نمایش جزییات خبر
۷ مرداد ۱۳۹۰ ۱۵:۱۷

وزیر ارشاد : 25 درصد مساجد تا پایان برنامه پنجم به کانون فرهنگی هنری مجهز می شوند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که دو هزار و 200 کانون فرهنگی هنری مساجد در سال 84، به 10 هزار و 700 کانون در حال حاضر رسیده است، گفت: با اهتمام ائمه جمعه باید تا پایان قانون برنامه پنجم توسعه 25 درصد مساجد کشور دارای کانون فرهنگی هنری شوند.
وزیر ارشاد : 25  درصد مساجد تا پایان برنامه پنجم به کانون فرهنگی هنری مجهز می شوند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،'سید محمد حسینی' در سخنان پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران با تشرح عملکرد، دستاوردها و فعالیت های انجام شده این وزارتخانه ، اظهار داشت: باید به سمتی برویم که در کنار هر مسجد، یک کانون فرهنگی هنری به منظور جذب و آموزش جوانان و ورود آنها به جنگ فکری و فرهنگی با دشمن احداث شود.
وی با بیان این که بخشی از فعالیت های قرآنی از طریق کانون های فرهنگی هنری مساجد صورت می گیرد، افزود: در اجتماع چهار هزار نفری مدیران این کانون ها که هفته گذشته با حضور رییس جمهوری برگزار شد، این هدف مدنظر قرار گرفت که باید در کنار هر مسجد یک کانون فرهنگی هنری ایجاد شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وجود پنج هزار کتابخانه باز و سه هزار و 800 کتابخانه مخزن دار در کنار مساجد را از جمله فعالیت ها برای تحقق این هدف برشمرد و اضافه کرد: در این هدف همچنین افزایش ایجاد کانون های فرهنگی هنری در مساجد برای انجام اقدامات فرهنگی در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان این که یکی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب آشنایی و انس آحاد جامعه با قرائت و مفاهیم قرآن کریم است، افزود: در نمایشگاه قرآن امسال بنا داریم با بهره گیری از ابزارهای مختلف به این خواسته رهبری جامه عمل بپوشانیم، زیرا اگر جوانان ما حلاوت قرآن را بچشند به سمت چیزهای دیگر نمی روند.
وی با بیان این که نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از امروز - هفتم مرداد ماه - تا چهارم شهریور ماه در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) پذیرای بازدیدکنندگان است، افزود: یکی از بخش های مهم نمایشگاه امسال 'دشمن شناخت' است.
وی تصریح کرد که تاکنون کتاب های متعددی در این زمینه نوشته شده و برنامه هایی نیز برای افزایش بصیرت مردم به اجرا در آمده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اکنون راه برای هنرمندان به منظور تهیه و تولید فیلم هایی به منظور نشان دادن ماهیت واقعی دشمنان هموار است.
وی با بیان این که روز به روز فعالیت های خارجی در صحنه جنگ نرم علیه ایران افزایش می یابد، افزود: سال گذشته 30 شبکه فارسی زبان تاسیس شد که با سامان دهی دقیق، موضوعاتی چون عرفان های وارداتی و ایجاد مکتب های فکری جدید را در دستور کار خود قرار داده اند.
حسینی با بیان این که تمامی این فعالیت ها در راستای به انحراف کشاندن جوانان ما از اسلام ناب محمد (ص) صورت می گیرد، اظهار داشت: در این شرایط لازم است تا فعالیت های فرهنگی و هنری بیش از گذشته مطابق با فرهنگ اصیل اسلامی برای نسل جوان ترسیم شود تا افراد کمتر به سمت آن ها کشیده شوند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در کشور ما بزرگان، مشاهیر و فرهیختگان بسیاری وجود دارد که معرفی هر یک از آنان به جوانان و نوجوانان می تواند مقابله ای جدی با جنگ نرم دشمن باشد.
حسینی با بیان این که اکنون برنامه های متنوعی برای معرفی این بزرگان به جوانان در سطح کشور طراحی شده، اظهار داشت: معرفی بزرگانی چون طالب آملی، احمد نیریزی، مصطفی مردانی، سپیده کاشانی، محمدعلی معزی و سعید العما برخی از اقداماتی است که در این راستا در استان ها صورت گرفته است.
حسینی ادامه داد: در نمایشگاه امسال 600 عضو هیات علمی حضور دارند و طلاب و علما در مدت برگزاری نمایشگاه به مشاوره های دینی و پاسخ به سوالات دینی و اعتقادی خواهند پرداخت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از 30 بخش تشکیل شده، خاطر نشان کرد بخش های عترت و ولایت برای معرفی معارف ناب اهل بیت علیهم السلام در کنار قرآن و عفاف و حجاب به منظور عرضه و معرفی مدل ها و الگوهای حجاب اسلامی از جمله این بخش ها است.
وی در ادامه با بیان این که امسال نیم درصد از اعتبارات سازمان ها و وزارتخانه ها به فعالیت های قرآنی اختصاص داده شده است، افزود: امید است این امر در ماه مبارک رمضان محقق شده و نتایج موثری به همراه داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد اکنون موسسات بسیاری در بخش خصوصی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد مشغول فعالیت در امور فرهنگی هستند، گفت: اما از آنجا که کار فرهنگی تنها با فعالیت یک دستگاه و یا وزارتخانه کاری از پیش نخواهد برد، لذا باید همان گونه که در جنگ نظامی، نیروهایی از بسیج و مساجد به صحنه آمدند؛ در کار فرهنگی نیز همه باید احساس مسئولیت کنند.
حسینی همچنین به دیدار چندی پیش مسئولان کتابخانه ها و کتابداران با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: از آنجا که میزان مطالعه در کشور ما کم است، رهبر فرزانه انقلاب توصیه های بسیاری در این زمینه ارائه کردند که می توان با بهره گیری از این رهنمودها و بسیج همه دستگاه ها فرهنگ مطالعه را از مهدهای کودک شروع کرده و در ادامه در لایه های مختلف جامعه گسترش داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اکنون نمایشگاه های مختلف کتاب در سراسر کشور برگزار می شود؛ اما حد مطلوب نیست و نیازمند مساعدت و یاری همه نهادها و دستگاه ها برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه هستیم.
حسینی پرداختن به پیوست فرهنگی در کنار طرح های مختلف اقتصادی، عمرانی و صنعتی، ساماندهی اخلاق رسانه ای، ارائه لایحه نظام جامع رسانه ای به مجلس شورای اسلامی، ارائه قانون کپی رایت، برگزاری هفته فرهنگی هنری برای معرفی فرهنگ اصیل استان ها، حمایت از بازی های رایانه ای با اولویت بازی های دفاع مقدس و مطابق با فرهنگ اصیل ایرانی را از دیگر برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال جاری اعلام کرد که با جدیت دنبال می شود.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید