جلسه  نیز حجت الاسلام و المسلمین مهدوی‌راد به عنوان رئیس جلسه هیات نظارت و جناب آقای دکتر افروغ به عنوان نائب رئیس انتخاب شدند.

در این جلسه آقایان احمد واعظی، محمدعلی مهدوی‌راد، محمدتقی سبحانی، رضا مختاری، علیرضا اعرافی، محمود گلزاری، عماد افروغ، علیرضا صدرا، صادق آئینه‌وند، محسن مومنی، علی معلم دامغانی، حسین کچوئیان، مسعود آذربایجانی، مهدی خاموشی، سید مهدی شجاعی و خانم فریبا علاسوند از هیات نظارت بر نشر بزرگسال و جواد محقق، محسن چینی فروشان، مظفر سالاری، عبدالله حسن‌زاده و مهنوش مشیری ازهیات نظارت بر نشر کودک حضور داشتند.

 

  

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید