سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

 

رئیس سازمان: دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان


 معرفی سازمان


الف: هدف کلان  روابط  فرهنگی - بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران

ایجاد و گسترش شناخت، علاقه و باور نسبت به اسلام ناب، انقلاب اسلامی، مزیت‌های جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ و تمدن اسلامی - ایرانی در جوامع دیگر به منظور گسترش پرتوِ اسلام و تحکیم همگرایی و پیوندهای اسلامی، دینی و معنوی.

 ب: اهداف اصلی

آشنا سازی، علاقه مند سازی و ایجاد باور نسبت به اسلام ناب ، انقلاب اسلامی، مزیت های جمهوری اسلامی ایران ، فرهنگ و تمدن اسلامی - ایرانی .

مأموریت ها

مدیریت و راهبری ِروابط فرهنگی بین المللی و سیاستگزاری، هماهنگی، هدایت، حمایت و نظارت برفعالیت های فرهنگی – تبلیغی جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور به منظور تحقق اهداف نظام در این روابط .  

ارکان 

1- شورای عالی

 2-رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

ترکیب شورای عالی

شورای عالی مرکب از15  نفر از  وزراء و شخصیتهای علمی و فرهنگی است که با حکم مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) منصوب می‌شوند و عبارتند از:

الف) 5  نفر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی به انتخاب مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)

ب) 10نفرمتشکل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس شورا) ، وزیر امور خارجه ،  رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری ، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ، دبیرکل مجمع‌جهانی تقریب مذاهب اسلامی ، دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) ، رئیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی .

 بخشهای مختلف سازمان

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشکیل شده است از:

- معاونت بین الملل

- معاونت فرهنگی

- معاونت پژوهشی و آموزشی

- معاونت اداری و مالی

 معاونت بین الملل

معاونت بین الملل عهده‌دار هدایت و هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی خارج از کشور است و در قالب پنج  اداره کل فعالیت می نماید که در چارچوب نمایندگی ها و رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که هم اکنون در 67 کشور جهان مستقر هستند پیگیری می گردد.

اقدامات این نمایندگی‌ها شامل انجام کلیه فعالیتهای فرهنگی مصوب و رصد اخبار و تحولات فرهنگی کشور محل ماموریت و انعکاس به مرکز ، برگزاری هفته‌های فرهنگی،‌ برپایی نمایشگاه‌های هنری، برگزاری هفته‌های فیلم، برپایی نمایشگاه‌های قرآنی، همایش‌ها و کنفرانس‌های تخصصی فرهنگی و دینی، انعکاس دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، فراهم‌آوردن زمینه‌های ارتباطی میان دانشگاهیان، ‌علمای دینی و هنرمندان اقصی نقاط جهان ، موضوعات مرتبط با ایرانیان خارج از کشور ، گسترش زبان و ادبیات فارسی گفتگو و تعامل با ادیان و مذاهب مختلف و... است.

این فعالیت‌ها در مجموعه پنج  اداره کل آسیا و اقیانوسیه، آفریقا و عربی، اروپا و آمریکا ، سازمانهای بین‌المللی  و مرکز بین المللی تبلیغ و در چارچوب موافقتنامه‌های فرهنگی میان ایران با کشورها و سازمانهای بین‌المللی مختلف انجام می‌گیرد.

این ادارات کل با بهره‌گیری از نیروهای با تجربه و آشنا به فرهنگ ملل مختلف جهان وظیفه تحلیل، ارزیابی و نظارت بر عملکرد نمایندگی‌های فرهنگی را نیز برعهده دارند.

 وظایف نمایندگیهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور:

- زمینه‌سازی به منظور انعقاد قراردادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و پیگیری و اجرای موافقتنامه‌های فرهنگی ایران با دیگر کشورها

- معرفی تمدن و فرهنگ اسلامی و ایرانی و تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران

- تبادلات علمی و دانشگاهی ،تاسیس و تقویت کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های کشورهای میزبان، ایجاد کتابخانه کتب‌ فارسی برای ایرانیان و فارسی دوستان خارج از کشور و پشتیبانی کتابخانه‌های ملی کشورهای میزبان در خصوص کتاب‌ها و منابع اسلامی وایرانی .

- دایر کردن دوره‌های آموزشی در زمینه مهارت‌های فرهنگی ، هنری و صنایع دستی

- برگزاری مراسم ملی و مذهبی  و یادبود و بزرگداشت شخصیت‌های علمی و فرهنگی مشترک

- ارتباط با سازمان‌ها و موسسات میراث فرهنگی جهت همکاری‌های دوجانبه به ویژه همکاری جهت حفظ، نگهداری و فهرست‌برداری از نسخ خطی .

- برگزاری همایش‌ها ، سمینارها  و نمایشگاه‌های مختلف همچون : نمایشگاه قرآن، تذهیب، کتاب، نقاشی، خط، آثار تجسمی، عکس، صنایع دستی و معرفی جاذبه‌های جهانگردی و مراکز تاریخی ایران

- برگزاری هفته های‌ فیلم و هفته های فرهنگی که متناسب با شان و مقام انقلاب اسلامی ایران، برنامه‌های متنوعی از جمله اجرای گروه‌های موسیقی سنتی و محلی ایران، نمایش فیلم‌های ایرانی، جلسات و همایش‌های کارشناسی با حضور هنرمندان کشور میزبان، انعکاس دستاوردهای انقلاب اسلامی از طریق رسانه‌های محلی و برگزاری انواع نمایشگاه‌های هنرمندان ایرانی تدارک دیده می‌شود.

- ایجاد پرتال و پایگاههای اینترنتی در نمایندگی های فرهنگی و فعالیتهای رسانه ای جهت اطلاع رسانی و تبیین مواضع نظام و تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و همچنین معرفی فرهنگ و تمدن .

 معاونت فرهنگی

ادارات کل همکاری‌های فرهنگی و هنری، امور اجتماعی و ایرانیان خارج از کشور، اداره کل امور زنان و خانواده، انتشارات بین‌المللی الهدی و بنیاد اندیشه اسلامی به عنوان زیرمجموعه‌های این معاونت فعالیت می‌نمایند .

معاونت پژوهشی و آموزشی

 مرکز مطالعات فرهنگی و بین‌المللی ،مرکز گفتگوی ادیان ، مرکز آموزش و توسعه همکاری‌های علمی دانشگاهی ، مرکز گسترش زبان و ادبیات فارسی ، مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی در خارج از کشور و کتابخانه مرکزی و آرشیو اسناد زیر مجموعه این معاونت می باشند .

 معاونت اداری و مالی

معاونت اداری و مالی متشکل از ادارات کل امور مالی، امور اداری، پشتیبانی و تشریفات، دبیرخانه و اسناد، فناوری اطلاعات و مرکزIT طرح و برنامه ونظارت راهبردی است.

بخشهای دیگر سازمان:

حوزه ریاست سازمان

 مجموعه‌ای است که زیر نظر مستقیم ریاست سازمان فعالیت نموده و هماهنگی ارتباط ریاست سازمان با بخشهای مختلف را عهده دارد.

 اداره کل بازرسی  و ارزیابی عملکرد

این اداره کل با هدف نظارت بر حسن اجرای وظایف و برنامه های محوله به بخشهای مختلف سازمان ، ارائه گزارشهای مختلف نوبه ای و ارزیابی اقدامات انجام شده توسط واحدهای مختلف صف و ستاد تشکیل شده تا نقش موثری را در ارتباط با ارتقاء سطح کیفی و کمی فعالیتها داشته باشد.

  اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی

این اداره کل متشکل ازادارات اطلاع رسانی، نشریات وافکارسنجی ، سمعی و بصری وتبلیغات تشکیل شده و انجام فعالیتهایی همچون پیگیری موضوعات مرتبط با دیپلماسی فرهنگی و عمومی درقالب فعالیتهای رسانه ای انعکاس اخباررایزنی های فرهنگی دررسانه های داخلی ، تأمین محتوای اینترانت و وب سایت اینترنتی سازمان به نشانیwww.icro.ir ، پشتیبانی محتوایی و شکلی پرتالهای رایزنی های فرهنگی ونظارت و ارزیابی عملکرد آنان،  انتشارنشریات مختلف ، تبلیغات محیطی  ، اجرا وهمکاری دربرپایی همایشها ، برگزاری نشستهای خبری ، تصویربرداری و تهیه آرشیوفیلم و عکس از مراسم ،همایشها وبرنامه های مختلف ، تلاش برای ایجاد سیاستهای واحد خبری و اطلاع رسانی ، همکاری با رسانه های مختلف داخل و خارج از کشور ، اعزام خبرنگاران داخلی به منظور حضور در برنامه های مختلف ، میزبانی و دعوت از مسئولان رسانه ای و خبرنگاران کشورهای مختلف  و...  را بر عهده دارد.

ستاد برنامه ریزی و مهندسی روابط فرهنگی - بین المللی

این ستاد با بهره گیری از رویکردهای دانش بنیان و آینده نگر و با فن آفرینی و نوآوری به مثابه اتاق فکری برای مهندسی روابط فرهنگی بین المللی و باز مهندسی ،  و مرکز هدایت،  راهبری وهماهنگی عملیات پیاده سازی  راهبردهای روابط فرهنگی عمل نموده و نقش مؤثری را در شکل گیری مدیریت و معماری ِساختار نوین روابط فرهنگی بین المللی و ایجاد نهضتی نو متناسب با مقتضیات روز در عرصه بین الملل ایفاء می نماید.

دفتر مرکزی حراست

نظارت بر حسن انجام فعالیتهای بخشهای مختلف سازمان و همچنین کارمندان داخل و خارج از کشور را بر عهده داشته ضمن آنکه در زمینه مسائل امنیتی و حفاظت فیزیکی در داخل و خارج از کشور نیز فعالیت می نماید.

 مراکز وابسته به سازمان :

شورای گسترش زبان فارسی ، مجمع جهانی اهل بیت (ع) ، مجمع جهانی تقریب بین المذاهب اسلامی .

 

آدرس: بزرگراه رسالت، روبروی درب شمالی مصلی، مجتمع امام خمینی

تلفن: 88153525    *    88848883     *    88843463

دورنگار: 88843280