در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره بین المللی موسیقی عنوان شد: موسیقی مقاومت باید به فرصتی برای احیای فرهنگ مقاومت مبدل شود
سومین جشنواره بین المللی موسیقی مقاومت با حضور معاون هنری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی، سید محمد میرزمانی مدیرکل دفتر موسیقی و تنی چند از مدیران و مسئولان موسیقی کشورو با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر موسیقی،عباس سجادی مجری این مراسم در ابتدا ضمن خوش آمد گویی به حاضرین و گرامی داشت یاد و خاطره شهدا در هفته دفاع مقدس گفت : بسیار خوشحالم که امروز در جمع فرهیختگان موسیقی مقاومت هستم و لازم می دانم از حضور حمید شاه آبادی معاون هنری وزارت ارشاد، امیر احمدی مشاور وزیر ارشاد، سیدمحمد میرزمانی مدیر کل دفتر موسیقی ، علی ترابی معاون دفتر موسیقی ، محمد گلریز دبیر سومین جشنواره موسیقی مقاومت دکترمحمد سریر رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی ، محمد علی بهمنی شاعر ، مصطفی کمال پورتراب هنرمند پیشکسوت هنر موسیقی قدردانی کنم.

افتتاحیه سومین جشنواره موسیقی  مقاومت

در ادامه گروه موسیقی عاشیقلار "میشو" به سرپرستی عاشیق احمد ملکی علیشاه آغاز گر اجراهای مراسم بود . این گروه قطعاتی چون طبل جنگ و جنگی کوراوغلو برگرفته از حماسه کوراوغلو را اجرا کرد ؛ گروه عاشیقلار همچنین قطعه "پاشا کوشدو" بر اساس شعری از شاه اسماعیل ختایی و همچنین قطعه قهرمانی که یک قطعه حماسی بود را به روی صحنه بردند، آخرین قطعه ای که گروه عاشیقلار میشو اجرا کردند منظومه قهرمانی بود که این قطعه مناظره ای بین دو سردار در جنگ های داخلی بوده است که از سالهای بسیار دور تا به امروز باقی مانده است این مناظره براساس شعری از مرحوم عاشیق عبدالعلی نوری است که برای شهید عاشیق بشیر شهریوری سروده است در واقع این مناظره بین این دو عاشیق رخ داده بوده است و عاشیق نوری پس از شهادت عاشیق بشیر آن را به شکل مناظره در قالب شعر سروده است.

پس از پایان این اجرا، امیر احمدی مشاور ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این مراسم پیام سید محمد حسینی را قرائت کرد.

در پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به هنرمندان و با اشاره به دوران جنگ تحمیلی آمده است : کلام و آهنگ تان از دلی اندیشمند مایه بر می گرفت ،آن گونه که هم دل ها را و هم جان ها را آتش ایمان درمی گرفت.

سیدمحمد حسینی در پیام خود با اظهار امیدواری از توسعه و رشد این جنواره آورد: موسیقی مقاومت باید به فرصتی برای احیای فرهنگ مقاومت و با آهنگ سلحشوری مبدل شود.

در ادامه این مراسم گروه رسالات از کشور لبنان به سرپرستی و خوانندگی حسین زعیتر به روی صحنه آمد و سرودهای  مقاومت لبنان را اجرا کرد. این گروه با فعالیت های هنری خود می کوشد پیام مقاومت ملت خود را به جهانیان  برساند.

در ادامه این مراسم حمید شاه آبادی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی صحنه آمد و ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در سالن ، سومین جشنواره موسیقی مقاومت را آغازی برای ادامه راه مقاومت در هنر موسیقی دانست و گفت : سومین جشنواره موسیقی مقاومت را در حالی آغاز می کنیم که بارقه های امید در خصوص هرچه پربار برگزار شدن این رویداد هنری در سالهای آینده به خوبی احساس می شود وامید دارم در آینده نه چندان دور تلاش کنیم که آنچه حق موسیقی مقاومت است را در شان این هنر ارائه دهیم و باید بدانیم برای برپایی جشنواره ای در خور واژه مقاومت راه بسیاری داریم .

وی در ادامه افزود : فضای موسیقی در جهان راه خودش را مانند گذشته ادامه می دهد چراکه موسیقی در جهان غرب به خصوص از این هنر برای رسیدن به مقاصد خود یعنی خام کردن ملت ها و به فراموشی سپردن خواسته ها و منفعت جویی استفاده می کنند و هنر موسیقی مقاومت در چنین شرایطی به کار خود با جدیت ادامه می دهد؛ موسیقی مقاومت تنها به موسیقی در هشت سال دفاع مقدس معطوف نمی شود بلکه چون فرهنگ مقاومت با نگاه بیدار جوامع اسلامی راه خود را می پیماید .

معاون هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیدر پایان تاکید کرد : زبان هنر و به خصوص زبان موسیقی این قدرت را دارد که اندیشه های ناب مقاومت را با آهنگی خوش به گوش جهانیان برساند. در واقع این موسیقی پیام آور اندیشه های بلند مفهوم مقاومت است و به اعتقاد من موسیقی تنها برای بیان لالایی، دعوت به غفلت و انفعال و رو آوردن به فضای وادادگی نیست بلکه این هنر با بیداری اسلامی در میدان جهاد حاضر می شود و پیام خود را می آورد؛ درست مانند ارزش های والای این هنر که در دوران هشت سال دفاع مقدس خوش درخشید و حال اینکه از این پس نباید بگذاریم چراغ آن خاموش شود به خصوص که در امروزه در جهان ندای اسلام بلند شده است و این موسیقی است که می تواند پیام آور بیداری اسلام در جهان باشد از این رو از مسئولان برپایی جشنواره موسیقی فجر هم می خواهم که جریان مقاومت در هنر موسیقی را در جشنواره آتی نیز دنبال کنند .

سپس مراسم تقدیر از هنرمندان موسیقی مقاومت انجام شد و در این بخش از برنامه نماهنگی از هنرمندانی چون سید جلال محمدیان خواننده، فرشید حفظی فرد نوارنده ابوا، احمد عزیزی خواننده، رحیم بقایی صدابردار به جا آمد و در ادامه این مراسم هم یادی از زنده یاد امیر بهشتی آهنگساز و نوازنده ترومپت پخش گردید و با اهدای تندیس جشنواره از آنها تجلیل شد.

افتتاحیه سومین جشنواره موسیقی  مقاومت

در پایان این بخش از مراسم هم اجرای گروه موسیقی " مهر آوا نوا" به سرپرستی و خوانندگی مجید اخشابی بود، این گروه، قطعات فصل پرواز، همراز، گمگشته ، بنده نوازی ، باز آمدم ، ایران، روم صحرا و سمت باران را براساس اشعاری از نسترن شیر محمدی، علی معلم دامغانی، مولانا، عبدالجبار کاکایی و سلمان هراتی را به اجرا گذاشتند.

سومین جشنواره بین المللی موسیقی مقاومت از 4 تا 7 مهرماه همزمان در تهران و کرمانشاه برگزار می شود.

۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۲:۱۶
تعداد کلیک ۱,۱۰۳
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد