نمایش جزییات خبر
۶ مرداد ۱۳۹۰ ۱۸:۰۶

وزیر ارشاد:همکاری فرهنگی ایران و مصر نقطه عطفی برای جهان اسلام است

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی با بیان اینکه ارتباطات فرهنگی وتاریخی ایران و مصر سابقه دیرینه ای دارد تصریح کرد: گسترش تعاملات فرهنگی و هنری دو کشور در زمینه های مختلف نقطه عطفی در جهان اسلام خواهد بود.
وزیر ارشاد:همکاری فرهنگی ایران و مصر نقطه عطفی برای جهان اسلام است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ،'‌سید محمد حسینی' روز پنجشنبه در دیدار با هیات هنرمندان مصری که در محل این وزارتخانه برگزار شدضمن ابراز خرسندی از حضور  این هیات در ایران خاطر نشان کرد: ارتباط دیرینه ای بین مردم دو کشور از گذشته وجود داشته و این ارتباط در دوره اسلامی بیشتر شده است.
وی افزود: بسیاری از آثار اندیشمندان مصری در ایران به فارسی ترجمه شده و رهبر معظم انقلاب نیز سال‌ها پیش تعدادی از آثار اندیشمندان این کشور را ترجمه کرده‌اند.
حسینی اظهار داشت :در بررسی حوادث تاریخ معاصر و بیداری اسلامی ملت‌ها اولین حرکت‌ها را از اشخاصی همچون 'سید جمال‌الدین اسدآبادی شاهد هستیم که همه اینها نشانگر ارتباط صمیمانه اندیشمندان دو کشور است.
وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی خاطر نشان کرد: رهبر فرزانه انقلاب مدتی قبل فرمودند: 'مصر مرکز کرامت،عزت و شخصیت جهان عرب است'، این بدان معنی است که ما جایگاه ویژه‌ای برای این کشور قائلیم .
حسینی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران امیدوار بودیم ارتباط‌ات دو کشور بیشتر شود اما به دلیل تبلیغات منفی غرب این ارتباطات نه تنها بیشتر نشد بلکه تقریبا قطع شد.
وی خاطر نشان کرد:هم اکنون با بیداری جهان اسلام و فضای باز ایجاد شده در مصر، شرایط برای اینکه این 30 سال دوری را جبران کنیم مهیا شده است.
عضو کابینه دولت دهم تصریح کرد: بر این باوریم اگر دو کشور ایران و مصر دست در دست هم دهند، قدرت بی‌بدیلی ایجاد می کند و   ترقی و پیشرفت آنها بویژه در حوزه های فرهنگی و هنری می‌تواند در جهان اسلام مؤثر باشد.
حسینی خاطر نشان کرد: هنرمندان سینمای مصر تجربه خوبی دارند و با همکاری هنرمندان سینمای ایران قادر خواهند بود علاوه بر داشتن پیام جدید در معرفی چهره واقعی اسلام برای جهانیان نیز نقش موثری داشته باشد.
وی تصریح کرد:سینمای ایران مستقل و هویتش متفاوت از غرب است،چرا که سینمای اروپا هم اکنون هویت خود را از دست داده و تحت تأثیر هالیوود قرار گرفته است.
حسینی افزود: ما می‌توانیم با تکیه بر فرهنگ غنی اسلامی دنیا را تحت تاثیر این تعاملات قرار دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:دو کشور می توانند علاوه برحوزه سینما،در زمینه های مختلف فعالیت های هنری شامل تئاتر،تجسمی ،موسیقی و بخش های دیگر نیز همکاریهای مشترکی داشته باشند.
وی خاطر نشان کرد: هرساله جشنواره های فراوانی در ایران برگزار می شود که هنرمندان مصری نیز می توانند در این جشنواره ها حضوری فعال داشته و متقابلا نیز هنرمندان ایرانی در مصر حضور داشته باشند.
حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنگ های 22 روزه غزه و 33روزه لبنان ،تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی ملت های مظلوم و بی دفاع بوده و مسائل و مشکلات فلسطین را مشکلات خود می دانیم و حمایت از آنها ادامه خواهیم داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه ابراز امیدواری کرد:اینگونه رفت و آمدها و دیدار ها باعث گسترش روابط و تعاملات بیشتر فرهنگی و هنری بین دو کشور را مهیا سازد.
در ادامه این دیدار وزیر اسراء و آوارگان فلسطین نیز با ابراز خرسندی از حضور در  ایران و دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:  جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی همواره حامی فلسطین بوده  و این حمایت یک شعار محض نبود بلکه در عمل به اثبات رسیده است.
وی افزود: ما شاهد حمایت‌های مختلف ایران در انتخابات داخلی فلسطین بودیم، از زمانی که غربی‌ها از حضور اسماعیل هنیه امتناع می‌کردند جمهوری اسلامی ایران از ایشان استقبال کرد. همچنین ایران صادقانه برای شکست محاصره غزه تلاش کرد و با افتخار مجروحان فلسطینی را مورد مداوا قرار داد.
وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که برای بازگشایی گذرگاه رفح تلاش کرد که از همین جا از ایران تشکر می‌کنم.
در ادامه یکی از مسئولان آموزشگاه‌های مصر در سخنانی کوتاه گفت: ترس زیادی از غربت دارم ولی وقتی به تهران آمدم و با مردم ایران ملاقات کردم، احساس کردم که در مصر هستم و اصلا احساس غربت نکردم. من ملت ایران را ملتی مهمان نواز، بشاش و کریم و با کرامت دیدم. به نظرم الان فرصت این شده که با یکدیگر متحد شویم.
در دیدار با هیات هنرمندان مصری ' جواد شمقدری' معاون امور سینمایی وزیر ارشاد، 'حمید شاه‌آبادی' معاون هنری وزیر ارشاد،' محمد علی منفرد مشاور وزیر و مدیر کل روابط عمومی و اموربین الملل وزارت ارشاد ،'شفیع آقامحمدیان' مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، 'هاشم میرزاخانی' مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، جمع دیگری از مدیران معاونت سینمایی حضور داشتند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید