اخبار کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به مناسبت 19 مهرماه

کانون های مساجد: برخی برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به مناسبت 19 مهرماه سالروز بیانات رهبر فرزانه انقلاب در خصوص لزوم توجه به امر کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور

 

فعالیت ٢٢ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد در کشور

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزایش تعداد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد را از اقدامات مهم طی چند سال اخیر عنوان کرد.

علی‌اصغر کاراندیش در دیدار با امام جمعه سنندج اظهار کرد: دولت تدبیر و امید گام‌های بلندی در حوزه فرهنگ و هنر در سطح کشور برداشته است.

 وی با بیان اینکه قانون وظایف و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را روشن کرده است، خاطرنشان کرد: ترویج فضایل اخلاقی، ترویج فرهنگ و هنر اسلامی، توسعه فرهنگ عمومی، توسعه دیپلماسی فرهنگی در نقاط مختلف جهان، حمایت از برنامه‌های قرآنی و فعالیت‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای از مهم‌ترین رسالت‌های این وزارتخانه است.

 این مسؤول با اشاره به اینکه در حال حاضر ٧٦ رایزن فرهنگی زیر نظر سازمان ارتباطات اسلامی فعالیت دارد افزود: علاوه بر رایزنی فرهنگی در اکثر کشورهای جهان، حمایت‌های اجتماعی از هنرمندان و تولید آثار فاخر آنان از سیاست‌های مهم  وزارتخانه فرهنگ و ارشاد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه فرهنگی است.

 وی اضافه کرد: رایزنی فرهنگی با ٨٠ کشور جهان در راستای ترویج آرمان‌های اسلام و انقلاب مهم‌ترین دستاورد دولت تدبیر و امید است.

 وی افزایش تعداد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد را از اقدامات مهم طی چند سال اخیر عنوان کرد و گفت: بیش از ٢٢ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد در حوزه‌های مختلف قرآن و عترت در سطح کشور فعالیت می‌کنند.

 به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسعه فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی از اولویت‌های مهم دولت است و هیات فرهنگی دولت در همین راستا تا کنون به ٢٦ استان سفر کرده است.

 کاراندیش با بیان اینکه هیئت فرهنگی دولت با سفر به استان‌های مختلف از نزدیک با مشکلات و چالش‌های فرهنگی استان‌ها آشنا و نسبت به رفع آن با همکاری مسئولان گام برمی‌دارد، گفت: حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کردستان نشان از جایگاه فرهنگی و هنری این استان در کشور است.

 معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمامی مشکلات شهرستان‌ها جمع‌بندی فردا در حضور وزیر بررسی خواهد شد.

 کاراندیش با تاکید بر استفاده بهینه از اعتبارات، خاطرنشان کرد: استفاده بهینه از اعتبارهای بخش فرهنگ و هنر در کشور از مهم‌ترین برنامه‌های ‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.  


نیاز جدی جامعه به کانون های مساجد برای رفع محرومیت فرهنگی

حجت الاسلام حسین ملکی، مدیرکل ارزیابی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد می توانند در رفع محرومیت فرهنگی و پیشرفت و سالم سازی جامعه به نهادهای فرهنگی کمک کنند.

حجت الاسلام حسین ملکی، مدیرکل ارزیابی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروزه مساجد همانند یک نهاد مذهبی در فرآیند تحول فرهنگی جامعه تاثیرگذارند

 وی افزود: مساجد نقش پررنگی در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی و به نتیجه رسیدن مبارزات مردمی علیه رژیم منحوس پهلوی داشته اند و امروزه همانند یک نهاد مذهبی در فرآیند تحول فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نقش پویا و تاثیرگذاری دارند و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز مرهون نقش محوری آن ها است.

 مدیرکل ارزیابی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: وقوع انقلاب اسلامی و پیدایش حکومت دینی در ایران اسلامی باعث اهمیت یافتن موضوعات مذهبی در تمامی ابعاد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه ایران شده است بر این اساس در چنین فضایی مباحث مهمی مانند شیوه ارتباط حکومت با نهادهای دینی از جمله مساجد، شیوه مدیریت و سازماندهی مراکز و سازمان های دینی، جایگاه مردم در نقش آفرینی کارکردها و فعالیت های فرهنگی هنری و ... از جمله مسایلی است که باید ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد به آن ها بپردازد.

  ملکی در ادامه اظهار داشت: ساماندهی مساجد و کانون های فرهنگی و هنری مساجد با مدیریت صحیح در این چند سال اخیر قابل تقدیر است. تاسیس و راه اندازی کانون های تخصصی، کتابخانه های مخزن دار، خانه های نور و ده ها برنامه دیگر حرکتی رو به جلو داشته است و الحمدالله توانسته اعتبارات خوبی را در اختیار استان ها قرار دهد. این ها نشان دهنده برنامه ریزی دقیق و کار کارشناسی همراه با یک افکارسنجی گسترده است.

 چگونگی تربیت نسل جدید اولویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

وی گفت: یکی از اولویت های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پرداختن به موضوعات مهم فرهنگی و نیز چگونگی تربیت نسل جدید و پررنگ کردن فعالیت در بخش ها و قسمت های مختلف جامعه است. تشکیل کانون های فرهنگی و هنری یک حرکت خودجوش بوده که در راستای مبارزه با جنگ نرم و ناتوی فرهنگی و نیز ترویج فعالیت های دینی و ارزشی حرکت کرده و می تواند در رفع محرومیت فرهنگی و پیشرفت و سالم سازی جامعه کمک کند.

 ملکی در پایان تاکید کرد: با بهره گیری کامل از ظرفیت مساجد به عنوان مهمترین پایگاه دینی، می توان از آن ها به عنوان مرکز تحولات روحی و روانی جوانان و نوجوانان نام برد.

 

کانون های مساجد بهترین محل برای تربیت دینی جوانان هستند

رییس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد یکی از مراکز فعال فرهنگی نظام جمهوری اسلامی محسوب می شوند، گفت: یکی از مهم ترین و موثرترین مراکز برای تربیت دینی جوانان، کانون های مساجد هستند.

حجت الاسلام سید مهدی خاموشی بر لزوم رشد کمی کانون های فرهنگی هنری مساجد تاکید کرد و گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد یکی از مراکز فعال فرهنگی نظام جمهوری اسلامی محسوب می شوند که مورد استقبال مردم قرار گرفته اند و اقبال و توجه مسئولین به این مراکز موجب شده است که در سال های گذشته با رشد قابل توجه آن ها روبرو شویم.

  وی بیان کرد: با توجه به استقبال جوانان از فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد، لازم است مساجدی که دارای کانون فرهنگی هنری نیستد، نسبت به تاسیس این مراکز در جوار مساجد اقدام کنند.

  رییس سازمان تبلیغات اسلامی بر لزوم گسترش فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد تاکید کرد و افزود: برای کاهش تهاجم فرهنگی دشمن، باید کانون های فرهنگی هنری مساجد، به نیازهای روز جوانان توجه کنند، زیرا که بهترین مراکز برای تربیت دینی جوانان همین پایگاه اثرگذار است.

 

اداره بهتر امور فرهنگی جامعه در گرو توجه به کانون های مساجد

حجت الاسلام هاشمی، مدیر کل هیئت مرکزی گزینش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: اگر امروز کانون های مساجد مورد توجه جدی باشند، قطعا ما با استفاده از ظرفیت مساجد در اداره امور فرهنگی جامعه توفیقی بیش از پیش خواهیم داشت.

حجت الاسلام هاشمی، مدیر کل هیئت مرکزی گزینش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: مسجد پایگاهی است که از یک جهت با مبدا معنویت و از جهتی دیگر با  اجتماع پیوندی عمیق و تاثیرگذار دارد و از طرفی چون انقلاب اسلامی داعیه دار بسط و گسترش معنویت توحیدی است و برای بسط این معنویت نیازمند رسانه ای فراگیر بوده است بنابراین یک پیوند عمیقی بین انقلاب اسلامی و مسجد در طول تاریخ و در ادامه حیاتش برقرار شده است.

 هاشمی افزود: نگاهی گذار به تاریخ انقلاب اسلامی و حوادث به وقوع پیوسته در آن به سادگی این ادعا را به اثبات می رساند، در طول تاریخ آن، تمام موقعیت های به دست آمده با مسجد گره خورده است، قبل از پیروزی این انقلاب، مرکز تجمع، ساماندهی و هدایت نیروهای انقلابی مساجد بودند.

 وی اظهار داشت: با ایجاد ناامنی های مختلف در جامعه، مرکز اجتماع نیروهای انقلابی برای مقابله با آن ها، مساجد شدند و در زمان جنگ هشت ساله نیز مرکز تبلیغ و اطلاع رسانی، جذب، سازماندهی و اعزام نیرو به مناطق عملیاتی آن ها بودند.

 این مقام مسئول در ادامه تاکید کرد: در شرایط امروز، تصمیم بجا و شایسته ای را که مسئولان امر گرفته اند و بدان اصرار دارند، این است که با توجه به شرایط، برنامه ریزی، سازماندهی و هدایت فرهنگی جامعه، استفاده از ظرفیت مسجد نباید مورد غفلت واقع شود، کانون های فرهنگی و هنری مساجد در راستای نیل به این هدف شکل گرفته و اگر امروز نیز این کانون ها مورد توجه جدی باشند، قطعا ما با استفاده از ظرفیت مساجد در اداره امور فرهنگی جامعه توفیقی بیش از پیش خواهیم داشت.  


فعال بودن ١٠٥٢ کانون فرهنگی در مساجد مازندران

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از فعال بودن یک‌هزار و ٥٢ کانون فرهنگی در مساجد استان خبر داد و گفت: بیش از ٤ هزار مسجد در مازندران وجود دارد.

احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در سخنرانی پیش از خطبه‌ها در جمع نمازگزاران نور در مصلای الغدیر این شهرستان، اظهار کرد: اسلام و قرآن همواره مورد تهاجم دشمنان در طول تاریخ قرار گرفت تا از محتوا دور شده و اثربخشی لازم را نداشته باشد.

 وی افزود: در پرچم داعش شعار لا اله الا الله نقش بسته و دشمنان اسلام با حمایت از این گروه تکفیری تلاش می‌کنند تا با خشن نشان دادن دین اسلام و معرفی اسلام داعشی، بتوانند علیه اسلام راستین مبارزه کنند.

 مدیرکل ارشاد مازندران تصریح کرد: در آفریقا، سوریه، عراق و ... گروه‌های تکفیری با توطئه استکباری از درون اسلام شکل گرفت تا اسلام اصیل را از بین ببرند.

 این مسؤول بیان کرد: حملاتی که علیه اسلام راستین زده می‌شود برنامه‌ریزی شده است و می‌طلبد تا نگاه ویژه به این امر داشته باشیم تا تبلیغاتی که علیه جوانان و به انحراف کشیدن آنان انجام می‌دهند را حذف و اسلام راستین را معرفی کنیم.

جاودانی گفت: امروز تلاش دارند تا با نشان دادن چهره زشتی از اسلام و چهره خوب و مهربان از مسیحیت تعداد مسیحیان به ویژه در آفریقا را افزایش دهند و به اهداف خود برسند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، خاطر نشان کرد: به دنبال مسیحی کردن آسیا هستند، کره جنوبی یک کشور صنعتی است که عمده مردم این کشور بودایی هستند ولی به واسطه حضور کشیشان در حال مسیحی شدن هستند.

 وی ادامه داد: ١٥ هزار مسیحی در مالزی فعال هستند تا مسیحیت را در این کشور ترویج کنند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: با استفاده از فضای مجازی مسیحیت را تبلیغ و معرفی می‌کنند و در پی جذب افراد و یارگیری هستند.

 جاودانی خاطر نشان کرد: باید با دعوت جوانان و نوجوانان به مساجد و تشویق کانون‌های فرهنگی مساجد در مقابل تبلیغات دشمن ایستاد و مبارزه کرد.

 وی افزود: ما وظیفه داریم در یک پنجم مساجد کشور کانون فرهنگی فعال کنیم که تاکنون در ٢٢  هزار مسجد کشور کانون فرهنگی فعال است و از مجموع بیش از ٤ هزار مسجد در مازندران در یک‌هزار و ٥٢ مسجد کانون فرهنگی فعال شدند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در پایان گفت: همه ما به ویژه دولت وظیفه داریم تا زیبایی‌های دین را نمایان و به جوانان و نوجوانان معرفی کنیم.]

 

افتتاح نخستین کانون فرهنگی و هنری خیرساز در زرند

نخستین کانون فرهنگی و هنری خیرساز با کمک ٥٦٠ میلیون ریالی خانواده شهید عزیز الله میرزایی در مسجد حضرت زهرا (س) روستای طالقانی شهرستان زرند افتتاح شد.

فرماندار زرند در آیین افتتاح نخستین کانون فرهنگی هنری روستای طالقانی شهرستان زرند ضمن قدردانی از خدمات ارزشمند خانواده شهید عزیزالله میرزایی افزود: کانون فرهنگی و هنری مسجد حضرت زهرا (س) روستای طالقانی زرند نخستین کانون خیرساز در این شهرستان است که با زیربنای ١٠٠ مترمربع و ٥٦٠ میلیون ریال اعتبار احداث شده است.

حبیب الله حنجری افزود: کتابخانه کانون فرهنگی هنری مسجد حضرت زهرا (س) روستای طالقانی شهرستان زرند با بیش از ٥ هزار جلد کتاب فعال است.

وی ایجاد شور و نشاط در بین جوانان و نوجوانان و اجرای برنامه های فرهنگی و هنری با محوریت مساجد را از جمله مهمترین رسالت کانون های فرهنگی و هنری مساجد عنوان کرد و افزود: کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان زرند در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و در راستای ترویج فرهنگ غنی اسلام فعالیت دارند.

وی ادامه داد: از جمله ویژگی های کانون ها این است که به صورت گسترده در نقاط مختلف شهرستان زرند فعالیت فرهنگی منسجم دارند.

خنجری افزود: کانون های فرهنگی هنری مساجد نقش بسزایی در زمینه مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان ایفا می کنند.

مسئول کانون های فرهنگی و هنری مساجد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرند با بیان اینکه حال حاضر ٣٤ کانون فرهنگی و هنری مساجد در شهرستان زرند فعالیت دارند.

حمید حسینی نژاد هدف از تشکیل کانونهای مساجد را جلوگیری و مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان دانست و اظهار امیدواری کرد.

 

نقش موثر کانون‌های فرهنگی مساجد در ارتقای سطح فکری و فرهنگی جامعه

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ضرورت وجود کانون‌های فرهنگی در مساجد، گفت: کانون‌های فرهنگی مساجد نقش موثری در ارتقای سطح فکری و فرهنگی جامعه دارند.

رضا دهبانی‌پور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه برگزاری آیین تجلیل از فعالان کانون‌های فرهنگی مساجد کهگیلویه و بویراحمد، به خبرنگاران گفت: کانون‌های فرهنگی می‌توانند به عنوان ابزاری مهم و شاخص برای مقابله با ناتوی فرهنگی دشمن مورد استفاده قرار گیرند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی مساجد با هدف مقابله با تهاجم فرهنگی در سراسر کشور راه‌اندازی شده‌اند، افزود: در حال حاضر بیش از ٥٠٠ کانون فرهنگی در سراسر استان برای تحقق همین هدف فعالیت می‌کنند.

 وی با اشاره به راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی در دورترین مناطق روستایی و عشایری استان، بیان کرد: با تلاش، توجه و حمایت مطلوب مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی مساجد کهگیلویه و بویراحمد و دیگر مسؤولان استانی تاکنون کارهای خوبی توسط این کانون‌ها انجام شده است.

 این مسوول به موفقیت‌های مختلف اعضای کانون‌های فرهنگی در جشنواره‌های مختلف اشاره کرد و بیان داشت: اعضای کانون‌های فرهنگی تاکنون در مسابقات و جشنواره‌های مختلفی مانند جشنواره رضوی، سرود، قرآن، شعر و نماز توانسته‌اند رتبه‌های خوبی در سطح کشور کسب کنند.

 دهبانی‌پور، کانون‌های فرهنگی را ساختارهایی موثر در تبدیل مساجد از شکل و شیوه سنتی به امروزی عنوان کرد و یادآور شد: کانون‌های فرهنگی می‌توانند ساختار و کارکرد مساجد را به گونه‌ای که پاسخگوی نیازهای امروز جامعه باشد سوق دهند.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اگر چه مسجد خود دارای کارکردهای مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و هنری است اما وجود کانون‌های فرهنگی که از منظر آنها بتوان به تلفیق فرهنگ و هنر در جامعه پرداخت از ضروریات است.

 وی با اشاره به اهمیت مسجد در آیات و روایات قرآنی، بیان کرد: اگرچه در آیات قرآنی، روایات و سیره ائمه(ع) همواره اهمیت مساجد به وضوح بیان شده است، اما امروزه با وجود نقشه‌ها و ناتوهای فرهنگی دشمن وجود کانون‌های فرهنگی نیز از ضروریات مهم است.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به دنیای امروز، تهاجم فرهنگی دشمن، گروه‌های تکفیری و فضای مجازی، ضرورت وجود کانون‌های فرهنگی در مساجد را از مهم‌ترین موارد مورد توجه بیان کرد و گفت: کانون‌های فرهنگی مساجد نقش موثری در ارتقای سطح فکری و فرهنگی جامعه دارند.

 دهبانی پور با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص فعال کردن و حمایت کانون‌های فرهنگی در مساجد، افزود: علی‌رغم نقش موثر مساجد در هدایت افراد، کانون‌های فرهنگی به این فضا طراوت بیشتری بخشیده و باعث توسعه و رونق فعالیت‌های مسجد خواهند شد.

 

تجلیل از فعالان فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد

آئین تجلیل ۶۵ فعال فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد در دفتر نماینده ولی فقیه در این استان برگزار شد.

آئین تجلیل از حدود ٦٥ فعال فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، روسای ارشاد اسلامی شهرستان ها و مدیران کانون های فرهنگی و هنری در دفتر نماینده ولی فقیه در این استان برگزار شد.

 آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در این آئین، گفت: دشمنان از ابزارها و روش های مختلف برای تهاجم فرهنگی و جنگ نرم علیه کشور و ملت ایران استفاده می کنند و باید بیش از پیش مراقب این توطئه شوم بود.

آیت الله ملک حسینی عنوان کرد: افرادی که برای آبادانی مساجد تلاش می کنند باید دارای پنج ویژگی شامل ایمان به خدا، ایمان به روز قیامت، اقامه نماز، پرداخت زکات و داشتن خشوع و خضوع باشند.

 وی کانون‌ های فرهنگی مساجد را از جمله ظرفیت ‌های مهم جهت خدمت به مردم دانست و گفت: کانون‌ های فرهنگی باید با اجرای برنامه‌ های متنوع و مطلوب زمینه جذب جوانان و نوجوانان به مساجد را فراهم کنند.

 آیت الله ملک‌ حسینی با بیان اینکه طبق آیات قرآن مسجد محل امنی برای مومنان نام برده شده است، یادآور شد: هر انسان فطرتی دارد که در جایی شکوفا می ‌شود.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد، با بیان اینکه کانون های فرهنگی و هنری باید در خدمت جوانان مسجدی و مردم باشند، بر استفاده از ظرفیت این مکان های فرهنگی جهت مقابله با جنگ نرم دشمن تاکید کرد.

 حجت الاسلام رضا قاسمی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد هم در این آئین، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ١٩ مهر سال ١٣٩١ در جمع علما، روحانیان و ائمه جمعه و جماعات خراسان شمالی بیانات مهمی در مورد کانون های فرهنگی و هنری مساجد ایراد فرمودند که به کارگیری این رهنمودها توسط مسئولان و اعضای کانون های مساجد کشور و استان راهگشا خواهد بود.

 وی با بیان اینکه هم اکنون ٥٥٠ کانون فرهنگی و هنری در مساجد کهگیلویه و بویراحمد فعالیت دارند، اظهار داشت: از این تعداد ٢٠ مورد تخصصی، هشت مورد در مصلاها و ٦ مورد نیز در دانشگاه های استان فعالیت می کنند.

 قاسمی، خاطرنشان کرد: کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد بر اساس امکانات و تجهیزات، تعداد نیروهای انسانی و نوع فعالیت در سه سطح یک، ٢ و سه درجه بندی شدند.

 این مسئول فرهنگی و هنری استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ٤١ باب خانه نور در این استان وجود دارد که به طور ویژه در زمینه امور قرآنی فعالیت می کنند، ادامه داد: امسال حدود ٣٥٧ کانون فرهنگی در طرح اوقات فراغت فعالیت داشتند.

 قاسمی با بیان اینکه سال گذشته اعتباری افزون بر یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون ریال برای غنی سازی اوفات فراغت بین این تعداد پایگاه توزیع شد، یادآور شد: سال گذشته انواع امکانات و تجهیزات به ارزش سه میلیارد ریال به کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان اختصاص یافت.

وی ابراز داشت: ٣٢ گروه تواشیح و سرود در کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که جشنواره سرود رضوی نیز به مناسبت دهه کرامت سه سال متوالی بین این گروه ها برگزار می شود.

 شایان ذکر است در این آئین، از حدود ٦٥ فعال فرهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد.

 

تشریح برنامه های ۶ ماهه دوم سال ۹۵ کانون های مساجد خوزستان

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خوزستان، در جلسه کارشناسان کانون های مساجد استان، به تشریح برنامه های ۶ ماهه دوم سال ۹۵ پرداخت.

حسین براتی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خوزستان، در جلسه کارشناسان کانون های مساجد استان، با اشاره به تشریح برنامه های ٦ ماهه دوم سال ٩٥، از برگزاری ویژه برنامه «در محضر صحیفه سجادیه» در استان خبر داد و گفت: این برنامه ١٢ تا ٢٥ محرم(٢٣ مهر تا ٦ آبان) در ١٤ شهرستان برگزار می شود.

  وی با بیان اینکه سخنرانان این مراسم اغلب ائمه جمعه استان هستند و هر شب یکی از شهرستان ها میزبان این برنامه است، افزود: موضوعات سخنرانی ها مباحثی از صحیفه سجادیه است که از صدا و سیمای خوزستان هم پخش می شود و بنا شده هر شب مسابقه پیامکی از محتوای سخنرانی برگزار شود.

  وی همچنین از برگزاری یازدهمین جشنواره قرآنی مدهامتان خبر داد و تصریح کرد: امسال به خاطر استقبال بسیار خوب کانون های مساجد جهت شرکت در این جشنواره، این امکان وجود ندارد که همه آنها در یک مرحله رقابت کنند، از این رو استان را به ٩ منطقه تقسیم کردیم.

  براتی، با اشاره به اینکه ٩ شهرستان مجری برگزاری مرحله شهرستانی هستند و برگزیدگان به مرحله استانی اعزام می شوند، اضافه کرد: مسابقات شهرستانی باید تا ٧ آبان به اتمام برسد تا برگزیدگان در مرحله استانی که ١٣ آبان برگزار می شود، رقابت کنند.

  وی با بیان اینکه مسابقات قرآنی مساجد روستایی قرار است از سوی ستاد عالی کانون های مساجد برگزار شود، تاکید کرد: این مسابقات قرار است در سه ماه آخر سال جاری برگزار شود، پیشنهادی از ناحیه ستاد عالی کانون های مساجد داشتیم که میزبان این مسابقات باشیم و بنا شده بعد از بررسی پاسخ نهایی خود را اعلام کنیم.

این مسئول، از برگزاری سوگواره دلنوشته های عاشورایی به میزبانی شهرستان لالی اشاره کرد و ادامه داد: این سوگواره امسال در گستره ملی و در سطح بالاتری برگزار می شود و علاقه مندان تا پایان ماه صفر فرصت دارند که آثار خود را برای داوری به دبیرخانه سوگواره ارسال کنند.

 وی یکی دیگر از برنامه های کانون های مساجد را برگزاری جشنواره به رنگ انار دانست و اظهار کرد: طرح این برنامه که با موضوعات شعر انقلاب، دفاع مقدس، آزاد و بخش ویژه شهدای مدافع حرم است، به ستاد عالی ارسال شد و مورد تایید قرار گرفت و بناست در بهمن ماه اجرا شود.

  مسئول دبیرخانه کانون های مساجد خوزستان، در خصوص تفاهم نامه و سطح بندی کانون های استان، ابراز کرد: تفاهم نامه و سطح بندی کانون ها امسال از طریق کانون های معین انجام می شود و با مراجعه حضوری در مساجد، کانون های فعال، نیمه فعال و غیرفعال را شناسایی می کنیم.

 وی به برگزاری مراسم اربعین حسینی اشاره کرد و اذعان داشت: در این راستا به ستاد عالی کانون های مساجد پیشنهاد شده که غرفه ای را راه اندازی کند، شهرستان های استان به دو منطقه در شلمچه و چذابه هدایت می شوند و علاقه مندیم خدمات رسانی های ما در حوزه فرهنگی و متناسب با وظایفمان باشد.

  براتی، به بحث مروجان کتاب اشاره کرد و یاد آور شد: آیین نامه ای از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده که از ظرفیت کانون های مساجد جهت شناسایی استعدادها و ترویج امر کتاب و کتابخوانی بهره بگیریم.

  وی بر همکاری همه کانون های مساجد استان با واحد خواهران تاکید کرد و گفت: بخش خواهران دبیرخانه کانون های مساجد خوزستان از اول مرداد امسال راه اندازی شده و مدیران کانون هایی که امکان فعالیت خواهران را در مساجد دارند حتما این بخش را فعال و رابط خواهران را معرفی کنند.

لازم به ذکر است، در این جلسه در خصوص نشریات تجربی، وبلاگ و گروه های سرود، کتابخانه های باز و مخزن دار کانون های مساجد، برنامه ریزی برای ١٩ مهر، ارائه گزارش اوقات فراغت و آسمانی ها و... بحث و تبادل نظر شد.  

 

برگزاری دوره های آموزشی فنی و حرفه ای رایگان در کانون سیس

دوره های آموزشی فنی و حرفه ای به همت کانون فرهنگی هنری الغدیر مسجد جامع شهر سیس به صورت رایگان برگزار می شود.

کانون فرهنگی هنری الغدیر مسجدجامع شهر سیس با مشارکت اداره کل فنی و حرفه ای شهرستان شبستر دوره های آموزشی فنی و حرفه ای را به صورت رایگان برگزار می کند.

 این دوره های آموزشی به صورت رایگان و در رشته های زنبورداری ۲۱۸ ساعت، سیم کشی ساختمان ۱۲۶ ساعت، توانایی عیب یابی آبگرمکن دیواری ۵۶ ساعت، شهروند الکترونیک ۷۷ ساعت، سوخت رسانی انژکتوری پراید ۴۵ ساعت، مانتودوزی زنانه ۱۸۰ ساعت، شلوار دوزی ۱۱۰ ساعت، نازک دوزی زنانه ۴۶۰  ساعت، دوخت مانتو ۱۰۱ ساعت،icdl ١  هفت ساعت و icdl٢ ۹۸ ساعت برگزار می شود.  

 

فعالیت ٢٨٥ کتابخانه در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان همدان

مدیر دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان همدان از فعالیت ٢٨٥ کتابخانه در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان همدان خبر داد.

هادی فیض‌منش در حاشیه دوره آموزش کتابداران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان، همدان اظهار داشت: ٢٨٥ کتابخانه در سطح کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان همدان فعالیت می‌کنند که از این تعداد ١٤٩ کتابخانه شهری و ١٣٦ کتابخانه روستایی است.

 فیض منش با بیان اینکه یک میلیون جلد کتاب در کتابخانه های مساجد استان همدان وجود دارد، افزود: کتاب‌های موجود در کتابخانه‌ها توسط کتابداران در اختیار اعضای کانون‌های مساجد قرار می‌گیرد.

 مدیر دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان همدان عنوان کرد: جامعه ای رو به رشد و تعالی است که به سمت کتاب و مطالعه پیش رود و در غیر اینصورت آن جامعه رو به هلاکت خواهد رفت.

 وی گفت: از هفته گذشته جزوه‌های این دوره آموزشی در بین کتابداران توزیع شد و ٨٠ کتابدار در کارگاه‌ها و دوره آموزشی شرکت کردند.

 

مأموریت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد مقابله با تهاجم فرهنگی است

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: یکی از اهداف دشمنان این است که با این پایگاه‌های فرهنگی مقابله کنند ولی خوشبختانه این کانون‌ها در سراسر کشور همواره فعال هستند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت‌الاسلام و المسلمین حمیدرضا ارباب‌سلیمانی در همایش تجدید میثاق اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با ولایت که در سالن همایش‌های سازمان حج و زیارت برگزار شد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در ١٩ مهرماه در سفری که به خراسان شمالی داشتند در جمع ائمه جمعه و جماعات نکاتی را در مورد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مطرح کردند و از ٢٣ سال پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی - که آن زمان زیر نظر دکتر لاریجانی بود - برای مقابله با جنگ نرم بنا شد که از وضعیت مساجد بهره ببریم و اولین کانون فرهنگی مساجد با حضور آیت‌الله مرحوم مهدوی کنی افتتاح شد و این به صورت یک جریان کلی در کشور به راه افتاد.

 وی خاطرنشان کرد: از ٢٣ هزار و ٥٠٠ پایگاه اکنون به تعداد بیشتری در سطح کشور رسیده‌ایم. به گونه‌ای که در تمام نقاط کشور کانون فرهنگی هنری مساجد فعال هستند و رهبری همواره بر این امر تأکید دارند که ما باید از سه عنصر ائمه جماعات، بسیج و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بهره ببریم تا از این طریق بتوانیم به اهدافی که مدنظر ما است برسیم.

 رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تصریح کرد: دشمنان هم متوجه شده‌اند که کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌تواند همواره در کشور موثر واقع شود و چندی پیش در رادیو آمریکا مبحثی را مطرح کردند که باید در ایران سه مانع که اولین مانع آن‌ها روحانیت و در رأس آن ولایت فقیه است و مانع دوم بسیج و مانع سوم آن‌ها که کانون فرهنگی هنری مساجد است را بردارند چرا که آن‌ها می‌گویند این سه مانع بزرگی برای آنها هستند. تمام تلاش دشمن این است که مساجد را تحت تأثیر و فشار قرار بدهند و هرکجا پایگاه مساجد فعال است می‌خواهند آن را مورد هدف قرار بدهند.

 ارباب سلیمانی تأکید کرد: چندی پیش از سوی سردار نقدی مطرح شد که جاسوسان انگلیسی را در کرمانشاه دستگیر کرده‌اند که آن‌ها در اعترافات خود گفته‌اند یکی از اهدافشان این بوده است که کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را در جامعه کمرنگ کنند. تمام دستگاه‌ها باید تلاش کنند که از تمام ظرفیت‌های مساجد بهره ببرند و نباید بگذاریم مساجد به حاشیه رانده شوند.

 وی ادامه داد: مجلس و دولت همواره بودجه‌ای برای این فعالیت‌ها در نظر داشته‌اند و ما درصدد هستیم در برنامه ششم توسعه هم از این ظرفیت‌ عظیم و مردمی بهره ببریم. ما اگر می‌خواهیم مساجد جایگاه خود را پیدا کنند لازمه آن برنامه‌ریزی نظام‌مند است و باید برای فعالیت‌های مساجد برنامه‌ریزی داشته باشیم و حرکت‌های خود را از آن‌جا آغاز کنیم.

 رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ادامه داد: برای بهره‌برداری از فعالیت‌های مساجد می‌توانیم از منابع صدر اسلام بهره ببریم. مأموریت کانون‌های مساجد مقابله با تهاجم فرهنگی است و بهترین منبع برای تقویت بنیه مساجد آموزه‌های قرآنی و نکاتی است که از اهل‌بیت (ع) به ما رسیده است. ما در این ایام در تهران و سایر استان‌ها همایش‌هایی را برای تجدیدمیثاق و تجلیل از فعالان عرصه فرهنگی و هنری مساجد برگزار می‌کنیم. ١١٤٠ کانون فرهنگی در استان تهران فعال است و امروز مساجد پایگاه انسان‌سازی، عبادت و سیاست هستند و نقش ائمه جمعه در بهره‌برداری و آمیختگی مساجد با دنیا و آخرت مردم بسیار نقش مهمی است.

 در این همایش از خانواده‌های شهدای حرم و مدیران نمونه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد تجلیل شد.

 

تجدیدمیثاق اعضای کانون‌های مساجد استان تهران با ولایت

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: باید نیروی جوانی را در راستای مفاهیم دینی و ارزش های اسلامی بیاوریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در همایش تجدید میثاق اعضای کانون‌های مساجد استان تهران با ولایت که در سالن همایش‌های سازمان حج و زیارت برگزار شد با بیان اینکه مسجدنشینان سنگرنشینان زمان ما هستند و آن‌ها الگوی تبلیغی خود را از پیامبر اکرم (ص) گرفته‌اند اظهار کرد: مبلغان دینی باید دعوتشان الی الله باشد. این سخن است که می‌تواند دلها را جذب کند اما مهمتر از سخن قلب انسان‌ها است.

 وی خاطرنشان کرد: قلب مومن مرکز فرمانداری حق است و رکن نفوذ اراده حق محسوب می‌شود. هنر سخنوران و آنهایی که مردم را به دین دعوت می‌کنند این است که باید از کلام نبوی استفاده کنند تا از این طریق اذهان را آماده دریافت پیام کنند.هنر انقلاب ما هم تحولی بود که در بین مردم به وجود آورد.

 خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: تمام جوانان ما دارای یک هنر هستند اما هنرمندترین فرد آن است  که بتواند جوانان را در راستای هنر دین پرورش بدهد و آن‌ها را با مفاهیم قرآن و نهج البلاغه آشنا کند. نباید بگذاریم عمر جوانان ما هدر برود و باید آنها را با تابلوی ویژگی‌ها و خصایص امیرالمومنین علی (ع) آشنا کنیم.

 صدیقی اظهار کرد: حضرت علی (ع) تمام کارهای خود را در مسجد انجام می‌دادند و وقتی از ایشان می‌پرسیدند که چرا؟ حضرت می‌فرمود: مسجد برای من از بهشت دل‌انگیزتر است چون در بهشت رضای من است و در مسجد رضای خداوند و رضای خدا از رضای من بالاتر است.

 وی گفت: این که ما توانسته‌ایم انقلاب خود را به اقصی نقاط عالم صادر کنیم به ان دلیل است که در زیر پرچم ولایت هستیم. کانون‌های مساجد ما هم شهید پرور بوده‌اند و همه اعضای فعال آن زیر پرچم ولایت هستند.

 

همگرایی کانونهای فرهنگی مساجد تشیع و تسنن یک الگو ملی است

 معاون ستاد عالی کانون های فرهنگی مساجد کشور گفت: همگرایی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد تشیع و تسنن یک الگو ملی است که باید این صفت در بین دیگر کانون های استانهای کشور جریان پیدا کند.

 حسینعلی سالاری معاون ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در آیین تودیع و معارفه سرپرست دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد سیستان و بلوچستان بیان داشت: کانون های فرهنگی و هنری مصداق بارز مبارزه با جنگ نرم دشمنان اسلام هستند.

 وی با بیان اینکه استکبارجهانی و رژیم جعلی اسرائیل از فعالیت کانون های فرهنگی و هنری در مساجد عصبانی هستند، افزود: کانون های فرهنگی و هنری با پرورش نیروهای انقلابی در دل مساجد پایه های انقلاب را مستحکم می کنند.

معاون ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور اضافه کرد: اکنون کارشناسان ستاد عالی و دبیرخانه های استانها به خود می بالند که توانسته اند زمینه فعالیت کانونهای فرهنگی و هنری در اکثر مساجد را فراهم کنند.

  سالاری در ادامه به سفر خودش به استان اشاره کرد و بیان داشت: با حضور در استان و بازدید از کانون های فرهنگی و هنری، مشکلات کانون ها برای من قابل ملموس تر شود و برای رفع آنان نهایت تلاش خودم را به کار می گیرم.

  وی، جعفری راد مسئول اسبق دبیرخانه کانون ها فرهنگی و هنری مساجد استان را مورد خطاب قرار داد و افزود: جعفری راد دارای تجربیات فراوان پیرامون کانون های فرهنگی و هنری در استان هستند که باید از تجربیات این بزرگوار در ادامه راه فعالیت کانون های فرهنگی و هنری در استان با مدیریت جدید استفاده شود.

 

برگزاری گردهمائی اعضای کانونهای فرهنگی و هنری مساجد مازندران

گردهمائی اعضای کانونهای فرهنگی و هنری مساجد مازندران با حضور مدیران مسئول، ائمه جماعات و مسئولین استانی و شهرستانی با موضوعات سبک زندگی شهدا، مهدویت و فرقه های نو ظهور، ولایت فقیه و مساجد تراز اسلامی در بابلسر برگزار شد.

مسئول کانونهای فرهنگی و هنری مساجد مازندران، این گردهمایی را در راستای استحکام خانواده، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ، سبک زندگی دینی و همچنین بحث مهدویت و فرقه های انحرافی برشمرد و اظهارکرد: مساجد صرفا محل عبادت نیست، بلکه مساجد باید محور فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی باشد همانطور که حضرت امام (ره) فرمود: مسجد سنگر است .

محمد فوقی در این گردهمائی که با حضور جمعی از نخبگان و فعالان فرهنگی  مساجد استان  مازندران برگزار شد مسجد را به عنوان قدرت نرم در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مقابل نظام سلطه برشمرد و اظافه کرد: مسجد بهترین مکان برای مقابله با شبیخون فرهنگی دشمن و ارتقاء ارزش های دینی برای نسل جوان جامعه اسلامی ما می باشد.

در این مراسم مدیرکل کتابخانه‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور  جوانان و نوجوانان را  سرمایه های هر مملکتی و آیینی برشمرد و اضافه کرد: آینده و بقای حکومت و ادیان به دست نوجوانان و جوانان جامعه خواهد بود و این امری اجتناب ناپذیر است.

ابوالفضل هاشمی در پایان عنوان کرد: جامعه ای میتواند به سمت موفقیت پیش برود که برای تربیت و پرورش نوجوانان و جوانان خود برنامه های جدید و کارآمدی داشته باشد.

در این گردهمائی امام جمعه سیمرغ، اجتماع  کانونهای مساجد را یک اجتماع بسیارخوب و امیدوارکننده ای  در راستای فرامین مقام معظم رهبری برشمرد و افزود: اعضای کانونهای مساجد برای غنی و قوی کردن مساجد خاصه در بحث مساجد طراز اسلامی خودشان را آماده کردند و همیشه درخدمت مساجد هستند

حجتالاسلام مهدوی استاد  حوزه و دانشگاه هم در این گردهمایی عنوان کرد: برگزاری این نشستها می تواند سلسله های روشن راهبردی باشد از این جهت مسئولین کانون ها وقتی در این نشستها حضور دارند با مسائل روز و راهکارهایی که می توانند در منطقه داشته باشند آشنا شوند و مساجد را در هدایت و رشد توانمندی های جامعه سوق دهند.

در پایان از فعالان عرصه‌های فرهنگی، هنری، قرآنی، دیجیتال پژوهشی، رابطین خواهر تجلیل شد.

 

رونق مساجد؛ ذوق و سلیقه می خواهد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان بر اهمیت رونق مساجد از جوانب مختلف تأکید کرد و گفت: برخورد دافعانه با کسانی که به مسجد می آیند، باعث بدبینی نسبت به دین و مکتب می شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدیحیی جعفری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، امروز(۲۷ مهر)دیدار مدیرکل ارشاد و جمعی از فعالان مسجدی به مناسبت ۱۹ مهر سالروز بیانات رهبری درباره کانون های مساجد گفت: مسجد، جای آشنا شدن با دین و مکتب الهی است و اگر کسی سلیقه(ذوق) داشته باشد و هوای نفس نداشته باشد حرفش اثرگذار است.

 وی برخورد دافعانه با کسانی که به مسجد می آیند را باعث بدبینی نسبت به دین و مکتب دانست و گفت: اگر می خواهیم مسجد رونق پیدا کند این کار شما است و رونق مسجد به این است که هم جمعیت زیاد شود و هم احکام عملی و اخلاقی و سیاسی دین در مسجد بیان شود.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه نباید مانند 60 یا 70 سال قبل فقط مسائل شکیات نماز در مسجد مطرح شود؛ اظهار داشت: بعضی خوش سلیقه هستند و به واسطه کسب علم و دانش و معرفت سلیقه، خوب می شود.

 وی مسئله وحدت در مسجد را خیلی مهم دانست و ادامه داد: حرمت امام جماعت را باید نگه داشت و به گونه ای عمل نکنیم که موجب بی اعتنایی به او شود؛ مسئول اصلی مسجد، امام جماعت است.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری با اشاره به اینکه در شرایط کنونی جامعه باید بتوانیم افراد را چنان بسازیم که در برابر حوادث و فضای مجازی و افکار غلط، مقاوم باشند؛ بیان داشت: در حالیکه می توانیم استفاده خوب هم از فضای مجازی ببریم اما خیلی ها گرفتار فضای مجازی هستند به گونه ای که از همه چیز  حتی خانواده می برند و یکسره کارشان فضای مجازی است.

 وی در بخش دیگری از سخنانش با افزودن اینکه عده ای دنبال مخدوش کردن وحدت و گرفتن اخلاق جوانان و...هستند که یا از سر دشمنی و یا از سر جهل و نادانی است؛  گفت: منشا همه خوبی ها و سعادت ها بصیرت است و ریشه بدبختی ها عدم بصیرت و منشأ دعواها و اختلاف ها و... یا جهل یا هوای نفس است.

امام جمعه کرمان با تأکید بر اینکه با وحدت و انسجام و خردمندی و تعقل و تدبر کارهای مذهبی و دینی را باید پیش ببریم؛ یادی از نخستین روحانی شهید مدافع حرم-شهید سعید بیاضی زاده- کرد و افزود: همین قشر مستضعف طرفدار دین و مکتب هستند و شهید دادند و مجروح شدند.

 

برترین های همایش ۱۹ مهر در استان سمنان تجلیل شدند

همزمان با یازدهمین دوره جشنواره قرآنی مدهامتان استان سمنان از برترین ها وفعالان اعضای کانون های مساجد استان سمنان تجلیل شد.

همزمان با یازدهمین دوره جشنواره قرآنی مدهامتان استان سمنان در همایش سالروز بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری در خصوص کانون های مساجد در مهرماه سال 1391 در خراسان شمالی ، از برترین های عضو کانون های فرهنگی هنری مساجد استان سمنان در حوزه های مختلف شامل کارآفرینی، قرآنی و... تجلیل وقدردانی شد.

 در این آیین از خانم ها سیده صغری طباطبایی 55 ساله حافظ چهار جزء قرآن کریم و گلنساء مهربانی 63 ساله حافظ دو جزء قرآن کریم که  با سواد قرآنی به این موفقیت رسیدند تجلیل شد.

تجلیل از مجید ترحمی مدیر کانون والفجر (عجل الله تعالی فرجه شریف) سمنان ، محمدرضا اسلامی مدیر کانون فرهنگی هنری انتظارسرخه،اکبر اکبری مدیر کانون فرهنگی هنری اخلاص وایثار شاهرود و پروین حیدری مدیر کانون فاطمه الزهراء (سلام الله علیها) شاهرود در راستای برگزاری جشن های زیر سایه خورشید ، برگزاری نشست ها وهمایش های ازدیاد جمعیت، برگزاری نمایشگاه های مختلف در زمینه حجاب وعفاف، شهداء، برگزاری کلاسهای قرآنی ومهارتی، برگزاری کارگاههای کارآفرینی و... از دیگر برنامه این آئین بود.