نمایش جزییات خبر
۱۵ مرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۱۵

حسینی در کرمان : مطبوعات بی اغراق واقعیت ها را بیان کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطبوعات باید همانند آیینه مسائل جامعه را نشان دهند و بدون اغراق ، واقعیت های جامعه را بیان کنند.
حسینی در کرمان : مطبوعات بی اغراق واقعیت ها را بیان کنند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،سید' محمد حسینی' شامگاه جمعه در آیین گرامیداشت 17 مرداد ماه مصادف با روز خبرنگار در کرمان، افزود: اگر مسوولان نیز ضعف و اشکال و ایرادی دارند، نسبت به رفع آن  اقدام کنند نه اینکه آیینه را بشکنند و واقعیت را نپذیرند.
وی خطاب به رسانه ها گفت: ما در کنار هم  یک مسوولیت داریم و آن هم ساختن ایران عزیز و مقابله با تهاجمات و ترفندهای دشمن است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی خبرنگار شهید خبرگزاری جمهوری اسلامی ، گفت: این نوع شهادت نشان از مظلومیت جمهوری اسلامی است .

وی همچنین یاد و خاطره رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و دیگر شهدای نظام جمهوری اسلامی که مظلومانه در دفاع از نظام جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند ر انیز گرامی داشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین اظهار امیدواری کرد: بتوانیم از دستاوردهای بزرگ شهدای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی صیانت نماییم.
حسینی، در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خبرنگاران نقش بی بدیلی را در جامعه ایفا می کنند، گفت: خبرنگاران همانگونه که در دفاع مقدس در کنار رزمندگان بودند امروز هم در کنار مسوولان و مدیران باید حضور داشته باشند تا شاهد اعتلای ایران باشیم.
وی همچنین تاکید کرد: خبرنگاران و رسانه ها باید خطاها، لغزش ها و تعلل ها را تذکر داده و یاد آوری کنند و اسباب امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه فراهم نمایند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: قطعا مسوولان عالی رتبه نظام این امر را می پسندند، زیرا که مطبوعات چشم بیدار و آینه تمام نمای مسائل هستند و هر جا که ضعفی وجود دارد ، باید بیان نمایند.
وی تاکید کرد: مسوولان و همه مدیران نیز باید روحیه انتقاد پذیری را داشته باشند و بدانند در زیر ذره بین قرار گرفته اند.
وی تصریح کرد: اگر خدای نکرده مسوولان به دنبال سوء استفاده، کم کاری و عدم انجام وظیفه خودشان باشند نشریات و روزنامه نگاران باید این مسائل را بیان کنند.
حسینی اظهار داشت: زمانی که فرد مسوولیتی را پذیرا می شود باید بداند که اگر درست به وظایفش عمل نکند مورد انتقاد قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه مسوولان باید در اتاق شفاف و شیشه ای باشند و همه اموری را که انجام می دهند برای مردم معلوم و روشن نمایند، گفت: امروز رسالت خبرنگاران و روزنامه نگاران آبادی کشور، رفع کمبودها در نظام جمهوری اسلامی است تا نظام در زمینه های مختلف برای جهان الگو و الهام بخش باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با ارزشمند شمردن رسالت خطیر خبرنگاران اظهار داشت: بیان نقاط قوت باعث افزایش اعتماد به نفس و ارتقاء روحیه خود باوری در جامعه می شود.
وی با تاکید بر بیان نقاط قوت موجود در مسوولان نظام جمهوری اسلامی از سوی رسانه ها، گفت: کتمان و نگفتن حقایق گناهی نابخشودنی است.
وی اضافه کرد: اگر واقعیت ها را کسی بیان نکند همانگونه که در قرآن کریم نیز آمده مورد نکوهش قرار می گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین خاط نشان کرد: مطبوعات علاوه بر بیان نقاط قوت باید ضعف ها، کجی ها و سستی هایی که وجود دارد را نیز بیان کنند.
وی اضافه کرد:  فرهنگ عمومی جامعه از دیگر بخش هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
حسینی، با اشاره به مطالبات فراوان جامعه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، گفت: برای تحقق هر کدام از این مطالبات چاره ای نداریم جز اینکه دست نیاز به سوی رسانه ها دراز کنیم، چرا که رسانه ها هستند که می توانند فرهنگ سازی کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ترویج فرهنگ کار در جامعه، تلاش بی وقفه، سخت کوشی، رعایت حقوق دیگران، نظم و انضباط، قانون مداری، مهر ورزی، اخلاق و معنویت، ترویج روحیه همبستگی به جای کینه ورزی، انتقام جویی، حجاب و عفاف را از جمله مواردی برشمرد که ترویج این امور بر دوش مطبوعات است.
وی در ادامه با اشاره به دیدارمسوولان قرآنی کشور با رهبر انقلاب اسلامی در نخستین روز از ماه مبارک رمضان سال جاری، گفت: معظم له توجه و اهتمام ویژه به قاریان دارند.
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در پایان این دیدار چند ساعته بیاناتی را داشتند که برنامه ریزی و فراهم شدن مقدمات برای اینکه در ایران 10 میلیون حافظ قرآن وجود داشته باشد از جمله آنها است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه جهاد اقتصادی و یا ارتقاء فرهنگ مطالعه در جامعه اشاره کرد و گفت: رسانه ها نیز در این زمینه ها نقش موثری دارند.
حسینی، در ادامه احترام گذاشتن به مخاطب توسط رسانه ها را به این معنی دانست که مطالب اصلی و دارای اولویت در نشریات و رسانه ها بیان شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به توجه ویژه این وزارتخانه و همچنین دولت و شخص رییس جمهوری به خبرنگاران و روزنامه نگاران، گفت: در سال جاری نیز مانند سال های گذشته رییس جمهور هدایای خاصی را خواهند داشت که تاکید ما بر این است که با سالهای گذشته متفاوت باشد و بتواند بخشی از کمبودهای خبرنگاران را برطرف کند.
حسینی، همچنین تاکید کرد: بیمه خبرنگاران، سهام عدالت، آیین نامه حرفه ای خبرنگاران، آیین نامه های پایگاه های خبری، خبرگزاری ها و سایت ها نیز در دست انجام است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه اطلاعات خبرنگاران در سال گذشته، اظهار داشت: راه اندازی این سامانه در راستای شناسایی بیشتر خبرنگاران و همچنین ارائه خدمات بیشر به این قشر است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید